sensör yakınlığı

Başlatan datasheet, 26 Ocak 2013, 17:34:23

datasheet

arkadaşlar çizgi izleyen robotta sensörlerin çok yakın olması bir sorun teşkil edermi? yani çizgi üzerinde 2 sensörün bulunması fakat bu sensörlerin farklı görevleri üztlendiği durumlarda ?

drmp

önce data sheete bakarsın  sonra tecrübe edersin   en güzeli bu

datasheet

Alıntı yapılan: drmp - 26 Ocak 2013, 18:59:11
önce data sheete bakarsın  sonra tecrübe edersin   en güzeli bu

baktım anlayamadım qrd1114

ÖMER.

Alıntı yapılan: datasheet - 26 Ocak 2013, 17:34:23
çizgi üzerinde 2 sensörün bulunması fakat bu sensörlerin farklı görevleri üztlendiği durumlarda ?

ikisi aynı hat üzerinede nasıl farklı görev üstleniyor
mete

LukeSkywalker

Optimal sensing distance: 0.125" (3 mm)
Maximum recommended sensing distance: 0.25" (6 mm)

datasheet

Alıntı yapılan: ÖMER. - 27 Ocak 2013, 13:05:23
ikisi aynı hat üzerinede nasıl farklı görev üstleniyor

birisi sağ motoru kontrol ediyor diğeri iki motoru kontrol ediyor,sensörlerin birbirine yakınlıklarından dolayı ikisi sensörde aynı çizgi üzerinde

mesaj birleştirme:: 27 Ocak 2013, 13:27:43

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 27 Ocak 2013, 13:22:59
Optimal sensing distance: 0.125" (3 mm)
Maximum recommended sensing distance: 0.25" (6 mm)

hpcam algılama mesafesinde sıkıntı yok ,öğrenmek istediğim sensörler biribirlerine çok yakın ile zemin den dönen ışıktan istenmeyen şekilde etkilernirlermi ?

LukeSkywalker

GRaFiT

Öncelikle Merhaba,

Bende şuan bir çizgi izleyen yapıyorum. Şuan ki sensör devrem de iki qrd beyaz çizgiyi takip edecek şekilde tasarlandı. Çünkü bu durum da çizgiyi daha hassas bir şekilde takip edebiliriz.
Programsal olarak kontrol edileceği için bir sıkıntı da olmaz. Ama bu işlem de şuna dikkat etmelisin. Sensörler virajlarda yer değiştirirken 3 sensör çizgiyi görmeyecek mesafeye yerleştirmen gerekir. Bu mesafeyi ayarlayamazsan program kararsız çalışabilir.

Umarım anlatabilmişimdir. Anlamadığın bir yer varsa açıklarsan yardım etmeye çalışırım.

Kolay gelsin...
http://teknokoliker.com - Kişisel Web Sitem

hakansefau

Bu işlerde gerek kod kolaylığı ve kullanımı açısından QTR sensör çeşitlerini tavsiye ederim. Analog olan modelinden kullanırsan hassas bir ölçüm yakalayabilirsin.

datasheet

Alıntı yapılan: GRaFiT - 27 Ocak 2013, 16:14:18
Öncelikle Merhaba,

Bende şuan bir çizgi izleyen yapıyorum. Şuan ki sensör devrem de iki qrd beyaz çizgiyi takip edecek şekilde tasarlandı. Çünkü bu durum da çizgiyi daha hassas bir şekilde takip edebiliriz.
Programsal olarak kontrol edileceği için bir sıkıntı da olmaz. Ama bu işlem de şuna dikkat etmelisin. Sensörler virajlarda yer değiştirirken 3 sensör çizgiyi görmeyecek mesafeye yerleştirmen gerekir. Bu mesafeyi ayarlayamazsan program kararsız çalışabilir.

Umarım anlatabilmişimdir. Anlamadığın bir yer varsa açıklarsan yardım etmeye çalışırım.

Kolay gelsin...

sorun sag ve soldakılerınde senin dediğin gibi virajlarda görüyordu ,tekrar tasarlıcam öneriler için teşekkürler arkadaşlar