Yeni ve Acemiler Nereden başlamalı?

Başlatan elektrotman, 14 Ocak 2013, 22:55:16

elektrotman

Pic üzerine en kullanışlı programlama dili "C" biliniyor.Fakat "C" geçen okadar değişken varki insan en basiti hangisi en gelişmişi hangisi yada nereden başlanmalı ve hangisi ne anlama geliyor diye düşünüp duruyor.
   Bu konuda uzman arkadaşlardan yeni başlayanlar için yol gösterici bir kaç cümle ile açıklamalarını rica ediyorm
  C
  C++
  C#
  CCS C
  Ansi C
  MicroC

ziyaretci

Ben CCS C ile başladım, sonra C# lazım oldu ilk hesap makinemi yaptım  sonra Micro C daha kullanışlı geldi yavaştan ona başladım buraya kadar sorun yok fakat buraya geldiğimde bana tavsiye edilen ANSI C oldu.

Açıkça söylemek gerekirse CCS C ye merakla başladım gerisi geldikçe geldi. CCS C ile projeler üretebilirsiniz, sonradan bu projeleri bilgisayarla kontrol etmek istersiniz o zaman C# lazım en gelişmişlik bakımından, yani C++ 'ı aşağıdaki resimden dolayı eleyebilirsiniz diye düşünüyorum.

serhat1990

Bana kalırsa iyi bir "C" temeli edin kendine gerisi gelecektir . İyi çalışmalar dilerim .

cengz

ccs ile microc mikrodenetleyici adı verilen elektronik entegrelerin programlanmasında kullanılan basit diller, temeli hepsinin ansy c tabiki, sen sadece bu tür entegrelerle ilgileneceksen bunları öğrenmen yeterli olacaktır, ama yok PC programlar oluşturacağım arayüzler yazacağım diyorsan o zaman c++ ve ileri versiyonlarını visiual c gibi öğrenmelisin ama yine temel ansi c den başlıyacaksın

elektrotman

Peki önerebileceğiniz ANSI C ile ilgili iyi bir kitap yada yazar var mı?

ibo1973

Alıntı yapılan: erkantr67 - 15 Ocak 2013, 18:26:06
  Ben CCS C ile başladım, sonra C# lazım oldu ilk hesap makinemi yaptım  sonra Micro C daha kullanışlı geldi yavaştan ona başladım buraya kadar sorun yok fakat buraya geldiğimde bana tavsiye edilen ANSI C oldu.

Açıkça söylemek gerekirse CCS C ye merakla başladım gerisi geldikçe geldi. CCS C ile projeler üretebilirsiniz, sonradan bu projeleri bilgisayarla kontrol etmek istersiniz o zaman C# lazım en gelişmişlik bakımından, yani C++ 'ı aşağıdaki resimden dolayı eleyebilirsiniz diye düşünüyorum.
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Bana Kalırsa O resim Baya Büyük bir Palavra visual basic ve c# Aynıdır birbirleri arasında code covert edilebiliyor  yani bi sayfa c# kodunu internetten aratın bire bir visual basice geçirebilirsiniz ve tıkır tıkır çalışır daha önceden ihtaç olduğunda yapmıştım ve gayet güzel çalışmıştı neyse visual basic i iyi bilen yada sanan biri olrak yazdığım programlarda bilgisayarı kasma gibi sorunlar ortaya çıkıyor örneğin en son yazdığım visual basic programı en az dual core 2.4 işlem gücü istiyordu altında program hesaplamaları düsgün yapmadığından bi dünya sorun çıkıyordu özellik bundan dolayı c++ öğrenmeye çalışıyorum keza bu dile tüm büyük üreticiler destek veriyor windows işletim sitemi ve eski unixs işletim sitemleri bu dilde yazıldı düzgün bir program varsa arkasında c++ çıkıyor genelde tüm bunları üst üste koyup düşününce c# visual basic bence çok gereksiz diller çünkü yaptığın uygulamalar düzgün bişey olcaksa bilgisayarı kasıyor isteyen istediğini düşünebilir ama ben böyle düşünüyorum.

