ElektroKemençe- Overdrive

Başlatan fractal, 15 Ocak 2013, 09:26:19

OG

Bu da bizim Ege Havalarından :)  ,

https://www.youtube.com/watch?v=MstpvP2e4c4

Benim müziğim ise asıl memleketim taraflarından, şu fondaki türlerinden,

Siz Allah'ın Adını Yücelttiniz, Allah Sizi Yüceltmez mi.

Bu da teknik dilde müziğimiz,

Morse Code Song

Morse Code Song
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

fractal

göre ekolünün üstadlarından durkayanın bu eseri mutlaka dinlenmelidir.mükemmel bir gayda..kemençeyi hiç böyle dinlemediniz..

GORELE KLİBİ 2007 KEMAL DURKAYA
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

F.T

Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

muhittin_kaplan

fracyal, iskoçların ataları karadenizliler diyorlar doğrumu ki ?

papsukkal

Çok heveslenip Rize den bir kemençe almıştım.  Ne internette akordun nasıl yapılacağını bulabidim ne de bana öğretecek bir kimse. Anadolu Ateşi nde çalan birini  buldum oda kemençenin içinde direk yok  ben yaptirayim diye kemenceyi  götürdü. Bizim macera da boyle kısa sürdü.  :-\

fractal

iskoçlar bildiğim kadarıyla ingilterenin yerli halklarından biri.yani kelt ler.ama daha sonra viking istilası ile karışmışlar.karadenizlilerle benzerlikleri gayda çalmaları.karadenizde de çeşitli kemençe havalarına gayda denir.birde fiziki benzerliklerde var.karadenizin kıyı kesiminde yaşayanlar genelde sarışın ve mavi gözlüdür.bunlarda ağırlıklı olarak çepni türmen ve kumandır.rum yerleşim yerlerinde olan yada rumca konuşulan yerlerdeki insanlar daha esmerdir.zaten karadeniz(doğu karadeniz) çok karışık bir yerdir gürçü megrel,laz hemşinli,rum,çepni türkmen karışımı bi yer.

kemençenin anavatanı en iyi çalındığı yer giresun göreledir.en büyük ustalar(piçoğluosman,karaman) ve en eski ustalar(tuzcuoğlu) ordan çıkmadır.göreleden  uzaklaştıkça kemençe kalitesi ve oyun kalitesi düşer.örneğin rize kemençesi ve horonu çok farklıdır.görele ekolünün yanında bir de sürmene çaykara ekolüde vardır.kalın rum kemençesi çalarlar.bazılarına göre bu kuman kemençesidir.tabi..ağasar kemençeside farklıdır ses olarak.daha çok çepniler çalar.

hartama kapağın  altındaki direk olmadan kemençe çalamassınız.perdedeki sesleri içeri alarak gövdede akustik oluşmasını sağlar.

FullMetal

Her müzik enstrümanını böyle çalan bir kişi çıkabiliyor. Mesela Jimi Hendrix vücudunu farklı bir şekilde kullanarak gitarı çalıyor ardından, yakıyor son olarakta parçalıyor. (Kemençeyi yakıp parçalayan görmedim. Gören, bilen bir arkadaş varsa bir video paylaşırsa sevinirim.)

Merak edenler için size ilgili Jimi Hendrix videosu
Jimi Hendrix Guitar Burn

z

Bu adam gitara çok kızmış. Önce becermeye çalıştı baktı olmadı sonra yaktı sonra da kırdı.

Muhtemelen gitarın akoru bozuktu.

Hocam enstrumana böyle davranmak büyük kitlelere yapılan parası bol konserlerde mümkün.

Hangi kemençe ustası binlerce kişiyi bir meydanda toplayabilir, bilet satışlarından büyük paralar kazanabilir?

Büyük para kazanacak olsam ben de sahnede bir iki enstruman feda ederim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Murat Mert

Alıntı yapılan: fractal - 15 Ocak 2013, 13:00:03
daha fazla yazmamın anlamı yok.çifte standart var.benim konularımı yayınlamama izin verilmiyor.hep gitarcılar konuşsun ozaman...

Hocam ne alaka benim yazıma niye alınıyorsunuz gitarcıyla ne alaka? Ada adam gerçektende işine adepte olmuş kemençe ile bir olmuş ne mutlu ona.
mert07

papsukkal

Kemenceyi elektronik forumunda bulacağım aklıma gelmezdi. @fractal hocam bu kemençenin akordu neye göre yapılıyor?  Hangi telden hangi sesi almalıyım ya da sesler arasındaki düzen ne olmalı?

fractal

hocam bu akortu genelde kemençeciler çaldığı bölgeye göre yapıyor.giresunda farklı ağasarda farklı maçkada farklı sürme ve çaykarada farklı rizede farklı.alttaki sitede çalma ve notalar hakkında bilgi var.örnek seslerde var.bende çok uğraştım 150 tl bir kemençe almıştım.kemençei gerçek anlamda öğrenmek için göreleye gitmek yada göreleli bir üstaddan ders almak gerekir.Trabzonlu ustalar bile ders almaya gelmiştir.örneğin yusuf cemal keskin usta bir zamanlar görele ekolünde çalmıştır ve sırrı öztürkden ders almıştır.ama keneçeyi bir rum çalgısı olarak görenler tabiki bunları kabul etmemektedir.mübadele ile yunanistana giden pontuslular bile elevi denen yerde en iyi kemençenin çalındığını söylemişlerdir.elevi göreledir.çok değişik kemençe çalma tarzları vardır.örneğin durkaya,ali cinkaya gibi..şu an yaşayan en büyük ustalar katip şadi ve sırrı öztürktür

http://www.kemence.com/notalar.asp

papsukkal

Hocam yanitin için çok sağol.  Benim macera 2005 te idi. O zaman bu siteyi bulamamistim. Hayirlisi bir Karadeniz seyahati olursa Görele'ye ugrarim.

trgtylcnky

Hocam karadeniz kemençesini bilmem ama klasik kemençede teller re-sol-re şeklinde akortlanıyor. Batı notasına göre, (yani akort cihazına göre) sanırım sol-re-sol haline geliyor (yani akort cihazında G-D-G olacak) iki G arasında bir oktav var. İsterseniz deneyin.

fractal

bu video da kemençe akrto ve nota düzeni var.diğer videoda ise keman kemençe gibi çalınmış.

Kemence nota ve ayar aciklamasi

Hoca kemani kemence gibi caliyor !!

fractal