IR21XX yerine Dual Bootstrapped kullanılabilirmi

Başlatan sezgin05, 09 Ocak 2013, 15:52:04

sezgin05

Herkese iyi çalışmalar.IR21XX ile yaptığım H-bridge motor sürücüsünü bilgisayar anakrtlarında voltaj dönüşümünde kullanılan Dual Bootstrapped entegreleri ile yapmak istedim. Bu çipler çok farklı adlarda olsada çoğu aynı işi görüyor.(HIP6601,ADP3417,ADP3418,NCP3488....)Datasheetlerini karşılaştırdığımda IR21XX lere çok benzemekte fakat düşük güçlerde çalışabilirken yüksek akımllı motorlarda maalesef arızalanıyor. Acaba kaçırdığım bir noktamı var.

pisayisi

Bu sürücülerde yük kısmındaki besleme gerilimi ir21xx ler gibi yüksek değil sadece 12v lar mertebesinde, çıkışlarda da birkaç ohmluk direnç değerleri verilmiş. Arıza yapıyorsa muhtemelen, dahili boot diyotları yeterli gelmeyebilir paralel bir 1n4148 vcc ile boot pini arasına bağlanabilir. Mosfetlerin gate den dönen akımları ilave transistorlu devrelerle toprağa akıtılarak dönen akımın entegreyi bozması önlenebilir. ir21xx lerle topoloji olarak benzer ancak parametrik olarak çok farklı sürücüler...
Murat

sezgin05

Denediğim bazı sürücülerde dahili boost diyodu yoktur.Anakart tamir yıllarımdan kalma olan bu chipler,anakartlar üzerinde 12 volt altında 20-30 amperlik mosfet sürücüleri çalıştırıyor. Benim yaptığım H köprüler 3-5 amperden sonra patlıyor.Aynı devrede IR2104-06 sorunsuz çalışıyor. Besleme gerilimim 12 volt olduğu için bu sürücülerin iş göreceğini düşünmüştüm..