Step motor sürücüsü hakkında

Başlatan ByTEK, 29 Aralık 2012, 22:00:35

ByTEK

Merhaba Arkadaşlar uzun süreden beri elektronikle uğraşamıyordum. geçen yapmam gereken bir step motor sürücüsü vardı. Step motor olarak internetten çıkma step motor aldım. devreyi oluşturdum ve yazılımsal olarak ilgili sıra ile bobin uçlarını aktif ettim. herşey çok güzel fakat çıkış transistörlerim çok ısınıyor. İlk defa step motor sürücüsü yapıyorum. normalmidir yoksa anormal mi bilemedim. Bilgilerinize ihtiyacım var.

Step motor

TYPE : 23LM-C355-P6V
NO    : t9717-01

motorun bobinlerini ölçtüm. 3 uçlu olan bobinde ortak uç ve Bir ucu ölçünce 1.8 Ohm çıkıyor.

Sürücü olarakta aşağıdaki devreyi kullanıyorum.

Devrede başlangıçta ULN2003A kullandım ama bir süre sonra yandı. bende transistörler kullanmayı tercih ettim. fakat şuanda motor çalışırken transistörlerde aşırı ısınma var.

z

Bu devrenin ısınması hatta yanması çok normal.

Her bir transistörün kollektorune 10 Ohm 10..15w seri direnç bağlarsan transistörlerin ısınma sorununu çözersin.
Dirençleri de metal bir yüzeye vidalayıp fanla soğutabilirsin.

Bu devre yerine L297-298 ile devre de kurabilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ByTEK

peki direnç bağlama nedeni nedir ? nette bulduğum örnek devrelerde böyle bağlantı yoktu.

z

12v gerilimi 1 küsür ohmluk motor sargısına uygularsan akımı hesapla işte.

Direnç bağlıyoruz ki akım sınırlansın.

Tabi birde işin içinde  zaman sabitini düşürme olayı var. Şu anki sorunun bu değil.

ByTEK

anladım teşekkürler. Şuanda deneme yapıyorum motorun torku zayıf geldi. normalde zayıfmıdır ?  redüktörlü değil bu yüzden zayıf. yüke veremem bu şekilde. sürme tekniği ile alakalı olma ihtimali varmıdır. sırası ile sargıları aktif ediyorum adım attırıyorum.

z

Bobinlerden motorun nominal akımını akıtamıyorsan torkun da düşüktür. Transistörleri darlingtona çevir. Base akımı yetersiz kalıyordur.

ByTEK

Anlamadığım konu BDX53 takınca motoru çalıştırıyorum ve mil döneceği yerde titriyor. aynı devreye bd241 takınca çok rahat çalışıyor ?

z

Titreme ne zaman oluyor? Eğer 0 dan itibaren en düşük hızda bile titriyorsa bilemem. Yok bir devir sayısında duruyor ve titriyorsa o rezonans sorunu.

ByTEK

enerji verir vermez direkt mil titremeye başlıyor. ilk defa step motorla çalışıyorum. sanrım son olacak :D

z

Step motoru birden sıfırdan farklı bir devir sayısında döndürmeye başlıyor olabilirsin.

Araba sürer gibi yavaş yavaş hızlan. Gazı birden kökleme.

ByTEK

peki onuda deneyeceğim. teşekkürler.