Ynt: ccs c rs232 sorunu lütfen yardım edin

Başlatan point_blank, 28 Ocak 2013, 20:05:59

point_blank

arkadaşlar bundan 10dk önce devre bir kere calıstı hiç bir modifikasyon yapmadım ama tekrar calısmamaya basladı yani devre kararsız calısıyor regüle devresinde olabilirmi 9 volt pil kullanıom 7805 voltaj regulatörü buna baglı 470mf kondansatör ve 103 nf kondansatör

yusuf3101

Alıntı yapılan: point_blank - 29 Ocak 2013, 18:51:26
evet hep
printf("\n\r ****************************************");
   printf("\n\r ***** E0 aktif icin (B) tusuna bas *****");
   printf("\n\r ** E0 ve E1 aktif icin (İ) tusuna bas **");
   printf("\n\r ***** Sondurmek icin (S)tusuna bas *****");
   printf("\n\r ****************************************\n\r");
    bunu görüyorum örnegin klavyeden b tusuna basıyorum yine bu menüyü görüyorum isis devresi yok ben isis devreleri yapmıom cunku isisin simülasyonuna guvenmiyorum

mesaj birleştirme:: 29 Ocak 2013, 18:51:46

max232 alıp deneyemedim

kardeşim burda isisin simülasyonuna güvenmiyorum demişsin fakat sen benim gönderdiğim isis devlere nasıl baktın? yani herney olursa olsun ilk önce isisde çalıştır daha sonra ordaki çizminin gidişatına göre devreyi kur, ondan sonra problem varsa uğraş.
Bu güne kadar isisde kurupta gerçekte çalıştıramadığım devre olmadı, yani isis sana kolaylık sağlıyo tüm hocalarımız isisi neden kullanıyor ve öğretiyor ? bence isis hakkında böyle düşünme sende kullan faydsını göreceksin :)

sorunun hakkında da tüm denemelere ragmen çalışmamasının şuan aklıma gelen 2 açıklaması var.
Bunlardan birincisi: Bilgisayarının RS232 haberleşme portu sorunlu ve bilgi gönderirken yüksek voltajlı bilgi gönderip picin resetlenmesini sağlıyor, dicem ama öyle olsa RX ile TX kısa devre yapınca ekranda klavyeden gönderdğin bilgiyi göremessin neyse.
ikinci olanı ise: devrede gözünden kaçan küçük bi hata var veya pic bozuk

En son gönderdiğim isis şemasını sıfırdan malzeme alıp kur emimin ki çalışacaktır fakat dikkatli ve simetrik bi şekilde kur, direk baskı devreye geçme, deney bordun da bi dene sonra baskı devreye geçersin.

umarım halledersin hadi kolay gelsin..

Murat Mert

mert07

aliveli

#use rs232(baud=9600, xmit=PIN_C6, rcv=PIN_C7, ERRORS)

Salih

Alıntı yapılan: aliveli - 31 Ocak 2013, 11:25:31
#use rs232(baud=9600, xmit=PIN_C6, rcv=PIN_C7, ERRORS)

Arkadaşın verdiği ayardaki ERRORS çok önemli arkadaşlar. Çünkü 877 seri haberleşme buffer'ı 3 baytlık. Bu değerden fazla
data geldiğinde problem oluşabiliyor. ERRORS ilavesi bu problemi önlüyor.