NPN ile Open Collector Output'lu cihaz surmek..

Başlatan cicjoe, 08 Ocak 2013, 22:08:22

cicjoe

Arkadaslar merhaba,

Para/jeton mekanizmasini role yerine bjt surmek istiyorum. Para atilip islem yapilirken, islem bitene kadar yeni para atilmasini engellemek icin cihazi iptal ediyorum. Sorun su, cihaz calisirken sorunsuz sinyal aliyorum. Ama cihazi iptal ettigimde output'unda 12V oluyor. Buda benim interrupt bacagima bagli. Yani islemciye 12V geliyor. O noktadan sonra olay sapitmaya basliyor ve reset atana kadar duzelmiyor. Iptal etmeden once interrupt'i disable ediyorum. Illa role mi kullanmaliyim? Yoksa bir cozum uretilebilir mi?

Tesekkur ederim.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

esensoy

gerilim bölücü yapsanız olmaz mı?
12 V u 18K ya girin, 13K ile şaseye,
iki direnc arasından da pic e, 5.032 V a düşmüş olur böylece

Vo=Vi/(R1+R2) x R2
R1=18K
R2=13K
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

cicjoe

Bu tarz bir devrem var. Iletimdeyken sorun yok. Ne zaman ground ile baglantisini kesiyim, cikis 12V civari oluyor, bu da mcu'yu sacmalatiyor..

OG

Eren Eraslan

bende anlamadım ilginç bir şema doğrusu , hocam siz transistörle anahtar görevi görerek regulatörü toprağa çekmiş oluyosunuz , adj den çıkış alamassınız ki..
insanın içine işleyen şarkılar ;  https://soundcloud.com/reeraslan

z

7805 yada benzeri ayarlı cihazların gnd bağlantısını açarsan girişte ne varsa aynen çıkışa gider.

Vi tarafını açıp kapaman gerekiyor. PNP transistörü NPN ile anahtarlarsan sorun kalkar.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

cicjoe

lm317'yi 3 bacagi var diye koydum aslinda. cihazda VCC GND OUTPUT var..

OG

cicjoe

OG

Yapılmak isteneni doğru anladıysam,
Dirençler 10K değil tabi onlar rastgele kondu. Cihaza ve transistorlere gore secilir.

image