Pic İle Akım Nasıl Ölçebilirim?

Başlatan artapon, 23 Ocak 2013, 02:36:53

papsukkal

Pil 1200mA yerine doğru olan pil 1200mAh ifadesi senin anlaşılmani kolaylaştırır. Anladigim kadariyla pilin o anki şarj durumunu ölçmek istiyorsun.  Bildiğim kadarıyla birkaç saniye pili şönt üzerinden kisa devre yapıyorsun ve başlangıç voltajı ile son voltajı ölcüyorsun. Zaman ve voltaj farkı o anki durumu veriyor. Nasıl hesaplandigini bilmiyorum.

artapon

Alıntı yapılan: papsukkal - 23 Ocak 2013, 20:17:24
Pil 1200mA yerine doğru olan pil 1200mAh ifadesi senin anlaşılmani kolaylaştırır. Anladigim kadariyla pilin o anki şarj durumunu ölçmek istiyorsun.  Bildiğim kadarıyla birkaç saniye pili şönt üzerinden kisa devre yapıyorsun ve başlangıç voltajı ile son voltajı ölcüyorsun. Zaman ve voltaj farkı o anki durumu veriyor. Nasıl hesaplandigini bilmiyorum.

hocam bilgi için teşekkürler...
Aldanma İnsanların Samimiyetine, Menfaatleri İçin Gelirler Vecde, Vaad Etmeseydi Allah cenneti, O'na Bile Etmezlerdi Secde!   (NFK)

ylmz

Gayet basit bi lm358 ile shunt dekı mılıvolt değerini yükselt genel ıtıbarı ıle shuntler 60 mv oluyor bunu op-amp ıle yukselt gır adc ne okut
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

elektronik

Alıntı yapılan: papsukkal - 23 Ocak 2013, 20:17:24

pil kısa devre edilirse  zarar görür.

artapon

Alıntı yapılan: elektronik - 24 Ocak 2013, 15:22:35
pil kısa devre edilirse  zarar görür.

hocam li-on pillerden bahsediyoruz hocamın da dediği gibi pil geri dönülmez bir şekilde zarar görebilir...
Aldanma İnsanların Samimiyetine, Menfaatleri İçin Gelirler Vecde, Vaad Etmeseydi Allah cenneti, O'na Bile Etmezlerdi Secde!   (NFK)

timpati

pili bir şönt direnç üzerinden veya doğrudan ölçü aletinin akım yolu üzerinde (pilin kısadevre akımını) ölçmeye kalkarsanız sadece pil değil ölçü aleti de zarar görür. çünkü sizin max 1200mA dediğiniz değer tam olarak 1200mAh olarak geçer ve pilin 1 saat boyunca verebileceği akım kapasitesini tanımlar, anlık akımı DEĞİL!.

bir zamanlar 550mAh'lik AA boyutlu pilden 12A geçebildiğini okumuştum ölçü aleti ekranında.

pilin verebildiği akımıyla o anki gerilim değerinin çarpımı o anki gücünü verir. pillerin güç eğrileri sola yatık ve gittikçe öne eğilen bir S harfine benzer. her pile göre karakteristik eğriyi ya üreticiden bulabilirsiniz ya da kendiniz çıkarırsınız. bir anlık ölçümle pilin kapasitesi hakkında bilgi sahibi değil sadece fikir sahibi olabilirsiniz. farklı yüklerde ve farklı sıcaklık koşullarında farklı eğriler ortaya çıkar.
why mr. anderson, why ?

jrcapa

Alıntı yapılan: polleme - 23 Ocak 2013, 09:23:55
Doğru karar vermek için ölçülecek akımın en düşük ve en yüksek seviyelerini bilmek önemli. Buna göre kullanılacak devre ve ekipmanlar değişebilir. küçük değerdeki akımlar için shunt direnci üzerinden gerilim ölçümü yöntemini kullanmak en kolay yöntemdir. Gerekirse opamp ile gerilim artırılabilir.
Bir devrede şönt direnç üzerindeki gerilimi opamp ile yükseltip alçak geçiren filtre üzerinden pice vermiştim. Akım kalibrasyonunu opampa bağlı olan pot ile yapıyordum. Devreden geçen akım 1-2 A iken ölçüm doğru idi ancak akım arttıkça  ölçüm hatası da artıyordu.Bunun sebebi ne olabilir?Filtre tasarımından ya da opamp özelliklerinden olabilir mi?

skara1214

şönt direncin ısınıp değerini sapıtıyor olabilir .Kullandığın opamp lm358 ise ve single supply kullanıyorsan vdd-2 volta kadar düzgün çalışıyor
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

jrcapa

Alıntı yapılan: skara1214 - 25 Ocak 2013, 00:56:54
şönt direncin ısınıp değerini sapıtıyor olabilir .Kullandığın opamp lm358 ise ve single supply kullanıyorsan vdd-2 volta kadar düzgün çalışıyor
5w lık şönt direncin ısınma sorunu yok.Evet aynen dediğiniz gibi lm358 ve tek besleme; opampı 12V ile besliyorum ve çıkışlar zaten max. 5 V olacak şekilde ayarladım?

skara1214

-şönt dirence  paralel 100 nf kapasite atın bir öyle deneyin
-lm358 yerine ti nın single supply modellerini deneyin daha kaliteliler
http://www.dorukanstore.com/TLV274IN-RoHS,PR-4261.html
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

papsukkal

tabiki şöntten kastım belirli bir değerdeki yük direnci. bir ara picproje'de picbasic ile oluşturulmuş bir devre vardı. pilleri mos ile yüke bindirip pic ile pili değerlendiriyordu (adc)

necati

[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

artapon

Extreme

Alıntı yapılan: artapon - 27 Ocak 2013, 01:55:14
hocam teşekkürler ama 4shared sitesi yasaklı olduğu için açılmıyor bende...:(

bendede bu site açılıyor ama indirmiyor.

LukeSkywalker

Hocam bahsettiğiniz ölçümü (pilin kalan kapasitesini ölçmek) yapmak için pil tam dolu iken, ne kadar süre ne kadar akım çekildiğini ölçmeniz lazım. Pil belli bir süre kullanıldıktan sonra eğer ne kadar süre kullanıldığını ve ne kadar akım çekildiğini bilmiyorsanız bahsettiğiniz ölçüm yapılamaz. Çünkü işin içinde zaman var. 1200mah demek bu pil 1 saat boyunca 1200ma akım verebilir demektir. Siz 30 dakika 600mA çekerseniz geriye kalan değer: bu pilin kapasitesi artık 45 dakika boyunca 1200 ma  veya veya 900mah  manasına gelir. Bunu ölçebilmenin tek yolu pilin hangi süre boyunca hangi akım çekilerek kullanıldığını ölçmekle mümkündür. Yeni nesil telefonlarda ölçüm bu şekilde yapılıyor.