Gökhan BEKEN

Saçmalık!
Ben de bir dil çıkarıyım, c## olsun o zaman benim çıkardığım dili mi kullanacaksınız?
Alıntı yapılan: erkantr67 - 15 Ocak 2013, 18:26:06
C# lazım en gelişmişlik bakımından, yani C++ 'ı aşağıdaki resimden dolayı eleyebilirsiniz diye düşünüyorum.
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

Tesla.25

O resim sadece C# ın işareti için doğru olabilir. Neden '#' diye.
Yoksa C++ 'ın gücünde, hızında bir dil yok...

arkadaşa tavsiyem, C dilini öğrenmesidir. Elektronikte, C# kullanılsa bile,  yoğunlukla C dili kullanılmakta.C yi bildiğin zaman, MicroC ve CSC C de falan zorlanmazsın diye düşünüyorum. Ama C\C++ öğrenirken biraz zorlar adamı. Tek dezavatajı bana göre bu.

fatih6761

Konu yine diller tartışmasına dönecek ama, gereksiz dil yoktur. Tek yönlü bir bakış açısıyla sadece performansı değerlendirmek doğru değil. O zaman bütün diller gereksizdir. 0101 diye programlayalım diğerlerine ne gerek var? Html varken PHP niye? Java var J# niye? F# niye çıktı? VB varken VB.Net'e ne gerek var? Basic'e ne gerek var? Assembly yetmiyor muydu? C++ çıktı o zaman C yi kullanmayalım. yok efendi C# kullanan iyi programcı değil, Assembly yazan profesyonel. vs. vs.. diye gider bu. Ayrıca VB.Net in C#'a benzemesi çok normal ikiside .Net dili ve CLR'ye derleniyorlar.
Alıntı Yap
Though C# and VB.NET are syntactically very different, that is where the differences mostly end. Microsoft developed both of these languages to be part of the same .NET Framework development platform. They are both developed, managed, and supported by the same language development team at Microsoft.[7] They compile to the same intermediate language (IL), which runs against the same .NET Framework runtime libraries.[8] Although there are some differences in the programming constructs (discussed further below), their differences are primarily syntactic and, assuming one avoids the Visual Basic "Compatibility" libraries provided by Microsoft to aid conversion from VB6, almost every command in VB has an equivalent command in C# and vice versa. Lastly, both languages reference the same Base Classes of the .NET Framework to extend their functionality. As a result, with few exceptions, a program written in either language can be run through a simple syntax converter to translate to the other. There are many open source and commercially available products for this
Wiki makalesinden. Yıllardır C ile çalışmış bir programcının VB.Net öğrenmesi mi daha uygundur yoksa C# öğrenmesi mi?
Not : Unix C++ ile değil C ile yazıldı.
Not 2: Daha bu karşılaştırmaya yorumlayıcı dillerini de katmadık. Bunlara da mı gereksiz diyeceğiz?
Not 3: Programın performansı dile olduğu kadar yazılıma da bağlıdır.
Ben böyle düşünüyorum. Değerli hocalarım yanlışım varsa düzeltirler.

Icarus

Bir genç yaşlı adama "Borsadan hiç anlamıyorum" demiş, Yaşlı adam da "çok kolay; ucuzken al, pahalıyken sat" demiş.
Genç adam bunun üzerine "Peki ne zaman pahalı ne zaman ucuz olduğunu nasıl anlarım" dediğinde yaşlı adam gülümsemiş ve "işte onu anlamak bir ömür alabilir" der.

Programlama dilleri size nasıl program yazılacağını öğretmezler. Tüm C++ dediğiniz şey 30-35 kelimeden ibarettir. Herkes ezberleyebilir. Önemli olan programlama tekniklerini makineye uyarlayarak etkili kullanmak

fatih6761

Alıntı yapılan: Icarus - 23 Haziran 2013, 16:29:37
Bir genç yaşlı adama "Borsadan hiç anlamıyorum" demiş, Yaşlı adam da "çok kolay; ucuzken al, pahalıyken sat" demiş.
Genç adam bunun üzerine "Peki ne zaman pahalı ne zaman ucuz olduğunu nasıl anlarım" dediğinde yaşlı adam gülümsemiş ve "işte onu anlamak bir ömür alabilir" der.

