BJT base'e direnc baglamamak

Başlatan cicjoe, 01 Ocak 2013, 19:06:37

cicjoe

Arkadaslar merhaba,

Elimde serit power led grubu var 3'erli, uzerinde direnci takili, 12V vermem icin girisler var. MCU ile kontrol etmek istiyorum. BJT'ye asagidaki sekildeki bagladim ama base bacagina direnc baglamadim. LED grubundan gececek akimi kontrol etmek istemiyorum. Bu sekilde bir problem yasar miyim? Yoksa illaki bir direnc baglamam lazim mi?

Tesekkurler.

ferdem

Muhakkak direnç bağlamalısınız çünkü transistörün BE bağlantısı diyot gibi çalışır, diyota mikrodenetleyiciden 3.3V verirseniz ne olur? Aşırı akım çeker ve arıza durumu. Ic akımına göre hesabı yapılabilir ama ben olsam en azından 4.7K bağlardım. Bu hesabı ben pek bilmiyorum, yanlışım varsa düzeltilir. Collector(C), base(b), emitter(e) olmak üzere gereken Ic akımını sağlamak için en az Ic/beta kadar akımın base den akması lazım, yani Ib yi Ic/beta ya getirecek bir Rb direnci bağlanmalıdır.

polleme

Doğrudur, Ib'yi Ic/beta değerine çekecek Rb direnci hesaplanmalı ve bundan daha düşük değerde bir Rb direnci seçilmelidir. Burada transistörün anahtarlama görevi ön plana çıktığından lineer bölgede çalışmaması lazım. Ic değeri ile kollektördeki direnç ve LED geriliminden kolayca hesaplanabilir.

OG

Aslında gerekiyor ama tecrubeyle sabittir, pcb de direnç koymayı unutmuşum ve 628A problemsiz çalışıyordu, çok sonra farkedince şaşırmıştım.

Sonra merak edip datasheete göz atınca bunu gördüm,

online photo sharing
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

polleme

Yine de güvenli bölgede kalmak için koymak lazım. Farklı bir mcu da nasıl bir sonuç çıkacağını öngörmek zor, mcu veya transistör yanabilir.

OG

Elbette gerekiyor, arkadaş ben gibi hatayla pcb falan bastı ise uğraşmasın, datasheet e baksın, bir tanesini de denesin.

ferdem

Datasheetteki o ifadeyi nasıl anlamalıyız?
Benim anladığım, avam tarzımla(!), bak arkadaş bir pinden 25mA den fazla akım çekmeye kalkma, kaldıramam, bozulurum.
Sizin bahsettiğiniz durum ise sen 1A de istesen ben 25mA veririm, öyle devam ederim.
Bu konu forumda daha önce de konuşulmuştu.
PIC çıkışı direkt bağlandığında pin voltajı 5V kalabiliyor mu! PIC bozulmuyorsa demek ki port çıkışı ve transistör ara bir durumda kalıyor(analog devre analizi), çünkü Vbe nin 5V olma ihtimali yok. Güvensiz bir durum.

OG

20mA de kilitlerim diyor.

Bu durumda çıkışı 5V olamaz elbette.
Yanlızca akım sınırlaması yaparak portu koruyor.

Zaten
Alıntı YapAslında gerekiyor ama
diye başladım söze.

z

R1 direncini sök Emetörle Gnd arasına bağla. Base'i artık doğrudan MCU'na bağlayabilirsin.

Hesabını nasıl yapacaksın?

MCU çıkış voltajı V ise

Akmasını istediğin Led akımın I ise

R= (V-0.7)/I

Mesela 3.3v çıkışlı işlemci ile 10mA lik ledleri yakmak isteyelim.

R=(3.3-0.7)/10= 0.26K

270 Ohm.

Ayrıca avantajınız, besleme voltajı artsa bile ledlerin ışığında değişim olmaz.

Hfe si yüksek transistor kullanmanız yeterli. Transistor üzerindeki gücü de hesaplayın kılıfı ona göre seçin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

r1 isökemezsin.  bu dirençler led grubu içinde gömülü oluyor.

z

O zaman sökme, ilave dirençi emetöre ekle. Aynı hesap hemen hemen gene geçerli. Ben bir direnç kara geçireyim istemiştim.

Emetör direnç hesabı değişmedi.

Besleme voltajı = ( Led sayısı * Led voltajı) + V - 0.4 + (Led akımı * R1)

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

cicjoe

Dusuncem suydu, MCU'nun bacagindan verebilecegi max akim sinirli, LED grubu da kendi direnci ile zaten icinden gececek akimi belirliyor, o zaman ben engel olmayayim, birakayim ne kadar cekmek istiyorsa ceksin idi.

Alıntı yapılan: ferdem - 01 Ocak 2013, 20:42:47
Muhakkak direnç bağlamalısınız çünkü transistörün BE bağlantısı diyot gibi çalışır, diyota mikrodenetleyiciden 3.3V verirseniz ne olur? Aşırı akım çeker ve arıza durumu.

Anladim hocam, tum gerilim diyot'un uzerine duser, ancak diyota sabit dusmesi, geri kalanini dirence dusurmesi lazim o zaman.

330'luk bagladim hepsine.

Herkese cevaplari icin tesekkur ederim.