Labview ve Ses kartı birlikteligi

Başlatan ehliseyf, 24 Ocak 2013, 09:23:37

ehliseyf

Bir proje için mikrofondan aldığım ses verisini kayıt ediyorum.Bunun içinde bilgisayarın ses kartını kullanıyorum.Fakat direk olarak ses kartına bağladığım mikrofonun sinyal seviyesi düşük geldi.acaba bunun için bir amfi kullansam ses kartına zarar verir miyim ?
ayrıca kullanmam gereken amfi de (kendimde yapabilirim ) nelere dikkat etmeliyim ( ses kartının zarar görmesini istemiyorum )
bilgisayarımın ses kartı Realtek HD audio input Şeklinde tanımlanmış ( içerisinde bir yükselteç mevcut mudur ?

labview 2009 ile ses verisini şu blok ile alıyorum .

Code'm mu oturturum !

pisayisi

Ses kartlarının ince ayar menülerinde mikrofon boost özelliği bulunabiliyor, eğer bunu seçerseniz mikrofon volumu cidden artar bir bakın böyle bir seçenek var ise yeterli gelebilir...
Murat

ehliseyf

İnce ayar bölümüne nasıl ulaşabilirim.Bakındım bir şeyler fakat bir türlü ince ayar kısmı bulamadım.
Code'm mu oturturum !

pisayisi

sağ altta hoparlor simgesine sağ tıklayınca kayıt aygıtları, mikrofon özelliklerinden mikrofon bası nı en üst seviyeye çekince birkaç kat daha güçlü çıkış alınabilir.
Murat

superconductor

Hocam ses kartlarının mic girişi genelde electret mic uyumlu oluyor.Bu girişe dinamik mikrofon girerseniz ses seviyesi oldukça azalıyor.Dinamik kullanıyorsanız tek transistorlu bir preamp yapabilir, pil ile besleyebilirsiniz.

ehliseyf

Bahsedilen kısımdan yükselttim fakat yinede tam anlamıyla istediğim eşiğe yükselmedi.kullandığım mikrofonun özelliklerine baktım dinamik mikrofonmuş onu değiştirip tekrar deneyeceğim.Ayrıntıları tekrar haber veririm . İlgiliniz için teşekkürler .
Code'm mu oturturum !

t2

Ses kartı mikrofon girişinde stereo jack kullanılıyor. buraya dinamik mikrofon takılabilir. fakat dikkat edilecek konu şudur. stereo jackın ucu ve ortası kısadevre edilmesi gerek. Elektret mikrofon kullanırken de aynı durum geçerli.

metaltrrocker

Hocam bir tane preamp devresi kullansanız isinizi gorur gibi.yada labview nedir ne degildir bilmiyorum ama ses verisini anlık olarak kullanmayacaksanız audacity tarzı programlarla ses sinyalini güçlendirebilirsiniz. Sonrada kullanabilirsiniz.

ehliseyf

fft filan yapıcam. audacity kullanamam . preamfi eğer ses kartına zarar vermezse kullanabilirim..
Code'm mu oturturum !

metaltrrocker

preamp ses kartına zarar vermez mikrofon preamp diye aratırsanız sorun olmaz.gitar için mikrofon için ıvır zıvır için ayrı olabilir.

HexfeT

Bazı ses kartlarının mikrofon girişine yakın bir yerinde girişi dinamik mikrofon için uyumlu hale getiren bir jumper olabiliyor.

Azda olsa ses geliyor olsa bile yapay olarak kuvvetlendirmek kaliteyi fena halde bozar.

Dinamik mikrofon için basit bir preamp. yapabilir ya da alabilirsiniz. Preamp. çıkışını ses kartının mikrofon girişine değil, line-in girişine bağlamalısınız.