ph ölçümü için nasıl bir sensör yapmalıyız?

Başlatan mustafa_cmbz, 06 Ocak 2013, 01:53:42

mustafa_cmbz

merhabalar...

suyun ph değerini ölçmek için bir çalışma yapmak istiyorum...fakat bunu yaparken nasıl bir sensör kullanılacağı hususunda yol gösterebilecek olan varmı acaba?

piyasada satılan ph sensörlerinin camlı falan olmasındaki teferruatın sebebi nedir acaba?

Okan AKÇA

bahsettigin cam icinde elektrot var kısacası suyun sertligine göre çıkış veriyor.

mustafa_cmbz

hmm peki bu sensörden okuduğumuz bilgiyi direkt adc ye giremezmiyiz...yada direkt simetrik beslemesiz bir opamp a ?

mustafa_cmbz

peki bu sensörlerin önündeki asıl işi bitiren o seçici camdan nerede bulabilirim?

http://www.vl-pc.com/default/index.cfm/pH

bu sitede sanırım cam olarak satış yapılıyor...

peki bu camları türkiyede nerede bulabilirim...

Birde elimde oxyguard ın oskijen ölçme sistemlerinde kullanılan oksijen sensörlerinde kullanılan mebranlardan var onlar ile denesem acaba bir sonuç elde edebilirmiyim ki ?

ufak bir deneme yapacağım bakalım...!

birkan

sadece sensör satılıyor. Ankara Konya sokaktan 35 liraya almıştım bir yıl kadar önce. Kart montajlı Uyumlu soket de satılıyor aynı sokakta

mustafa_cmbz

aldığın yerin ismini cismisini telini paylaşabilirmisin hocam...ankarada olmadığım için gitme şansım yok...

malpaslan1979

pH probu alacaksın bunu zaten biliyorsundur. Bunu aldıktan sonra pH metre için gerekli ölçüm devresini yapacaksın zaten. Burada kritik nokta kalibrasyon. Bunun için de kalibrasyon sıvıları bulman lazım bir adet 4'lük bir adet 7'lik bu kalibrasyon sıvılarının üzerinde hangi sıvı sıcaklığında kaç pH ölçmen gerektiği yazar adı üzerinde zaten 4'lükte 4,XXXX ölçmen lazım yine 7'likte ise 7,XXXXX ölçmen gerekir tekrar altını çizeyim sıcaklığa bağlı olarak (kalibrasyon sıvılarının sıcaklığından bahsediyorum) kalibrasyon sıvılarıyla yaptığın ölçümün değeri değişir. ölçmen gereken değerler ph kalibrasyon sıvılarının bulunduğu şişelerin üzerinde bir tablo halinde yazar zaten

birkan

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 06 Ocak 2013, 16:03:36
aldığın yerin ismini cismisini telini paylaşabilirmisin hocam...ankarada olmadığım için gitme şansım yok...
Başka bir malzeme almak icin gitmiştim. Denk geldi aldım. Yıldırım elektroniğin alt katıydı. Üzgünüm  ismini hatırlamıyorum. Medikalcilerde de bulursunuz. Öyle bulunmayacak bir şey degil Mustafa bey.