Yeni ve Acemiler Nereden başlamalı?

Başlatan elektrotman, 14 Ocak 2013, 22:55:16

M_B

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 24 Haziran 2013, 23:19:27
İlk önce C.
"Kaan ASLAN- A'dan Z'ye C Klavuzu"
Bu kitabı okumasını tavsiye ederim C ile programlamaya başlayacaklara.
Katılıyorum.
Alıntı YapDaha sonra istediğiniz PIC derleyicisini kullanın. Bana kalırsa MikroC kullanın.
Hocam mikroC benimde hosuma gidiyor bir al benisi  var.
Ama mikroC de ben printf fonksiyonu göremedim. :(
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 24 Haziran 2013, 23:19:27
İlk önce C.
"Kaan ASLAN- A'dan Z'ye C Klavuzu"
Bu kitabı okumasını tavsiye ederim C ile programlamaya başlayacaklara.
Daha sonra istediğiniz PIC derleyicisini kullanın. Bana kalırsa MikroC kullanın.
Bu kitabı piyasada bulacağınızı sanmam.
Taratılmış halini buraya upload ettim.
http://www.4shared.com/office/i93u6Q73/C-klavuzu-adan-zye-pusula-yay-.html
Burda indirebileceğiniz diğer c ve c++ kaynaklarıda var: http://gokhanbeken.com/?p=799
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

Mr.Java

Bence yapman gerekenler ;

1-) İleri C kitabı altaş yayıncılık (Bakma ileri dediğine çok sade anlatım ile çok güzel anlatmış)
2-) How to C,C++ kitabı üzerine cilalamak içindir.Kesinlikle PIC programlamayı düşünme öncelikle.Derleyicin Dev C++ veya herhangi bir derleyici olsn.Windows veya linux ortamında sürekli birşeyler ile uğraş.C'de ilerlet kendini sürekli.Göstericiler,yapılar sınıflar v.s. bunlar hep sana yarar sağlayacaktır.C'de ne kadar bilgi o kadar ekmek her zaman.Bunları yapman sana hangi komut hafızada ne kadar yer kaydediyor,ram'den romdan ne çalıyor.Stabilize için neler yapmam gerekli gibi muhteşem deneyimler kazandıracaktır.Sonrasında PIC programlama aşırı derecede kolay gelecektir.Yoksa serdar çiçek olsun piyasadaki tüm kitaplar olsun hepsinde C'deki temel komutlar işlenir. if while for ve bitsel işleçler.Sen eğer yukarıdaki gibi bir çizgi çizersen kendine ne mikroc kütüphanesine ne de CCS kütüphanelerine muhtaç olursun.Ben şahsen çok pişman oldum MikroC ile çalıştığıma çünkü insan alışıyor kütüphanesine bir defa kapalı kod göremiyorsun da.İşin inceliklerine giremiyorsun.Şuan ben MPLAB X ve XC32 ile çalışıyorum.Tek yapmam gerekn kullanılan entegre ne ise datasheet açıp kendi kütüphanemi yazıyor sonra kodlamasına geçiyorum.Bu sana muazzam derecede özgüven ve programlamaya farklı pencereden bakmanı sağlıyor.

Uzun bir yazı olmadı inşallah fakat yazdıklarımı iyi düşün.Tabi ki kararı vermek ve uygulamak şüphesiz senin elinde...

kudretuzuner

Merhaba,
C ile ilgili bu kitap,oldukça kapsamlı,tavsiye ederim.Kolay gelsin.
http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=79829
Amatör

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: kudretuzuner - 25 Haziran 2013, 15:45:16
Merhaba,
C ile ilgili bu kitap,oldukça kapsamlı,tavsiye ederim.Kolay gelsin.
http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=79829
Hocam o kitap artık bulunmuyor. Bulan olursa bana da söylesin lütfen...
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

t2

Yorumlardan birinde "yeni başlayanlar için bulunmaz kaynak " diye belirtimiş. Demek doğruymuş bulunamıyor.

