smps için transformatör sardımak istiyorum ancak..

Başlatan zamzam23, 08 Ocak 2013, 15:24:56

zamzam23

arkadaşlar

bir yerden fiyat almak üzere trafonun dökümanını gönderdim. gelen cevap şu şekilde, sizce ne yapmalıyım?

"dökümanınızı inceledim, piyasada hazırda 0,10x100 Adet ve 0,12x30 Adet litz teli bulmak pek mümkün değil bunların yerine 3x0,40mm ve 7x0,40mm sarabiliriz."

sardırmak uygun olur mu sizce? bu konuda pek bir bilgim yok.

trafo bilgileri:

mustafa_cmbz

buna benzer birşey bende yaptıracağım.eğer biryer bulabilirseniz benide haberdar edebilirmisiniz?

zamzam23

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 08 Ocak 2013, 18:34:19
buna benzer birşey bende yaptıracağım.eğer biryer bulabilirseniz benide haberdar edebilirmisiniz?
tabiki.

Okan AKÇA

neden kendiniz tasarlıyorsunuz eger tasarlamak istiyorsanız ?
yıllık tüketiminiz ne kadar ?
kaç wat olacak ?
bunun icin arge yapacak yeterli bütceniz varmı ?
gibi sorulara cevap vermek gerekiyor hazır olanlar okadar ucuzki tamiri bile kendisinden  pahalı bence hazır olanları kullanın.
ben 5A 24 volt 23 tl alıyorum meanweal

zamzam23

Alıntı yapılan: cyclone - 08 Ocak 2013, 19:15:51
neden kendiniz tasarlıyorsunuz eger tasarlamak istiyorsanız ?
yıllık tüketiminiz ne kadar ?
kaç wat olacak ?
bunun icin arge yapacak yeterli bütceniz varmı ?
gibi sorulara cevap vermek gerekiyor hazır olanlar okadar ucuzki tamiri bile kendisinden  pahalı bence hazır olanları kullanın.
ben 5A 24 volt 23 tl alıyorum meanweal
ben tasarlamak istemiyorum. hali hazırda bir devre üzerinde olan trafonun aynısını yaptırmak istiyorum. bir yerle görüştüm ancak yukarda belirttiğim cevabı aldım.

"dökümanınızı inceledim, piyasada hazırda 0,10x100 Adet ve 0,12x30 Adet litz teli bulmak pek mümkün değil bunların yerine 3x0,40mm ve 7x0,40mm sarabiliriz."

benım merak ettiğim, bana önerilen yeni tel kalınlıklarıyla, acaba trafoyu buraya sardırırsam, benım ıstedıgım trafoyla esdeger bır trafo olacak mı?

Okan AKÇA

bir adet numune isteyeceksin deneyeceksin hocam

zamzam23

devrenın calısıp calısmadıgını bılmıyorum.

Okan AKÇA

bi aralar  bende swichmode yapmışstım viper22a olması lazım gayette güzeldi ancak artık herşeyi yapmaya gerek yok. uzmanlık alanımın dışımına cıkmak istemiyorum.

gevv

Alıntı yapılan: z - 26 Haziran 2006, 08:51:10
Su hesabi yapip sonuca gore davranmak lazim.

Bir trafo icin gerekli litz telinin maliyeti + nuvenin maliyeti M1

Litz teline esdeger kaybi verecek tek bir kalin kesitli telin maliyeti + bu telin sarilacagi daha buyuk nuvenin maliyeti M2

Eger M1 ve M2 arasindaki fark buyuk değilse ve artan nuve hacmi sorun teskil etmiyorsa litz telinde israrci olmaya gerek yok.

Birde tel kesitini artirmadan trafoyu fanla sogutmak da cozum olabilir.

Alıntı yapılan: salim ALTIN - 26 Haziran 2006, 20:39:29
Merhaba.
Litz telin avantajı (kendin yapabiliyor isen) istenilen akım yoğunluğu ve yüzey ölçüsünü istediğin gibi tutturabilmek. yassı levha bakırda aynı olayı sağlamak için en azından 100 kilo dildirmek derekli. istenilen kalınlık ve en için. Tabi ikinci problem de izoleyi tam yapmak. Çünki litz tel zaten izoleli. Esneklik ve dier kullanım kolaylıklarını da ayrıca hesaba katmak gerekiyor.
PPI Adhesive product limited ireland dan bir arkadaşımın getirdiği yassı levha sarım teli aldım. izole için çok güzel bir malzeme ile u şeklinde sarmış ama lehimleme yapılması içinbir yüzeyde açık bir hat bırakmış.
Bunlarla uğraşırken bir soru takılıyor aklıma " ben neyle uğraşacağım"
amerikaya gitmek için ahşap yelkenli gemi yapmaya çalışmak gibi. Yav THY 499 dolara gidiş dönüş bilet satmıyomu?
Yokmu arkadaşlar bilet şey pardon litz tel yapan

https://www.picproje.org/index.php?topic=10614.0

trafocu onay veriyorsa sardırın vardır bir bildiği

zamzam23

Alıntı yapılan: gevv - 08 Ocak 2013, 19:56:42
trafocu onay veriyorsa sardırın vardır bir bildiği

hesabı kendim yapamadığıma göre, sanırım başka çarem de yok.

HexfeT

Bu sanırım bir flyback trafosu. Primer endüktansı, hava boşluğu ve kaçak endüktans önemli. Eğer trafoyu saracak kişinin bu konularda bilgisi yok ise sonuç hüsran olur çünkü sarım sayısı ve tel çapları ile bitmiyor iş.

Düşük çıkış gerilimi-yüksek akım alınacak sargılarda yassı bakır kullanılmasının kaçak endüktans konusunda da olumlu etkisi var. Verimi doğrudan etkiliyor.  Trafoda depolanan enerjinin sekondere kuplajı çok daha başarılı oluyor.

zamzam23

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 08 Ocak 2013, 18:34:19

Hocam trafo konusunda elektra.com yardımcı oldu. benim istediğim litz teli ile değil ama dengi bir trafo sarıp gönderdiler.numune amaçlı.ücretsiz. size de yardımcı olacaklardır. iyi çalışmalar

mustafa_cmbz