Ses ile sessizlik?

Başlatan triyak, 26 Ocak 2013, 02:26:41

Andromeda

Uçaklarda kullanılmak üzere bu tür bir sistem var sanırım..kullanılıyormu bilmiyorum..
mikrofon ve hoparlör ile basit bir şekilde yapılacağını sanmam.
örneğin hoparlörün çeşitli yerlerinde değişik faz farkları ortaya çıkıyor.farklı algılayıcılar lazım..
benzer ürünler satılıyor aslında, bilim teknik dergisinde bir ürün gördüm,dışarıdaki gürültünün
etkisini azaltmak için örneğin doğa sesleri falan  çıkarıyor ama faz farkı prensibinide kullanıyormuş..
ayrıca bir deney gördüm tv de;
kabın içinde köpük parçaları titreştiriliyor, faz farklı titreşim uygulanınca titreşim azalıyor..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

asma

Merhabalar, keyifli konu   ;)
Öyle değil derken "pek ses duymaz" kısmı doğrudur. Formülle değil, tecrübeyle edinilmiş bilgidir.  ;)
Öte yandan iç içe değilde bağımsız çift bobinli hoparlörler var. Nasıl oluyorsa müzik uygularsanız ses çıkıyor. (180 derece faz farkıyla)
Fakat sabit frekansta denemem olmadı. Faz farkı oluşurken hatalar,kaymalar oluyor olabilir ve ses az çıkıyor ama çıkıyor.
Eşit mesafede iki hoparlör arasında seste azalma bariz belliyken stereo sistemine uygun döşenmiş iki hoparlörden birinin polaritesi farklıysa bağzı seslerse azalmayı hissediyorsunuz. (bir arkadaş bas seslerde olduğunu yazmış, ben hatırlayamıyorum)
Kulaklıkla belki daha iyi (ilginç) denemeler yapılır.  ;)
Bence de konu kırınım , girişim gibi olayları çağrıştırır. İnsan kulağıyla zor olsada mikrofonla bağzı noktalarda "sessizlik" yakalanabilir. Ama ses yansır, salınımına devam eder vs. yine de tam sessizlik mümkün mü bilmiyorum.
Ayrıca sesi kulağımızla basınç değişiminden algılarız, moleküler titreşimle işimiz yok.  ;) Sıcaklıktan bahsetmedikçe titreşen moleküllerin yavaşlaması veya durması, sessizlik elde etmek için yol olmamalı.

RaMu

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20274559.asp  tam sessizlik değilsede delirtmeye yetecek kadarı mevcut, guiness rekorlar kitabına girmiş yankısız oda, en fazla 45 dk. kalan varmış, halüsülasyon görüyor ve dengeni kaybediyormuşsun detaylar linkte var, tam konuyla ilgisi yok ama neyse artık.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

timpati

siz teorik konuşmalar hatta geyik yapadurun, eloğlu (bir alman firması) ürün olarak yapıp satıyor bile. bir zamanlar doğalgaz baca sektöründe çalışırken bu tip "susturucuları" çok taktım, hatta tamirini de yaptım (ve hatta tasarım hatalarını bile buldum).

özellikle kazan dairesine yakın oturanların kulakları, (duvar içinden gelen) baca gürültüsüne çok duyarlılar ve brülör çalışmaya başlayınca paslanmaz çelik baca, içindeki duman ve üflenen havayla rezonansa girebiliyor. işte o anda ortaya çıkan ses kazan dairesinde 90 dB, baca (çıkış) ağzında 50 dB civarında olabiliyor. daire içi ölçümlerini yaptığımızda  40 dB altı çıksa da, bunu misafirlerin hiçbiri algılayamasa da daire sakini rahatsız oluyor. o zaman biz devreye giriyorduk. pasif (ıslak veya kuru) filtrelerle en çok 5-10 dB sönümlenen gürültü, bu aktif filtreyle 30 dB'e kadar zayıflatılıyordu. sonuç mu? örneğin ankaradaki bir müteahhitin evine kurduğumuzda, siparişi 6 ay kadar geciktiği için başlangıçta bize (firmama) kızgın olan adamın kurulumda önce "bir sinek vızıltısı kadar bile ses duymak istemiyorum" demesinin ardından, kurulumdan sonra ellerimizi sıkıp uğurladı. 6 ay sonra oradan geçerken şöyle bir sorayım dediğimde de memnuniyeti devam ediyordu. yani "tıss" yok.

herşey küçük bir ayara bakıyor. içerideki mikrofonlu anfinin gerilim kazancını öyle bir ayarlıyorsunuz ki ana ses (gürültü) kaynağıyla rezonansa girdiği değerin hemen altında bırakıyorsunuz, hepsi bu.

yani ortada sadece, küçük bir anfi ve büyük bir hoparlörle önündeki membran var. zıt fazlı iki işaret karşılaştırılarak girişimle birbirini yoketmesi üzerine kurulu bir sistem.
why mr. anderson, why ?

berat23

bu aktif gürültü engelleme sistemleri helikopterlerde falan kullanılıyor,gayette başarılılar.

