ElektroKemençe- Overdrive

Başlatan fractal, 15 Ocak 2013, 09:26:19

erhanmete

şarkıda güzel kara duman
sonu da ayrı bir güzel.

http://youtu.be/bf2hcJ5R_kU

fractal

o videoyu daha önce izlemiştim.şimdi birşey dikkatimi çekti kemençenin kravatında pontus figürü var sanki iki başlı kartal.zaten çmuralide olsa pontus havalarını andırıyor.ama şu son yıllarda özelikle trabzonlu kemençe sanatçılarında aşırı bir rabet var pontus tarzına.dahada ileri gidersek pontus kültürüne.belki bunun nedenlerinden biride şu an görele kemençe ekolunün eskisi gibi örjinal eserlerde verememesi olabilir.ben hiçbir pontuslu kemençe sanatçısının görele tarzını çalmaya çalıştığını taklit ettiğini görmedim...neyse..

http://www.karalahana.com/karadeniz-forum/index.php?topic=7246.0

kemence
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

erhanmete

dostum pontus falan anlamam bilmem sadece hosuma gittiği için dinliyorum. yutubda kemençe listem var :) arada sırada dinlerim :)

fractal

hep şunu yapmak istemişimdir.distörşın benzeri bir cihazla görele kemencesinden (ince sesli) çaykara kemençesine(kalın sesli) dönüştüren bir cihaz.orta ayardada ağasar tarzı sol sol çalıcak...böyle olunca giresun trabzon tek kemençeyle rahatlıkla oynayabilecek.daha çok sesli olucak.daha senfonik..acayip transsandantal müzik yapılır ya.hatta gotik rock bile yaparsın..

kemençenin ordinaryusu piçoğlu osman ve durkaya karaman hocanın çıraklarıdır.karaman hoca aynı zamanda cokta iyi keman çalarmış.bir gün karaman hocaya biri demiş sen tuzcuoğlunu biliyormusun hayır.demiş ozaman sen kemenceyi bilmiyorsun.sen git cavuşluda tuzcuoğlundan ders al.cavuşluya tuzcuopludan ders almaya gider.yolda yaşlı bir adama rastlar.adam sorar kimsin nerden geliyorsun.karaman durumu anlatır.karamana sorar  kemençen varmı var der.alır yaşlı adam kemençeyi gelmiş geçmiş en iyi kemençe havasını tuzcuoğlu havasını çalar.tuzcuoğlu bu eseri aynen lirik şairler ozanlar gibi betonoven mozartt çaykoykızki vırakmaninofff  gibi doğadan esinlerek yapmıştır.içinde hayvanların çan sesleri dere sesleri doğalnın sesleri vardır....

fractal

sıcaktan mayışmamak için masa başında uyuklamamak için ne yapmalıyız?zaten ayakta yada koşarak programda yazamıyourz.zaten.hareketsizim.5-10 dk aralarda pek fayda etmiyor.redbulll mu çakalım..