TC4428 yardım acil!!!

Başlatan salih_arel, 29 Aralık 2012, 15:15:54

salih_arel

Merhabalar. Elimde bir adet mosfet sürücüsü tc4428 var fakat çalıştıramıyorum. Kurulumunu şu şekilde yaptım. Vdd gerilimini 12 volt veriyorum ve input b den hiç bişey vermediğimde bile output b çıkıştan 12 volt okuyorum. İnput b den 7805 ile5 volt verdim sonra kaldırdım fakat bi işe yaramadı. Konu ile ilgili bilgisi olanlar yardımcı olabilirmi lütfen??

Ersin

Giriş ile gnd arası 10k lık bir direnç bağla bir de oyle dene.

salih_arel

denedim fakat olmuyor. şimdide deniyorum hiç bişey farkettirmedi.

mesaj birleştirme:: 29 Aralık 2012, 16:17:23

input a ile gnd arasınna 10klık direnç attığımda bütün çıkışlar output b 0 oluyor fakat bu seferde tetikleyemiyorum 5 volt ile :( küçücük bir entegre ne kadar karmaşık olabilir aklıma almıyor ya.

pisayisi

Normalde girişte 2.4 volt seviyelerini geçtiğinizde b çıkışının on olması lazım. Çıkışla toprak arasına da 10k lık bir yük direnci bağlamayı deneyin...
Murat

salih_arel

dediğiniz herşeyi yaptım. inp b girişi 7805ten aldığım gerilim ile besliyorum fakat hiç bişe değişmiyor. 10klık dirençleride bağladım. fakat şöle bişey var 10klık dirençten inp a girişine bağladığımda bütün sistem duruyor. sorun 7805 ile beslediğimden dolayı olabilirmi?? elimde 2 tane tc4428 var ikisinde de aynı sorunu yaşıyorum..

Ersin

Yakmış olabilirmisiniz, 2 sene önce uğraştım bunlar ile , kartta 8 tane vardı , ilk prototipi yaparken 2 tane yakmmıştım.Yananların çıkışı sürekli on idi ,pek güven vermediği için  daha sonra onlar rafa kalktı.

salih_arel

peki daha güvenli bi şekilde mosfetleri nsl sürebilirim. ben h köprüsü kurmaya çalışıyorum. yaklaşık 9 amper çekicek. 4 adet IRFZ44 aldım ve kurdum. gatelere 12 volt verdiğimde iyi bir şekilde çalışıyor devrem fakat şu anda en büyük sorun tc4428ler. 2 tane aldım ve çalışmıyor. Başka  ve daha güvenli bir yol varmı bu mosları sürmenin?  Bir başka sorun ise yaptığım h köprüsü devresinde çıkışta tam olarak 12 volt okuyamıyorum 8 volt civarında çıkış alabiliyorum. ölçüm yaptığımda yukarda kullandığım moslarda Vds 4 volt gerilim düşümü oluşuyor. Bunun nedeni nedir sizce?

Sözünü ettiğim gerilim düşümü Q1 mosfetinde oluyor. Resmini ekliyorum yardımcı olursanız sevinirim.