Ledin önünde dirence gerek varmı?

Başlatan shark27, 04 Ocak 2013, 16:23:42

shark27

tüm proje üyelerine selamlar...

http://audio.circuitlab.org/2011/12/20-led-audio-vu-meter.html

linkteki devreyi proteus ta kurdum gayet sorunsuz çalışıyor.20 kanal vumetre..En sağda proteusta da mevcut olan  Led bargraph sorunsuz şekilde çalışıyor.Ben devreyi kurarken normal led kullandım ancak ön direnç kullanmadım..Devreye enerji veerdiğimde sadece üst kısım (DS1) olan yer çalışıyor alt taraf (DS2) çalışmıyor.Aklıma gelen dledlerin çektiği akımdan dolayı entegreyi bozmuş oalbileceğimdi.10 ledlik kısımda 2 led yanmıyor ledler sağlam yollar sağlam ....

bide aklıma gelmişken sormak istiyorum proteusta normal opamp kullandım dedeiğim gibi devre düzgün çalışıyor bennormal devrede 741 kullandım ve ofsset uçlarını boşta bıraktım .Bu sorun teşkil edermi çünkü proteusta 741 opampı kullanınca devre simülasyonda çalışmıyor.....

Acaba sorun nerden kaynaklabilir?ledlerin önüde dirençmi atmalıyım yada ledlerin beslemesini ayrımı vermeliyim?Cecvaplarınız için teşekkrüler...

dijital74

Led üzerinden doğrudan akıtılan akım uzun ya da kısa vadede yarıiletkenin delinmesine neden olur. Bu yüzden led'e mutlaka az ya da çok seri bir direnç bağlanması gerekir.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

pisayisi

Sorun muhtemelen, girişteki analog işaretin ikinci lm3916 için yeterli seviyelere ulaşmamasından kaynaklanmakta. 741 kullandığını söylüyorsun negatif girişli kuvvetlendirici olarak verilen şemada + - simetrik kaynak kullanmak lazım ki opamp normal çalışabilsin. Simetrik besleme gerektirmeyen bir opampkullanarak  pozitif kazançlı bir giriş kuvvetlendiricisi ile giriş katını modifiye etmen gerekli...
Murat

shark27

pisiyasi eğer girişteki seviye istenilen seviyeye ulaşmazsa ilk ledler yanar üstekiler ışık vermez ama benim devremde üstekiler ışık veriyor alttakilker yanmıyor..LM3916 datashettinde max 30ma akım çekeceği gösterilmiş ben proteusta sümülüsayon yaptıığımda ana devrede 80 ma filan çekiyor entegreler bozuldumu acaba diye soruyorum kendime ...Teşekkürler...