SSR (Solid State Röle) ile AC Motor Aç-Kapat

Başlatan Elektroemre, 28 Aralık 2012, 14:37:53

Elektroemre

Merhaba arkadaşlar,

Elimde 220V AC ile çalışan 1KW'lık bir motor var,
Motoru sadece aç - kapat yapmak için elemana ihtiyacım var.

SSR'ları inceledim, çıkışına endüktif yükler için snubber eklenmesi ve hızlı sigorta kullanılması tavsiye edilmiş.

SSR ile uygulama yapan arkadaşlar tecrübeleri paylaşırsa sevinirim (Endüktif yüklerde ne tür sorunlar çıkarabilir).
Kontaktörlü bir sistemi son çare olarak düşüneceğim.
SSR ve/veya alternatif çözümler ile tavsiyelere açığım.

Teşekkürler.

sezgin05

Hocam MOC3041+triyak ile aynı sonucu elde edersin ben 2 beygir tekfaz motorda kullanmıştım, hala çalışmakta...

Elektroemre

Teşekkürler hocam,

Zaten SSR'ında içerisinde aynı yapı var ancak, tasarım vs ile uğraşmak istemiyorum, hazır modül işime geliyor.
Çok pahalıya mal olursa SSR işi dediğiniz gibi yapacağız artık.

Triak öneriniz var mı? Snubber kullanmışmıydınız?

drmp

her nekadar akım ve güç değerlerine uygun olsada  ssr roleleriyle motor bağlantısı kullanmıyorum yapmış olduğum bir kaç tasarımda çok sıkıntı yaşadığım için müsteriden  gelen istek üzerine  kontaktğr kullanmaya döndüm .

tercihen  rezistans yüklerde ssr kullanırım o da  çok sık girip çıkma yapacaksa  , yoksa yine kontaktor kullanırım

Elektroemre

Teşekkürler arkadaşlar,

60A SSR satın aldım, katalog bilgilerinde endüktif yükle güvenli kullanma bölgesinin 60*0.4 = 24A
olduğu yazıyor. 1KW'da sorun çıkmaması gerekiyor teorik olarak.
Devrede kontaktör kullanmaktan çekinmemin sebibi aynı pano içerisinde MCU çalışacak olması, bir adette sensör olacak.
Gerçek hayatta deneyip sonuçları göreceğiz.

@drmp yaşadığınız sıkıntılar SSR'ların yanması gibi şeyler mi?
Cihazı gönderdikten sonra revize etme ya da arıza çıkması benimde başımı ağrıtır.