Hararet muşiri uyarlama

Başlatan TA7R, 20 Ocak 2013, 19:42:50

TA7R

Araca değişik motor attık birine gösterge diğerine muşir uymuyor.  Göstergem 1k ohm ila 4 K ohm arasında akım okuyor ( 1 k ohm da full sapma , 4 k ohm da sapma yok "130 derece -sıfır derece") Kullanabileceğim muşir ise 40k ohm , kaynar suda 20 k ohm a düşüyor .  Bu muşire öyle direnç bağlamalıyım ki 40 k ohm luk konumda 4K ohm a düşsün . 20K ohm luk konumda da 1K ohm a düşsün. Böyle bir direnç bağlantısı mümkünmüdür?

Okan AKÇA

sabit dirençle mümkün degil

F.T

tek çare set olarak müşir ve göstergeyi değiştirmek.ısısan 120 derece müşir ve göstergesi gibi...
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

TA7R

Alıntı yapılan: F.T - 20 Ocak 2013, 20:01:37
tek çare set olarak müşir ve göstergeyi değiştirmek.ısısan 120 derece müşir ve göstergesi gibi...
V-184 ford transit motoru , muşiri çok ince , diğer muşirler kalın , hazne yaptırdık olmadı orijinal muşir bir yere temas edip ısıyı ordan alacakmış muşir
yuvasında su yok
motor çıkışında bir demir boru delinip civalı gösterge muşir olabilir belki o da gösterge tablosunda sırıtacak.

mesaj birleştirme:: 20 Ocak 2013, 20:14:13

Alıntı yapılan: cyclone - 20 Ocak 2013, 19:56:57
sabit dirençle mümkün değil
Haklısınız .  muşir 20k ohm a düşünce işler karışıyor  toplam direnç pek değişmemiş oluyor.

F.T

anladım. en iyisi bu tür işlerde orjinal malzemeye göre hareket etmek.sizin dediğiniz direnç uygulaması zaten olmaz.tek çözüm orjinal hale getirmek.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Okan AKÇA

motorun daha verimli çalışması icin orjinal parca kullanın

Maxim

Alıntı yapılan: TA7R - 20 Ocak 2013, 20:06:07
V-184 ford transit motoru , muşiri çok ince , diğer muşirler kalın , hazne yaptırdık olmadı orijinal muşir bir yere temas edip ısıyı ordan alacakmış muşir
yuvasında su yok
motor çıkışında bir demir boru delinip civalı gösterge muşir olabilir belki o da gösterge tablosunda sırıtacak.

mesaj birleştirme:: 20 Ocak 2013, 20:14:13
Haklısınız .  muşir 20k ohm a düşünce işler karışıyor  toplam direnç pek değişmemiş oluyor.

musur yuvasinda nasil su olmaz
bu hararet musuru yani motor su sicakligini olcen sensor degilmi?
o arac motoru su sogutmali degilmidir

F.T

Alıntı yapılan: Maxim - 20 Ocak 2013, 20:31:25
bu hararet musuru yani motor su sicakligini olcen sensor değilmi?
o arac motoru su sogutmali değilmidir

hocam bendede soru işareti vardı ama acaba dedim.pek motor yapısında hararet müşirinin bu şekil su temassız çalışması olmuyor.acaba vosvos  motorumu taktılar hava sogutmalı. :D

ankyra

motordan cok anlamam ama su olmamasi cok mantikli geldi bana... suya temas eden, isi iletimi yuksek bir malzeme isiyi musure tasiyabilir, olcum oradan yapilabilir. boylece motor suyu kacagi olabilecek bir nokta azalmis olur.

hararet gostergesi nasil calisiyor ki? doner bobinli bir olcu aleti mi? ileride musur degistirmek gerekirse diye, gosterge ile oynayarak cozum daha iyi gibi... bu sekilde musur arizalandiginda herkes degistirebilir...

Alıntı yapılan: Maxim - 20 Ocak 2013, 20:31:25
bu hararet musuru yani motor su sicakligini olcen sensor değilmi?
o arac motoru su sogutmali değilmidir

TA7R

Bunu ben de anlayamadım hatta devridaim bozuk taktınız diye motoru toplayan ustayla kavga ediyordum az daha ama bir kaç usta da aynı şeyi söyledi. muşirin ucu bir yuvaya girdikten sonra suyla temas ediyormuş muşiri çıkarınca yuva kapanıyormuş .

OG

Hararet müşürü dedikleri radyator üzerindeki aç/kapa yapan termostat. Bu, suya temas eder.

Bir de ısı sensoru var motor bloğunda olur. Gösterge değeri ondan alınır.

Diye biliyorum.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.