Goot havya kullanan var mı?

Başlatan kokopelli, 26 Ocak 2013, 20:00:55

kokopelli

Zamanında elimdeki ucuz 40w havya transistörleri ve PCBleri yakıp durmaya başladığında sıcaklık kontrollü bir havya almanın zamanının geldiğini düşünmüştüm. Havya seti yerine ayarlı da olabilen bir kalem havya daha az yer tutar düşüncesiyle aradığımda Goot PX-201 diye bir havya bulmuştum. O dönemde stokta olmadığı için PX-232 denen 320 derecede sabit çalışan modelden aldım. Gerçekten de hassas işler için gayet iyi iş gören bir havya ama tabi tam olarak ayarlı olmadığı için daha yüksek sıcaklık gerektiği yerlerde farklı bir çözüm gerekiyordu. Bakalım şimdi de 100w'lık KS-100r  ve eski özlem PX201'i Yurtdışından ısmarlamış bulundum.

Sonuç itibarıyla, Goot firması aslında bu işte gayet bilindik bir firma ama buralarda pek adı geçmiyor gibi. Kullanan varsa model ve yorumlarını öğrenmek için sabırsızlanıyorum.

Türkiye'de Protel Elektronik satışını yapıyor. Ucuz rezistanslı modeller ısı korumasız ama 20 tl gibi bir fiyata çok uzun ömürlü olduğu söylenen uçlarla geliyorlar. PX 232 ve 201'in kullandığı uçlar 30 TL gibi. Merakım sensörlü denen CXR-30 modelinde. 30 tl verip ince uç alana kadar 60 Tl'ye bu 22W seramik havyayı almak ne kadar mantıklı geliyor? Gerçi sensörlü denmiş ama 480 derece.

frat

Ben Goot'un klasik havyasını kullanmıştım. Uç alaşımı çok iyi, lehimi iyi yönlendirebiliyordum. Geçenlerde Protel'den bir kaç fiyat aldım da fazla yüksek gibi.. :/
DataCNC ve Robotus Mühendislik Kurucusu // https://www.robotus.net & https://www.datacnc.com

kokopelli

Fiyatlar garip biraz. Özellikle standart KS serisi için fiyatlar makul görünüyor. Yurtdışından almak isteyince yol parası vs daha yüksek oluyor. Bunun yanında uçları, özellikle adetli alacaksanız yurtdışından yarı fiyatına getirtmek mümkün. Garip, CXR30 için fiyat TRde daha iyi, yine benzer fiyatlı profesyonel denen mavi havyalar seramik havyalar var, PX 232 - 238 - 242 TRde uygun, PX 201 ise burda abartılı pahalı. İstasyonlara bakmadım.

carirt

ersa havyalara baktınızmı onlarında fiyatı iyi

deserteagle

2007 yılında bir tane 711as almıştım. o zamanlar çok ucuzdu. havya inanılmaz kaliteli bir uç ile geliyor. hala aynı ucu kullanıyorum. uç kalitesi çok iyi. goot lehimleme sektöründe en fazla patenti olna firmaymış diye okumuştum.

kokopelli

Alıntı yapılan: carirt - 26 Ocak 2013, 20:41:11
ersa havyalara baktınızmı onlarında fiyatı iyi

Ne kadar iyi? Benim dediğim havyalar max 100tl gibi, yani Ersa'ların sadece istasyonlarını gördüm de, onların da uçları biraz pahalıyı.

carirt

Alıntı yapılan: kokopelli - 26 Ocak 2013, 21:09:14
Ne kadar iyi? Benim dediğim havyalar max 100tl gibi, yani Ersa'ların sadece istasyonlarını gördüm de, onların da uçları biraz pahalıyı.

http://www.ersasatis.com/lehimleme-urunleri/kalem-havyalar

ersa alman malı

kokopelli

Ersa'nın 710Cd modeli Goot'un PX 201 modeline benziyor aslında. Ama Ersa bir 70 Tl daha pahalı gibi. İçini bilmeden karşılaştırmak doğru değil tabi. Normal kalem havyalar fiyat olarak çok da fena değilmiş. Tabi sıcaklık limiti olan kalem gibi birşey olsa daha pahalı olur sanırım. Ben işyerinde iki Ersa istasyon biliyorum. Biri eskilerden, dijital, programlı ama öyle pek ahım şahım gelmiyor, yoruyor adamı, sapı ısınıyor. Ama diğeri ICON 2 ve alet nerdeyse yok gibi.

