Pic ile 500 watt servo motoru sürücü ile kontrol etme örneği?

Başlatan mir_as82, 11 Ocak 2013, 09:10:09

emin1

simens s7-200 microwin programında servo motor pozisyon ve hız kontrolü için hazır wizard var.
oradan yardım alabilirsin

mir_as82

emin1

TIA portal'a motion kontrol diye bir kısım var. oradan yapabilirsin.

mir_as82

Peki adım adım neler yapmam gerekir? hangi bloklar kullanılmalı ve kullanacağım blokların görevi nedir bunlar hakkında nerden bilgi bulabilirim? Mesela motoru yavaşça kaldırmak ve belli bir hızda döndürmek ve daha sonra yavaşça durdurmak için ne yapılmalı? Daha sonra açılı olarak nasıl döndürebilirim motoru?

erkan614

Alıntı yapılan: erkan614 - 11 Ocak 2013, 17:08:36
....
FAST LTD forumu da var orda örnekleri var
ASD-B serisi servoyu plc ile sürmek diye arat bulursun
Kolay gelsin
.....
çok basit bir şekilde yapabilirsin telefondan ararsan destek de veriyorlar
ben plc konusunda karacahil iken delta sayesinde ilk işimde servolu dokunmatik ekranlı bi otomasyon yapmıştım toplamda
ornek programlar işi çözüyor direk

emin1

hız kontrolümü yapacaksın, konum kontrolümü yoksa her ikisini birden mi yapacaksın.
servo motor sürücünle  kullanacağın plc nin ilgili uçlarını bağlayacaksın.
hız kontrolü için ....uç butonlar potansiyometreler...
konum için dokunmatik panel ve mekanik bir sistem+ hesaplamaler motor bir tur dönünce mekanik sistem ne kadar dönüyor...
yük altındamı kalkacak moment ne olacak kalkış ve iniş rampası nasıl olacak

frederic

Hocam yapımı profesyonel bir uygulama gerektirdiği için zaman alır,veya zordur deyin ama olmaz demeyin bence böyle keskin bir dilde.Uygun haberleşme protokolü ile pekala plc lerden daha performanslı bir sistem kurulabilir 18 veya 24 serisi bir pic ile.

Ben bir çok uygulamada haberleşmeli olarak ac asenkron ve servo sürücülerini gayet profesyonel kontrol edebildim açıkçası,fakat bu haberleşme protokollerinin sağlıklı çalışması gerekir yazdığınız kodda,aksi durum da haberleşmede kopmalar,işlemci de belirli fonksiyonlar da takılı kalmalar gibi çeşitli sorunlar çıkabilir,bu yüzden yazdığınız kodun stabil çalışması için biraz süre,test,ve ar-ge gereklidir.

mir_as82

tayyar

Alıntı yapılan: mir_as82 - 14 Ocak 2013, 15:39:36
En iyisi PLC yi alıp işe girişmek galiba.

Aynen öyle, elinizde gerekli ekipman yokken herşey havada. Olay anında ne ile karşılaşacağınızı kestiremezsiniz. plc programlamayı öğrenmenin en iyi yolu farklı projeler yapıp çalıştırmak ve sonucunu görmek bence.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--