Sizce de kod yazmak sıkıcı değil mi?

Başlatan serdararikan, 06 Ocak 2013, 01:06:24

serdararikan

genelde Hitech-C kullanıyorum.

her projede aynı ayarları yapmak,timer ccp,i2c,spi vs vs ayarlarını yapmak,bi datasheete bi compiler e dönmek.daha önce yaptığınız ayarları her seferinde yeniden yapmak sizi yormuyormu?

ben PIC programlamanın bu kısmından çok yoruldum ve bıkkınlık vermeye başladı.sanırım bu yüzden bu işleri bırakacağım.

siz bu tür sıkıntıları nasıl aşıyorsunuz?sizi de sıkıyormu bu gibi durumlar? öneriniz varmı?

z

PIC için konuşamam,

Projelerimi klonlarım. İlk projemde A portunu bir işe adadıysam ikinci projede de A portunu aynı amaçla kullanmaya çalışırım.
Seri portu, ADC leri, PWMleri vs mümkün olduğunca aynı bacaklardan kullanmaya çalışırım.

Böyle olunca cut copy ile yeni projenin iskeleti bir öncekiler sayesinde hemencecik oluşmuş oluyor. Init kısmında çok az değişiklik gerekiyor.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

serdararikan

adamlar bu işi çözmüşler aslında.

Ardunio

hiç kasmadan yaz gitsin.kütüphane hazır.

sadogan

serdararikan

Alıntı yapılan: sadogan - 06 Ocak 2013, 01:19:00
CCS yi inceleyin

CCS-C kullanmışlığım var.ama o platformda kendimi rahat hissetmiyorum.sanki yazdıklarım bana ait değilmiş gibi geliyor

esensoy

ccs c kullanıyorum genelde,
standart piclerle standart projelerim var,
yeni bir klasör açıp içine std projeyi kopyalıyorum,
proje .pjt dosyasından da yeni klasörün adresini düzeltiyorum,
hatta proteus .dsn dosyası bile hazır içinde, lcd bağlı, uart bağlı vs.
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

serdararikan

Alıntı yapılan: esensoy - 06 Ocak 2013, 01:34:03
ccs c kullanıyorum genelde,
standart piclerle standart projelerim var,
yeni bir klasör açıp içine std projeyi kopyalıyorum,
proje .pjt dosyasından da yeni klasörün adresini düzeltiyorum,
hatta proteus .dsn dosyası bile hazır içinde, lcd bağlı, uart bağlı vs.

evt bu bir çözüm olabilir.yeni başlayanlara tavsiyem ANSI-C geyiğine kulak verip hitech vs ile uğraşmasınlar.CCS-C den devam

esensoy

ben de aynı fikirdeyim ama ANSI-C de lazım, ccs c bazen delirtiyor,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

AsHeS

Alıntı yapılan: serdararikan - 06 Ocak 2013, 01:41:15
evt bu bir çözüm olabilir.yeni başlayanlara tavsiyem ANSI-C geyiğine kulak verip hitech vs ile uğraşmasınlar.CCS-C den devam
16 serisinin core yapıları %80 aynı oluyor eğer herhangi biri için timer,spi,uart,adc kodları yazmış bulunduğumdan canım sıkıldıkça kopyala-yapıştır yapıp 16 serisini denerim(16f887 vb.piyasada 16f877a dan farklı ne varsa ) 18 serisine yeni geçeceğim(öğrencilikte anca bu kadar :) ) onda da aynıdır büyük ihtimal 1 kere hazırlarım sonrası kopyala-yapıştır.
ANSI-C geleceğe yapılmış bir yatırımdır (şahsi düşüncem bu olduğundan Hi-Tech C,XC8 derleyicileri üzerinde kalmaya çalışıyorum:) )CCS-C günü mükemmel kurtarır özellikle PIC ile verilmiş öğrenci projelerinde kendisini tek geçerim.

mustafa_cmbz

aslında şöyle güzel bir yazılım yazıcan hani iron man de var ya herif evdeki sanal pc ye sesle komutar verip atelyedeki cnc robotları yönlendiriyor vs. böyle birşey yapacaksın yazılım yazılımı senin verdiğin talimatlar ile yazacak :D hahaha amma güzel olur ama yaf...

serdararikan

öyle olmasada sağlam bir kütüphane yazabilirsin.mesela timer0 ı 100mikrosaniyelik periyota kuracaksın

Timer0_us(100);

diyeceksin kod onu ayarlayacak.sen uğraşmayacaksın

mustafa_cmbz

benim dediğim zaten en üst safha :D

düşünsenize karşınızda projeksiyonda bir pc yazılımı var ona diyorsun ki isiste şu picin şu bacağına glcd bağla ...... gerekli donanımları yaptınız diyelim...sesiniz ile glcd ye 1. ısı sensöründen alınan bilgiyi bas sonra şayet 40dereceden yüksek ise şunu yap vs. gibi kod yazıla bilse sanırım bu işinde mertliği bozulmuş olur gibime geliyor :D

Seckin ALAN

Türkçe ses sentezi sıkıntılı DikteApi var fakat oda demo. İngilizce olabilir.
Kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirlerine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu.. Mevlana

serdararikan

olay farklı yerlere gidiyor  ;D

anlatmak istediğimi herkes anlamıştır.aslında yapılmayacak şey değil compiler direktifleri kullanılarak pekala yazılabilir.vaktim olursa timer0 için bir kütüphane yazıp(ANSI-C ile)  burada paylaşabilirim.

CoşkuN

Böyle bir iş için kütüphaneler kullanılır genelde. Örneğin bir kere çalışan bir seri port haberleşmesi yazdıysanız bunu bundan sonraki bütün projelerinizde aynen kullanabilirsiniz.