PIC tamiri

Başlatan cevat1, 22 Ocak 2013, 23:18:01

cevat1

Alıntı yapılan: mehmet - 23 Ocak 2013, 13:08:07
Atmelde seri programlama seçeneği sigorta ile kapatılabiliyor. Böyle bir durumda mcu isp ile yeniden programlanabilmesi için paralel programlayıcı ile sigorta ayarları yeniden ayarlanması gerekmekte.
Yani mcu arızalı olmuyor. Pic serisinde buna benzer bir şeyler var mı demek istiyor sanıyorum...
Saygılar...

Evet, doğrudur, anlatmak istediğim bu...

RaMu

2 senedir pickit2 kullanıyorum, asm kullanıcısıyım konfigurasyonu hep programda yazarım fakat pickit2 kendi arayüzü ilede konfigurasyon bitlerini ayarlamaya olanak tanıyor neyse mevzu tam bu değil. Durum şöyle pic için benim şuana kadar gördüğüm konfigurasyon ayarlarından ötürü pic tanınmıyor çalışmıyor gibi bir duruma pickit2 de rastlanmaz (çok iddialı oldu sanki bütün picleri denedim) ancak şu olur siz kod korumayı yazma aktif yaparsınız o zaman problem çıkabilir ne zaman çıkabilir LVP (low voltage programming- düşük gerilim programlama) pickit2 de aktif edildiyse, niye sorun çıkar çünkü configurasyonda protect i kaldırmak ve tüm hafızayı silmek için HVP programlama modunda olmak zorunluluğu vardır, başka türlü bir problemle karşılaşmadım, duymadımda picin pickit tarafından görülmediği diğer durumlarda Vdd-Vss kısa devremi öyleyse pic gitmiş konfigurasyonla falan düzelmez, pici görüyor programlıyor ama program çalışmıyor, icsp ye fazla yüklenilmiş 4.5 V un altına düşerek programlama yapılmıştır bu durumda kod bazen kısmende çalışır, Vdd check de 5 V u görüyorum icsp ye fazla yüklenmiyorum hatta hiç yüklenmiyorum, programlama gerçekleştiriliyor ama program doğru olmasına rağmen çalışmıyor kullandığınız port yanmış olabilir baçka portları deneyin ama o picten hayır beklemeyin, gibi senaryolarda olabiliyor ama bunların görüldüğü gibi konfigurasyonla alakası yok bence pickit de başta bahsettiğim HVP-LVP koruma olayı haricinde birşey olmadığından doktora falan iş düşmüyor.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html