SMD 16F877A programlama hatası

Başlatan isikyasar, 25 Ocak 2013, 17:47:43

isikyasar

Merhaba arkadaşlar.
smd 16f877a ile yaptığım devrede DELAB programlayıcı ile ICSP yoluyla bir türlü programlayamadım.
Pic i tanıtırken , aşağıdaki resimdede görünüyor. 16f877a diye yazması gerekirken, 16f84 yazıyor.

bağlantılarda sorun yok. Sitenin birinde ICSP soketine bağlanacak ara kablonun kısa olması gerektiği yazıyordu. bende kısalttım.
aynı devreden 2 tane daha var. diğerlerindede aynı sorunu veriyor.

Programlayıcıda sorun olabilirmi???

Firzen

Kablonun kısa veya uzunluğu ile alakalı bir durum olduğunu zannetmiyorum.Çünkü bende dişi-dişi header kablosu ile programlama kablosu ile yaptım sorun çıkarmadı.Hatta bende USBURN8 kullanıyorum.birde firmware güncellemesi deneyin bence.
Bu da olmazsa Programlayıcınıza herhangi başka bir PIC takın deneyin.Eğer son taktığınız DIP sokette de hata bulursa o zaman programlayıcınız bozuk demektir.
Kararsız...

isikyasar

programlayıcı sorunsuz çalışıyor. normal entegrelerde. ilk defa smd deniyorum.

DEDİM

kardes entegre seç bölümünde sen 18 pinli secmişsin programlamaz ki  sen onu altta 28/40 pin kutuccugunu  işaretle yenıden dene prograsmlayacaksındır

F.T

hocam ıcsp yi programdan aktif ettinizmi.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

muhittin_kaplan

Yaptığı ayar doğru. Yani eğer ICSP bağlantısını doğru yaptıysa ICSP/18Pin doğru olanı. Muhtemel Bağlantıda sıkıntı vardır.

isikyasar

sorun bağlantıda imiş. devreyi yeniden kurdum. şimdi sorunsuz çalıştı teşekkürler.

Firzen

bize yaptığın doğru çalışan smd bağlantının bir resmini çekip gönderebilir misin?
Kararsız...

isikyasar

devrenin resmini çekip göndersem bişey anlamak zor.

yukarıdaki bağlantı şeklini TEKİRDAĞLI MUSTAFA verdi. ben bu şekilde çözdüm.

Firzen

teşekkür ederim benim elimdeki ile aynı tek farkı ben diyot kullanmamıştım
Kararsız...

pcb

Data - CLK pinleri devrede bir amaçla kullanılıyorsa bazen devre üzerinde programlama yapmak zor oluyor, kısa devre gibi düşünüyorum, mümkün olduğunca bu pinleri devrede kullanmam veya jumper lı yaparım. 5V beslemesi için ise kart beslemesinden ayırmak için diyot kullanıyorum.
Programlama yapamıyorsanız bu pinlerin devre ile irtibatı keserek tekrar deneyin.

muhittin_kaplan

jumper mantıklı olanı bende öyle kullanıyordum.