STM, LPC veya dsPIC ?

Başlatan rkinaci, 04 Ocak 2013, 20:11:18

rkinaci

Merhaba arkadaşlar,
Başlıktan da anlaşılacağı gibi bir konuda kararsızım. CCS C ile az çok istediğim programları yazıyorum, pic basic biliyorum. Genelde hobi amaçlı ya da fazla karışık olmayan devreler yaptım. Hem kendimi daha da ilerletmek istiyorum hem de biraz daha karışık eskiye oranla (birkaç analog modülün  birlikte çalıştığı, can veya ethernet haberleşmesinin kullanıldığı) devreler yapmak istiyorum. Fakat hangisini öğrenmeliyim kararsız kaldım. Sizin tavsiyeniz ne olur bana. Adetli üretim gibi bir derdim yok ama kullanım kolaylığı, uygulama bolluğu, kolay bulunması, kolay programlanması vs. maddeleri göz önüne alırsak sizce?
Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır!

Okan AKÇA

canbus yazsan daha dogru olur ;D

rkinaci

Evet onu demek istemiştim ama kisaltmisim

Okan AKÇA

pic serisinin 16 bit olanlarla başlayabilirsin  ancak daha üst seviyeler icin arm tabanlı işlemciler kullanabilirsin

rkinaci

Bu forumda ve başka bazı forumlarda da gördüğüm kadarıyla STM serisiyle örnek ve uygulamalar daha çok. ARM tarafının PIC'i gibi sanırım kullanım açısından. NXP ya da STM artık birisini seçip ona göre bir ki STM daha ağır basıyor ama gönülde biraz LPC'lere kayıyor (sebebi bir arkadaşım vardı baya bir şeyler yapıyordu ve onun çalışmalarını gördüğüm için diyorum. Bu çalışmalar ST ile de yapılabilir tabiki de ama onun etkisinde kaldım sanki).
Hepinize kolay gelsin.

mcan

Alıntı yapılan: rkinaci - 05 Ocak 2013, 13:17:18
Bu forumda ve başka bazı forumlarda da gördüğüm kadarıyla STM serisiyle örnek ve uygulamalar daha çok. ARM tarafının PIC'i gibi sanırım kullanım açısından. NXP ya da STM artık birisini seçip ona göre bir ki STM daha ağır basıyor ama gönülde biraz LPC'lere kayıyor (sebebi bir arkadaşım vardı baya bir şeyler yapıyordu ve onun çalışmalarını gördüğüm için diyorum. Bu çalışmalar ST ile de yapılabilir tabiki de ama onun etkisinde kaldım sanki).
Hepinize kolay gelsin.
Ne farkı var ki al 3-4 çeşit işlemci(lpc,stm,pic32,sam..) deneme kartı hepsi ile uğraş nede olsa amaç kendini geliştirmek.40 dolarlıklardan alsan maksimum topu topu 200 dolar tutar zaten başka hiçbişeye de ihtiyacın kalmaz işlemci çeşitliliği açısından.

buzkırıcı

NXP 'nin ST'ye göre EMC dayınımı daha fazla. Bir ürün yapıp sahada(trafo yanı, baz istasyonu, Yüksek gerilim vs.) kullanmaya başladığın zaman  işlemcinin feriştahının kaymaması(zırt pırt reset yememesi, sapıtıp bütün haberleşme hatlarına parizt basması gibi ) önemli oluyo  ;D

Birde PIC 'in EMC ye dayınımı yüksek diye biliyorum.  ;)
İmza Atmayı bilmem Parnak Bassam olur mu?

rkinaci

Şimdi elime LPC2103FBD48 chip geçti. Bunu programlamak için nelere ihtiyacım var? Kılıf olarak şimdiye kadar dip kılıf entegrelerle çalıştım bunun için çeviri mi almam lazım? Bir de NXP için deneme kitininde hangisi önerirsiniz ve nereden temin edebilirim?
Kolay gelsin.

MC_Skywalker

Flash magic http://www.flashmagictool.com/ programıyla ISP pinleri üzerinde Keil, Cocox vb. geliştirme ortamında yazdığın programı yükleye bilirsin.

mcan

http://www.aliexpress.com/store/product/Free-Shipping-NXP-ARM-LPC1768-DevBoard-Cortex-M3-3-2-touchscreen-LCD-with-JLink-V8-On/210355_531063261.html

bu kit iyi.

rkinaci

alibabaexpress'e bakmak hiç aklıma gelmemişti aslında. Gerçekten çok güzel kitler var burda. Peki bu kitlerden birisini alınca gümrüğe takılma, gümrük vergisi ödeme vs. şeyler çıkıyor mu?

MC_Skywalker

LPC1768 için kit almıştım sorunsuz geldi.