Telefon encoder&decoder

Başlatan sezgin05, 03 Kasım 2004, 10:48:11

sezgin05

Arkadaşlar kablolu telefon görüşmelerini üçüncü şahısların dinlemesini önleyen bir proje arıyorum.Yani benim hattıma parelel giren birinin konuşmalarımı dinlemesini engellemek istiyorum.Aklıma ilk gelen Cine5 analog kanalının ses çözücüsünde kullanılan LM567 entegresi geldi.Fakat denemedim.Tavsiyelerinizi bekliyorum.Teşekkürler...

cozturk

tamam şimdi anladım. askeriyedeki SEMAC gibi birşey diyorsun. bu cihaz sayesinde kriptolu olarak telsiz ve telefon haberleşmesi yapılıyor. her iki tarafta oluyor aynı cihazdan . tabi şifreler aynı olacak

sezgin05

COZTURK derdimi tam anlatamadım galiba.Yapacağım cihaz kablolu telefon için olacak.Bu cihazdan bende ve sende olduğunda birbirimizle görüşeceğiz ama üçüncü kişi parelelde konuşmaları anlayamayacak.

axanc

aslında önerdiği çözüm tam sana göre.. yanlış mıyım?
Uzmanlık: Bilgisayar Müh. öğrenci Derleyici: PicBasic Pro Compiler Ver. 2.45 Program: Proteus 6.2.5 ve MCSP

ei

Cine5 ses sistemi çözücüsü gibi devreler, sesin önce belli bir frekansla çarpılarak karıştırılmasına ve sonra aynı frekansla yeniden çarpılılp normal ses elde edilmesi esasına dayanır. Eğer hattınıza giren kişi bu işten hiç anlamayan birisi ise bu çözüm uygun olabilir.  Ama birazcık işi bilen birisi bu "şifreli" konuşmayı rahatlıkla çözebilir.
ELO-ELEKTRONİK dergisinin eski sayılarından birisinde (artık yeni sayıları da yok ya) bu iş için bir devre bile yayınlanmıştı.
Kolay gelsin.