motor sürerken koruyucu diyot seçimi

Başlatan skara1214, 31 Aralık 2012, 22:24:50

skara1214

l298 gibi entegrelerde  ek diyot kullanmak gerikiyor sebebini biliyorum ama nasıl seçilmesi gerektiğini bilmiyorum .Acaba minimum kullanılan motorun çektiği akım kadarmı olmalı yoksa yarısı v.s olsada olurmu?yada selenoid sürerken  ör 24v 1,5 amperlik bir selenoidi irfz44n ile  (100 ms pulse verip 2-3 dakka başka  pulse vermezken ) bu diyota gerek varmı?Kısacası ne kadar gerekli azami kullanma şartları nedir?
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Okan AKÇA

içerisinde diyot olan mosfet kullanman daha dogru olur.f540n bol miktarda şema ve çalışan devreler mevcut

skara1214

-irf540n ile irfz44n arasında ne fark var?şekilde onunda koruma diyotu içinde
-yinede sorumun cevabını alamadım diyot şeçimi hakkında

Okan AKÇA

diyot komana gerek yok güzel kardeşim. datashett iyice incele gerekli bilgiler orda mevcut.

skara1214

l298 için seçim konusunda fikriniz varmı?

Okan AKÇA

toplam  4a yük yüklenebilme
sıcaklık koruma devresi mevcut
yon kontrölü gibi motor sürmek ici yapılmış güzel bir entegre ancak ben kullanmayı tavsiye etmem neden diyeceksiniz.
4a akım aslında cok büyük bir güc degil aynı devre boyutunda 30a  hız kontrollü bir motor sürücü yapabilirsiniz  yön kontrolünüde role ile halledersiniz.

z

Alıntı yapılan: skara1214 - 31 Aralık 2012, 22:24:50
l298 gibi entegrelerde  ek diyot kullanmak gerikiyor sebebini biliyorum ama nasıl seçilmesi gerektiğini bilmiyorum .Acaba minimum kullanılan motorun çektiği akım kadarmı olmalı yoksa yarısı v.s olsada olurmu?yada selenoid sürerken  ör 24v 1,5 amperlik bir selenoidi irfz44n ile  (100 ms pulse verip 2-3 dakka başka  pulse vermezken ) bu diyota gerek varmı?Kısacası ne kadar gerekli azami kullanma şartları nedir?

Surme şekline bağlı.

Örneğin 2 çıkış tamı tamına 180 derece faz farklı olacak şekilde sinyal çıkartıyorsa diyodların çok yüksek akımlı olmasına gerek yok.

Enüktans akımını kestiğinde akıma akacağı hiç bir yol bırakmamışsan bu diyodları kullanmak zorundasın.

Emniyet valfi bunlar. Kullanmazsan kazan patlar.

Yükün saf omik ise yük çipin hemen yanında ise kullanmana gerek kalmaz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

skara1214

hocam yük endüktif oluyor ve çıkış 180 derece faz farklı her zaman bu bağlamda çekilen akımın % kaçı kadarlık bir diyot gerekli(2 a için 1n4148(400ma) yeterlimidir?)

fgokcegoz

En az çektiğin akım kadar olmalı. Çünkü yarıiletken anahtar kesime gittiğinde akımı ters paralel diyot üzerinden kısa devre etmiş olursun. Emniyet katsayısını 2 olarak kabul edersek, akıttığın akımın en az 2 katı olmasına dikkat et. Ayrıca gerilimde önemli. Çünkü endüktif yüklerde akımı aniden kestiğinden, yük üzerinden aşırı gerilim oluşur. Çünkü endüktans üzerinden akan akımın değişimini sevmez. Hali hazırda akan akımı kestiğinde, aynı akıtmak için üzerinde aşırı bir gerilim oluşturur. Bu sayede,  VL=L*(di/dt) bobin gerilim ifadesini hatırlamış olalım..

Ayrıca mosfetlerdeki ters paralel diyotlar, kılıfa eklenmiş ekstra diyotlar değillerdir. Mosfetin yapısından gelen bir diyot vardır orada. Ve genellikle hızı mosfetten düşüktür. Bu nedenle mosfetlerede mosfetlerden daha hızlı bir ters paralel diyot koymakta fayda vardır.
"Vicdanın ziyası, ulûm-u diniyedir. Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder." (Bediüzzaman Said Nursi)