Grafik lcd ekran renkli ekrana dönüştürülür mü?

Başlatan bilgisiz, 02 Ocak 2013, 17:50:08

bilgisiz

Selamlar herkese.
Konuyu yanlış yere açmışsam affola, nereye açacağımı bilemedim.

Elektronikle ilgili pek bir bilgim yok.
Bir düşüncem var acaba olur mu yardımlarınızı bekliyorum.

Arabamda yol bilgisayarı için grafik lcd ekran var. Ben bu ekranı tft (renkli ekranı kastediyorum) ekran ile değiştirmek istiyorum.
Grafik lcd ekrana gelen bilgileri "bir şekilde dönüştürüp" tft ekranın anlayacağı şekle getirebilir miyiz?
Ya da farklı bir yolla grafik lcd yi kaldırıp gelen bilgileri tft ekranda gösterebilir miyim? yapılabilir mi?

Kabil ATICI

Mümkün olmasına mümkünde bit bitlik bir görüntüyü renkli hale getirmeyi geç. Vaktiyle TV yayınlarının siyah beyaz olduğu zaman renkli TV'lerde görüntü siyah beyaz oluyordu.
ambar7

bilgisiz

selamlar, cevabınız için teşekkür ederim ancak amacım burda görüntüyü renklendirmek değil grafik ekranda nasıl görünüyorsa tft ekranda da aynısı görünsün hatta siyah beyaz görünsün farketmez. Görüntüyü tft ekrana aktarayım yeter.

Mucit23

Uğraşma boşuna. Yapamazsın demiyorum Ama yapmaya çalıştığın son derece saçma. Ortada bir Grafik LCD var. Sen bunun yerine renkli ekran kullanayım diyorsun. Ama ek olarakda yine aynı renkde göstersin diyorsun. Ne anlamı kaldı bu işin? Mevcut GLCD özel üretim birşey olabilir. Sırf senin mevcut GLCD ye gelen dataları çözümlemek aylarını alabilir.  Çözümledin diyelim Uygun boyutta TFT ayarlayıp gelen dataları analiz edip benzer görüntüler çıkacak şekilde TFT ye yollamak ileri derece program bilgisi gerektirir.

Dediğine göre hiç elektronik bilgin yok.

Amacın nedir?

bilgisiz

Selamlar, burdaki amacım ekranı ortak kullanmak. 2 görüntü gelecek duruma göre. biri video görüntüsü biri grafik lcdye gelen bilgi. grafik lcd olduğunda video görüntüsünü alamayacağım. renkli tft ekran taktığımda video görüntüsü olacak ama glcd ekrana gelen eski bilgileri alamayacağım. İşin mantığı bu.

Alıntı yapılan: Mucit23 - 02 Ocak 2013, 22:53:39
Uğraşma boşuna. Yapamazsın demiyorum Ama yapmaya çalıştığın son derece saçma. Ortada bir Grafik LCD var. Sen bunun yerine renkli ekran kullanayım diyorsun. Ama ek olarakda yine aynı renkde göstersin diyorsun. Ne anlamı kaldı bu işin? Mevcut GLCD özel üretim birşey olabilir. Sırf senin mevcut GLCD ye gelen dataları çözümlemek aylarını alabilir.  Çözümledin diyelim Uygun boyutta TFT ayarlayıp gelen dataları analiz edip benzer görüntüler çıkacak şekilde TFT ye yollamak ileri derece program bilgisi gerektirir.

Dediğine göre hiç elektronik bilgin yok.

Amacın nedir?

erkan614

olmaz yapamazsın
istersen deneyebilirsin ama yine söylüyorum yapamazsın
hevesini kırmak babında değil dediklerim elin yabancısı da yapamaz, yapmaz bu işi
o işin mantıklısı ya arabanın modelini yükselticeksin yada çiftdin yuvası varsa oraya hazır ürün alıcaksın
kolaylıklar dilerim

mustafa_cmbz

geri vites için düşünlüyorsa böyle birşey gerek yok çok uygun fiyatlara set halinde satılıyor...yada tv vs. için ise onada gerek yok her halukarda hazır almak daha mantıklı...

çünki yapmaya çalıştığın şeyin mantıklı bir iş olmayacağı aşikar......

mcan

Alıntı yapılan: bilgisiz - 03 Ocak 2013, 13:09:37
Selamlar, burdaki amacım ekranı ortak kullanmak. 2 görüntü gelecek duruma göre. biri video görüntüsü biri grafik lcdye gelen bilgi. grafik lcd olduğunda video görüntüsünü alamayacağım. renkli tft ekran taktığımda video görüntüsü olacak ama glcd ekrana gelen eski bilgileri alamayacağım. İşin mantığı bu.
Teorik olarak şu şekilde olabilir, kullanılan lcd şansın varsa  bilinen bir lcd iseösadece lcd cam değilse,bilinen bir kontrolcüsü bilinen bir haberleşme arayüzü varsa, lcd ye gelen pinleri bir micro işlemciye girersin .İşlemci tarafında ise öyle bir yazılım yapmalısın ki lcd yi emule etsin ve gelen bilgiyi mesela osd çipine aktarsın daha sonra osd çipinide lcdnin yerine yerleştireceğin bir tft tv ye bağlayabilirsin...Ancak bence çok zor bir iş olurdu.

bilgisiz

Evet anladım. Bi arkadaşın dediği gibi geri vites kamerası için düşünüyordum. Bu sevdadan vazgeçmek gerekiyor sanırım. Yardımlarınız için teşekkürler.