Pic ile input problemi

Başlatan secilcemal, 06 Ocak 2013, 19:07:57

secilcemal

İyi günler,
18f2550 ile bir usb bağlantı devresinde start butonu ile belli durumlarda cihazın çalışmaya başlamasını sağlıyorum. Gerekli pini 10k ile +5 volta bağladım ve butona bastığımda ground a çekiyorum ve bu sayede işlemi başlatıyorum. Sorun da tam burada başlıyor söyle ki; bazen ben butona basmasam da kendisi çalışmaya başliyor, örneğin 10 dk. sonra. Pine bağlı olan butonu söktüğümde sorun ortadan kalkıyor.Ama sadece ground a bağlı kablo ucunu söktüğümde sorum devam edebiliyor. Kullandığım kablo 16x0.22 blendajlı kablo, kablo boyu 5 m.
Sorun sizce ne olabilir ve nasıl çözülebilir?

F.T

şema pcb ve program ölmadan nasıl yorumlanır bilemiyorum.pull up direncini  4k7 ye çeksen faydası olabilir.yalnız programda veya pcb nde veya  kablonda bir sıkıntı varmı yokmu?

bide şu ip ucu olabilirmi?

Alıntı yapılan: secilcemal - 06 Ocak 2013, 19:07:57
Ama sadece ground a bağlı kablo ucunu söktüğümde sorum devam edebiliyor.

sanki ground sökülünce butonun bağlı olduğu yerden temas oluyorda groun alıyor gibi anladım.butonu kontrol et.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

sadogan

Butona bağladıgın kablo anten gibi davranıyor.
TL521 gibi optocoupler kullanmak çözüm olabilir.

Kabil ATICI

PCB ve 10K direncini kontrol et. Özellikle direnci.
ambar7

secilcemal

Cevaplar için teşekkürler,
Aslında almayı beklediğim cevap sanırım kablonun anten gibi davranması idi.
Cünkü pcb ya da dirençte sorun olsaydı start pinine kabloyu bağlamamış olsam da arada kendiliğinden çalışmaya başlamalıydı diye düşünüyorum.
4.7k lık bir direnç ile de denemeyi düşünüyorum, ama bu anten meselesi için daha detaylı bir çözüm önermenizi rica ederim.