OG

Alıntı yapılan: RaMu - 26 Ocak 2013, 20:59:53
http://www.hurriyet.com.tr/planet/20274559.asp

TV studyolarının platoları mümkün olduğunca benzer şekilde inşaa edilir (kaliteliler için). Offtube denen ses alma odaları da böyle olur.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

birkan

Oda arkadaşım çok horluyor, yan odadakiler bile rahatsız oluyorlar. Benim durumumu siz düşünün artık. Elimden geldiğince ondan önce uyumaya çalışıyorum ama bazen uyusam bile horlamanın şiddetinden tekrar uyanıyorum. Bu konuda işe yarayacak bir alet yapılabilirmi acaba.

z

Boks eldiveni.

İki tane çak.

Yada Mıkrofonla sesı al. Belli bir eşiği geçtiyse alarm öttürt. Sen nasıl olsa uyanıyorsun o da uyansın.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

pisayisi

Alıntı yapılan: birkan - 27 Ocak 2013, 03:21:22
Oda arkadaşım çok horluyor, yan odadakiler bile rahatsız oluyorlar. Benim durumumu siz düşünün artık. Elimden geldiğince ondan önce uyumaya çalışıyorum ama bazen uyusam bile horlamanın şiddetinden tekrar uyanıyorum. Bu konuda işe yarayacak bir alet yapılabilirmi acaba.

Bunun tek çaresi evi terketmektir ;D Hele benim gibi saat tıkırtısından , musluk şıpşıpından dahi uyuyamayan biri için kabus gibi birşey...
Murat

fatih6761

Alıntı yapılan: pisayisi - 27 Ocak 2013, 16:44:27
Hele benim gibi saat tıkırtısından , musluk şıpşıpından dahi uyuyamayan biri için kabus gibi birşey...
Öyle demeyin belli bir süreden sonra keşke birileri bir gürültü yapsa da şu tik tak sesini duymasam diyorsunuz. Mesela bende oluyor. Gürültü olmadan uyuyamıyorum. Sessiz ortamda tik tak sesleri insanın sinirlerini bozmaya başlıyor yahu :)

birkan

Alıntı yapılan: z - 27 Ocak 2013, 05:19:20
Boks eldiveni.

İki tane çak.

Yada Mıkrofonla sesı al. Belli bir eşiği geçtiyse alarm öttürt. Sen nasıl olsa uyanıyorsun o da uyansın.

Üstadım adam 130 kiloluk bir dev. Ben ona iki tane çakarsam o beni pencereden atar. Hic bir sese uyanmamak gibi bir özelliği var üstelik. Bu başlığı okuduktan sonra biraz araştırma yaptım. Horlama icin kulak tikaci var. Ondan sipariş etmeyi düşünüyorum. Oda değiştirmek çözüm degil bizde, her odanın bir horlayanı mutlaka vardır. Bu kural değişmez.  Toplu yaşamın zorluklarından biri de bu.

z

İşin gerçekten zormuş.

Ama eldiven hala işe yarayabilir. Arkadaşına ver sana iki tane çaksın. Mışıl mışıl uyu.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

yldzelektronik

Alıntı yapılan: birkan - 27 Ocak 2013, 03:21:22
Oda arkadaşınız horlamaya geçtiğinde onu sağına doğru itmeye zorlayın.Yaklaşık bir hafta böyle devam edin.Horlamaya başladığında kulak zarlarında ve damaklarında oluşan yüksek basınç vücudu ve bilinci özellikle harekete geçirir.Bu sebeple o esnada nasıl bir refleks kazanmış ise o anda o davranışı sergiler.Nereden mi biliyorum?Burun ameliyatı olduktan sonra doktorumdan aldığım bilgi ve üniversitedeki arkadaşların üzerimde yaptıkları akademik bir çalışma sayesinde ve horladığım yetmez gibi kardeşimin horlamasından rahatsız oluyordum.Denedim.Sonuç harika uykulu geceler :) Şakası bir yana gerçekten bunu deneyin.Yaklaşık 2 hafta bunu ısrarla tekrarlayın.Aynı şeyi kardeşime yaptım ve sorunu çözdüm.Kanal değiştirdiğinde hemen dönmeye başlıyor.Kolay gelsin :)
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.