Programlama dilleri size nasıl program yazılacağını öğretmezler. Tüm C++ dediğiniz şey 30-35 kelimeden ibarettir. Herkes ezberleyebilir. Önemli olan programlama tekniklerini makineye uyarlayarak etkili kullanmak
Kesinlikle katılıyorum, ağzınıza sağlık...

ibo1973

Alıntı yapılan: fatih6761 - 23 Haziran 2013, 15:02:00
Konu yine diller tartışmasına dönecek ama, gereksiz dil yoktur. Tek yönlü bir bakış açısıyla sadece performansı değerlendirmek doğru değil. O zaman bütün diller gereksizdir. 0101 diye programlayalım diğerlerine ne gerek var? Html varken PHP niye? Java var J# niye? F# niye çıktı? VB varken VB.Net'e ne gerek var? Basic'e ne gerek var? Assembly yetmiyor muydu? C++ çıktı o zaman C yi kullanmayalım. yok efendi C# kullanan iyi programcı değil, Assembly yazan profesyonel. vs. vs.. diye gider bu. Ayrıca VB.Net in C#'a benzemesi çok normal ikiside .Net dili ve CLR'ye derleniyorlar.Wiki makalesinden. Yıllardır C ile çalışmış bir programcının VB.Net öğrenmesi mi daha uygundur yoksa C# öğrenmesi mi?
Not : Unix C++ ile değil C ile yazıldı.
Not 2: Daha bu karşılaştırmaya yorumlayıcı dillerini de katmadık. Bunlara da mı gereksiz diyeceğiz?
Not 3: Programın performansı dile olduğu kadar yazılıma da bağlıdır.
Ben böyle düşünüyorum. Değerli hocalarım yanlışım varsa düzeltirler.
herkez kendi düşüncesini yazar saygı duyarım ama gereksiz dil vardır bence örneğin visual basic veya benzeri diller gereksizdir çünkü bu bir ihtiyaçtan değil piyasa yapmak için çıkmıştır Bence c/c++ nın yapamadığı ne var ki bunlara ihtiyaç duyuldu  Bunu bence anlamak için şunu objektif düşünelim Tükçe Konuşuyoruz yazıyoruz vs vs ingilizce çince diğer dillere gerek varmı ? bence yok çünkü türkçe gayet güzel iş görüyor ayrıca  tüm dünya türkçe konuşşa nasıl olurdu bi hayal edin programlama dilleri içinde aynı şey olur bence programlamayala ilgilenenler için

elektrotman

:o Yav arkadaşlar herkez diller arasındaki farklılıkları eleştirmiş kimse daha önce kullandığı tecrübe eddindiği bir materyali tavsiye etmemiş. Genel olarak herkezin ortak söylediği iyi bir c temeli buraya kadar herkez mutabık fakat benim yazlım bilgim yok bize üniversitede motorola 6800 m.işlemcisini ve asembler ı öğrettiler fakat şu zamanda ne motorola nede asembbler kullanılıyor.Ben pic mikrobilgisayarını programlamak isytiyorum onun için siz pic proje duayenlerinin fikirlerini almak istedim Sanırım ANSİ C ile başlamam gerekiyor çünki c nin temeli bununla başlıyormuş. Şimdi arkadaşlar ben elektronikçiyim bilgisayar programları ile ilgilenmiyorum Bana pic programlayabileceğim bir materyel tavsiye etmenizi istiyorum saygılarımla..

M_B

merhaba;
Oncelikle CCS C ile başla. Hatta Serdar Cicek'in CCS C ile pic programlama kitabını alıp başla.
Hem Pic ogrenmiş hemde C ye giriş yapmış olursun. İleriki zamanlarda ise istersen derleyicini değiştirirsin.
Şimdi burda amac Pic ve C ile nasıl pic programlanır onu öğrenmek olmalı.
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

LukeSkywalker

İlk önce C.
"Kaan ASLAN- A'dan Z'ye C Klavuzu"
Bu kitabı okumasını tavsiye ederim C ile programlamaya başlayacaklara.
Daha sonra istediğiniz PIC derleyicisini kullanın. Bana kalırsa MikroC kullanın.