AsHeS

Alıntı yapılan: meftun - 25 Haziran 2013, 16:12:42
Orjinali yok ama çakması için Kadıköy Akmar pasajına bakın.

LukeSkywalker

Alıntı yapılan: M_B - 24 Haziran 2013, 23:23:40
Katılıyorum.Hocam mikroC benimde hosuma gidiyor bir al benisi  var.
Ama mikroC de ben printf fonksiyonu göremedim. :(
"printf" yok fakat "sprintf" var.
Ben şu ana kadar yüzlerce proje yaptım fakat hiç bir zaman printf'e ihtiyaç duymadım. Kullandıkça alışıyorsunuz bu derleyiciye.

AsHeS

Alıntı yapılan: elektrotman - 24 Haziran 2013, 09:37:20
:o Yav arkadaşlar herkez diller arasındaki farklılıkları eleştirmiş kimse daha önce kullandığı tecrübe eddindiği bir materyali tavsiye etmemiş. Genel olarak herkezin ortak söylediği iyi bir c temeli buraya kadar herkez mutabık fakat benim yazlım bilgim yok bize üniversitede motorola 6800 m.işlemcisini ve asembler ı öğrettiler fakat şu zamanda ne motorola nede asembbler kullanılıyor.Ben pic mikrobilgisayarını programlamak isytiyorum onun için siz pic proje duayenlerinin fikirlerini almak istedim Sanırım ANSİ C ile başlamam gerekiyor çünki c nin temeli bununla başlıyormuş. Şimdi arkadaşlar ben elektronikçiyim bilgisayar programları ile ilgilenmiyorum Bana pic programlayabileceğim bir materyel tavsiye etmenizi istiyorum saygılarımla..
Universite 2 den beri izlediğim yolu sırayla anlatayım sana;
1-)Önce deitel c ve c++ kitabı ile c öğrenilmeye başlanır ama orada ki soruları atlamayın çözün size algoritma becerisi kazandırır.Dev-C++ ve gcc derleyicisi öğrenen! biri için idealdir.
2-)Pic16 cekirdegi  için Asm dili öğrenilir(modullerin çalışmasını anlamak için tavsiye ediyorum)bununla led yak söndür,adc ile pwm,kesme ile saniye tutmaca  uygulaması gibi temel uygulamalar gerçekleştirilir.
3-)Mplab x indirilir xc8 derleyicisi kurulur.zaten 2. basamaktan aşina olduğunuz registerlar burada 1 numaralı basamakla harmanlanır.
4-)2.adımda ki uygulamalar tekrar xc8 c derleyicisi ile gerçekleştirilir.
Benim izlediğim yol buydu arada atladigim kısımlar ccs c ile 10 günlük birlikteliğim olmuştu atladım orayı,Hi-Tech C derleyicisini xc8 ile birleştirdim anlatırken.
Edit:Sonrası için artık kendi yolunuzu belirlersiniz.

Mr.Java

İngilizce gelsinde devamı birşekilde oturur...

elektrotman

Alıntı yapılan: AsHeS35 - 25 Haziran 2013, 17:04:42
Orjinali yok ama çakması için Kadıköy Akmar pasajına bakın.
Alıntı yapılan: meftun - 25 Haziran 2013, 16:12:42

;D Sanırım aranıp bulunamayan kitabı buldum C ve C ++ Harvey M. Deitel/ Paul J. Deitel Türkçe  8)

https://disk.yandex.com.tr/public/?hash=x/rkOGP430SCCzEUbBxN1/aETxs3YP1P9qFykPyn2ow%3D

tyildizak

elektrotman

Alıntı yapılan: tyildizak - 05 Temmuz 2013, 18:44:21
bahsedilen  pdf'i değil.

Kardeş seni yandex disk e yönlendiriyor crome kullanıyorsan sol altta sakla dediğin zaman pc ye kaydediyor ayrıca yandex hesabın varsa da kendi yandex hesabına kaydedebiliyorun.
zaten iki seçenek var biri indir diğeri yandexe kaydet

tyildizak

Hayır, söylemek istediğim, basılı halde olanı bulunmuyor  :)