Malzeme bilgisine ihtiyacım var("Condenser transducer")

Başlatan mierdogan, 23 Ocak 2013, 15:45:39

mierdogan

İyi günler,

Enstrümanların üzerine bağlanan titreşimi algılayan ve ses'e çeviren mikrofonları(adını bilmediğim için mikrofon kulanıyorum belki başka adı vardır) içersin kullanılan malzeme tam olarak nedir? İnternette baktığım ürünlerin çoğunda "Condenser transducer" ibaresi kullanılıyor. bu nedir? Nasıl Kullanılır?  nereden temin edebilirim? Nasıl bir devreye ihitiyaç duyar?

Bağlama çalarken aynı zamanda da kayıt yapmak istiyorum fakat bizim müzik marketlerde satılanlar dan teneke gibi ses çıkıyor bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?

Teşekkürler

OG

"bağlama manyetiği" veya " bağlama transducer" i diye ara.

aynı şekilde "elektro gitar manyetiği" " elektro gitar transducer" i falan.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

speak48

bağlama için üretilmiş özel bir sensör yok.
gitar için üretilmiş sensörler kullanılmakta.
en sık kullanılanlar manyetik olan bildiğin  sarılı bir bobindir.
bağlamanın çelik telllerinin salınımı endüktansı değiştirir.
diğeri eşik altı piezoelektrik sensör piezo üstündeki basıncı elektriğe gönüştüren cihaz.

mierdogan

OG hocam cevap için teşekkür ederim

O manyetiklerden bende var fakat ithal olanlar var sanırım piezzolu bir sistem var içinde fiyatları yaklaşık 1000 doları buluyor  :o ben kendim yapamazmıyım?

Örnek: http://www.akg.com/site/products/powerslave,id,272,pid,272,nodeid,2,_language,EN,country,ENUS,view,tipps.html

Speak 48 hocam cevap için teşekkürler piezzo olanların profesyonel olarak kullanılanları var cam gibi ses aktarıyor tabi titreşimleri aldığı içinde dışarıdan gürültü almamış oluyor 18 Khz lik bir piezzo ile nasıl bir sistem kurulmalıdır?

Teşekkürler