Goot'un uçları için kim bahsetse gayet övüyor. Sırf o yüzden ucuzundan bir de 40w alıp dimmer ile zevkine ince işe mi girsem diyorum. Aslında uçları ayrı alıp evdeki diğer ucuz havyaları canlandırmak da mantıksız değil gibi.

Bu arada Rx711as modelinden memnun musunuz? Yabancı bir forumda HAKKO > Goot > Weller diyorlardı. HAKKO için biraz daha ergonomik demişler sanırım.

mur@t

Daha önce hep Weller kullandım, bir süredir Goot kullanıyorum. daha ucuz olduğu için tercih ettim.
tek eleştirebileceğim nokta, kalemle ünite arasındaki kablo. Weller'in kablosu, daha kalın olmasına rağmen çok yumuşaktı,
Goot'un kablosunu sevemedim.

kokopelli

Alıntı yapılan: mur@t - 27 Ocak 2013, 10:58:41
Daha önce hep Weller kullandım, bir süredir Goot kullanıyorum. daha ucuz olduğu için tercih ettim.
tek eleştirebileceğim nokta, kalemle ünite arasındaki kablo. Weller'in kablosu, daha kalın olmasına rağmen çok yumuşaktı,
Goot'un kablosunu sevemedim.

Goot'un kablosunu iyi bilirim. Sırf o kablonun yüzünden alnımı yakmıştım bir keresinde. Allah'tan alet 320 dereceydi de 550 derecelik ayarsızlar gibi derine inmedi :) Yabancı forumlarda kablosu için yumuşak denmiş. Bizim EU fişi takacağız derken tamamen farklı bir kablo mu kullanmışlar anlamadım doğrusu.

Edit : ünite arasındaki kablo da sert demişsiniz meğer. O daha yumuşak olur diyordum, o da sertse kötü.

Ersa havyalara da baktım bu arada. ICON Pico modeli gayet uygun fiyatlı ve ufacık birşeye benziyor. Nano gibi Anti statik değil belki ama, yine de ufak ve güçlü olduğu kesin. Sonra uçlara baktım. Tr fiyatları aynı gibi. Goot biraz daha kalın bir kalem veriyor. Gerçi ele daha mı iyi oturur bilmiyorum. Goot'un bir güzelliği uçları Ebay'den ucuza bulmak mümkün. Ersa yoluna girince tek kaynak Tr olacak sanırım.

frat

Ersa'nın uçları çok kalitesiz arkadaşlar. Havyalar güzel, son zamanlarda da iyi atılım yaptılar da uç kalitesi düşük maalesef.
DataCNC ve Robotus Mühendislik Kurucusu // https://www.robotus.net & https://www.datacnc.com

cengz

ersa havyaların uçları biraz daha dayanaklı biraz daha uzun gidiyor

kokopelli

Dayanıklı mı, değil mi diyorsunuz son olarak? Ersa uç olarak bizim teknisyen abi onlarca sipariş vermiş.  Çok da dayanıklı değil mi diye düşündürdü doğrusu.

Goot uçlar için dayanıklı diyen çoğunlukta. Dayanıksız diyen görmedim de.

carirt

Alıntı yapılan: kokopelli - 28 Ocak 2013, 21:52:24
Dayanıklı mı, değil mi diyorsunuz son olarak? Ersa uç olarak bizim teknisyen abi onlarca sipariş vermiş.  Çok da dayanıklı değil mi diye düşündürdü doğrusu.

Goot uçlar için dayanıklı diyen çoğunlukta. Dayanıksız diyen görmedim de.

weller ersa goot hepsinin uçları kalitelidir