Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Cortex M3 çipleri STM32F103

Başlatan z, 08 Ocak 2013, 03:19:54

z

Jlink kullanıyorum.

İki ayrı klasorde iki ayrı projem var. Birici projeyi Keil'de derleyip Debug butonuna bastığımda bir kutucuk çıkıyor ve kodları çipin içine yazarken % olarak atılan kodları mavi renkte barlarda gösteriyor. Bu iş bir iki saniye sürüyor.

İkinci projede aynı işlemi yapmaya kalktığımda gene çip programlanıyor fakat mavi renki barlar çıkmıyor.

Bu bana garip geldi. Aynı jtag cihazını kullanıyorum. Sebebi hakkında bilginiz varmı?

Mavi Bar çıkan projede Option For Targette Utilities menude STM32F103 için herhangi bir algoritma seçilmemişken, İkinci projede algoritma seçmezsem programlama yapamıyorum. Bu da bir diğer ilginç durum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhittin_kaplan

FSMC nedir Nerelerde Kullanılır ? Neden TFT lerde Kullanıyorlar ?

z

I/O port üzerinden klasik LCD ye data yollarken ne yapıyorsun?

Yollanacak Datayı porta yazıyorsun
LCDnin Enable bacağının bağlı olduğu pinden enable anlamına gelecek lojik seviyede sinyal çıkıyorsun
LCDnin R/W bacağının bağlı olduğu pinden Write anlamına gelecek lojik seviyede sinyal çıkıyorsun
Biraz bekliyorsun
Enable ve write pinlerini tekrar yazılımla değiştiriyorsun.

Bunların her biri yazılımla yapılır.

FSMC modülünde sen datayı yola çıkarttığın anda r/w enable gibi bus sinyalleri donanımsal olarak üretilir.

Bu da yüksek hızlı external memory tipi çevrebirimlerine hızlıca erişim yapman anlamına gelir.

En yalın hali kısaca bu şekilde. Eskiden içinde Ram ve Rom olmayan işlemcilerin zaten sahip olduğu bir özellik bu.

(FSMC İlave özellikleri vardır. Dokumana bakmadan konuştum.)

muhittin_kaplan

Hocam 32f103rbt6 kullanarak ili9325 2.8 lik lcd süreceğim. datasına baktığımda hiç TFT den bahsetmiyor. Aksine Hafızadan Bahsediyor.

camby

Muhittin hocam , st 100 pın ve uzerı cortex ıslemcılerıne fsmc modulunu koyuyor. Senın dedıgın R serısı 100+ pın mı bılmıyorum ( pc basında degılım ) datasheetler ortak oldugu ıcın fsmc modulun varlıgı kolayca anlasılmıyor ılk bakısta. Hepsınde var gıbı duruyor.

Tft kullanımı ıcın ıse, st 'de aslında fsmc modulu harıcı depolama bırımlerı ıcın tasarlanmıs. Fsmc alanları sram flash gıbı alanlara bolunmus. Dogrudan bır lcd tft vb alan yok. Bu durumda herhagı bır sram blogu kullanılıyor. Cıkısları da tft ye baglanıyor. Kısaca sram gorunumlu tft oluyor. Adres pınlerı de canlı oluyor ancak sadece bırı porta yonlendırılıyorr. Bu da tft nın kontrol pını oluyor.

St nın hazırlanan yenı M4 serılerınde sanırım fsmc da bagımsız tft modulu var. Anlasılan yukarıdakı dertler gecıcı olacak.

Nxp'de de halı hazırda tft destegı olan modeller gordum.

muhittin_kaplan

z

GPIOx_CRL ve GPIOx_CRH registerleri ile PORT pinlerinin Floating Input yada Pull-Up/Pull-Down yapılabileceği bildirilmiş.
Fakat  Input moduna alınmış bir pinin nasıl Pull-Up yada Pull-Down yapılacağını tanımlamaya yarayan registeri göremedim.

Neyse sorumu yazarken dokümanı da inceliyordum ve gördüm galiba.

Gene de emin olayım.

GPIO da ilgilendiğimiz input pinini, GPIO_ODR ye H yada L yazarak Pull-Up/Pull-Down yapabiliyoruz. Doğrumudur.

Eğer böyleyse hiç hoş olmamış.

ErsinErce

evet hocam dediğiniz gibi gözüküyor

z

Çipin içine eften püften işler için 50  bin tane register  koyan firma bu iş için neden ayrı bir register koymamış hayret bir şey.

z

STM32F103 PWM üretirken Kodu Keil vs ortamda durdurrsak PWM üretimi devam ediyor.
Bu benim istemediğim bir durum.

CPU, JTAG vs üzerinden durdurulduğunda PWM çıkışlarının aktif olmayan konuma inmesini isterim.

Bu mümkünmü?

fractal

ccs de dur deyince duruyor.pwm çıkışı.
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

z

TI çiplerinde çevre birimlerinin çalışmaya devam edip etmemesi kullanıcı tercihine sunulmuş.

muhittin_kaplan

Fractal TI nin LM4F kiti ile deneme yapmayı planlıyorum. Önerin nedir ?
Biraz bilgi verebilirmisin ?

fractal

hocam ben 8 bit piclerden  zort diye stellaris e atladım.ccs de bilmiyordum.ve hazır bir kitimde yoktu.ama özllikle kitin varsa stellaris ware dökümanlarınıda indirirsen ve örnek videolarıda izlersem.olay gerçekten cok basitmiş gibi geliyor.tüm modüllerin videoları örnekler var ve kitinde varsa hepsi çalışıyor.lm3 serisinde bazıları 100 kez programlanabiliyormuş diyorlar ben şuana kadar 1000 geçmişimdir birşey olmadı.lm4f serisinde yokmuş.register fonksiyonları daha gelişmişmilş.birde şunu öğrendim işlemcinin class ları varmış.hangi class da ise o komut kümesini tanıyor.derleyici bundan habersiz tabi.ti formlarıda güzel çalışıyor hemen cevap veriyorlar.adc modülünü cözmek 1 saatimi aldı ama pwm modülü şu class olayından dolayı 3 günümü aldı.ama pwm modülüne bayıldım belki daha iyisini görmediğimdendir.atıyorum 2 kanal pwm çıkışı ayarlıyorsun istediğin gibi dans ettiriyon.hemde cok kolay.zaten üç tane örnekte mevcut.pwm de adc tetiklemede var.sanırım pwm ile akım kontrolü için.şimdi ben uDMA modülünü kurcalayacağım..
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

z

Alıntı YapIn practice, the CoreSight debug structure on the STM32 provides an enhanced real-time version of the standard
JTAG debug features. The STM32 CoreSight debug system provides 8 hardware breakpoints which can be nonintrusively
set and cleared while the Cortex CPU is running. In addition the Data Watch trace allows you to view
the contents of memory locations non intrusively while the Cortex CPU is running. The CoreSight debug system
can stay active when the Cortex core enters a low power or sleep mode. This makes a world of difference when
debugging a low power application. Additionally the STM32 timers can be halted when the CPU is halted by the
CoreSight system.
This allows you to single-step your code and keep the timers in sync. with the instructions
executing on the Cortex CPU. The CoreSight debug infrastructure significantly improves the real-time debug
capabilities of the STM32 over earlier ARM7 and ARM9 CPUs whilst still using the same low cost hardware.

Peki nasıl olacak?