Bobin sorunu

Başlatan Pir-O, 31 Ocak 2013, 16:35:44

Pir-O

Arkadaşlar iyi günler. Tezimle ilgili takıldığım bir nokta var bunun üstesinden gelemedim bir türlü. Bir bobini sürmem gerekiyor. Bobinin değeri 458 uH . Orjinal cihazdan elde ettiğim dalga şekilleri var onlar aşağıdaki resimde. Üstteki kırmızı olan şekil bobin üstündeki gerilim sinyali. Alttaki ise akım sinyali. Burdaki amaç bobinin içinden yaklaşık 700 uS boyunca 10 A akım geçirmek. Daha sonra 300 uS sonra referansımız 6 A seviyesine düşüyor. Bobinin üstündeki akımı boşaltmak için ise en sonda ters yönde (bu benim fikrim) sinyal uygulamak. Benim kurduğum devre ve elde ettiğim sinyaller aşağıdaki resimlerde.  Birinci sorum en sonunda bobinin üstündeki akımı boşaltmak için illa h-bridge ile ters sinyal mi uygulamak gerekiyor yoksa başka bir yolu var mı? İkinci sorum ise anahtarlamadan dolayi sinyaldeki ripple'ları nasıl azaltabilirim RCD snubber ekledim ripple'larda azalma oldu ama orjinal sinyalden çok uzağım. Yardım ederseniz sevinirim. İyi çalışmalar.

camby

- Devreyi fiziksel olarak kurdun mu ? Aşağıdaki ölçümlerden kurulan devreden mi yoksa simülasyondan mı ?

- 1n6283a 'e baktım şimdi , 33V TVS diyot... Bu diyotu neden kullandınız , orada schotky diyot olması gerekiyor yüksek amperli.

z

Evet bobin akımını hızlıca sıfırlamak istiyorsan bobine negatif gerilim uygulamak zorundasın. (Bobin uçlarını aç diyeceğim ama bu çok riskli olur) Bobine paralel bağlı diyodu MOS ile değiştirir ve alttaki mos ile 180 derece faz farklı çalıştırırsan işin kolaylaşır. Bobine paralel bağlayacağın yüksekçe bir direnç sayesinde akımı sıfırlamak istediğinde her iki mosu da birden off yaparsın. Bu durumda bobin akımı * paralel direnç kadar bir volaj darbesi sistemi zorlar. Anahtarları bu voltaja dayanacak şekilde seçersen mevcut şemeda en hızlı sonümlemeyi elde edersin. Aksi halde negatif gerilim şart olur.

Rıpılı azaltmak için;

Grafiklere göre senin kullandığın palsların tekrarlama sayısı daha az. (Frekans düşük) Bunun rıpıl üzerindeki etkisi büyük. Frekansı artırmalısın.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Pir-O

Öncelikle cevaplarınız için teşekkürler.

Alıntı yapılan: camby - 01 Şubat 2013, 09:21:00
- Devreyi fiziksel olarak kurdun mu ? Aşağıdaki ölçümlerden kurulan devreden mi yoksa simülasyondan mı ?

- 1n6283a 'e baktım şimdi , 33V TVS diyot... Bu diyotu neden kullandınız , orada schotky diyot olması gerekiyor yüksek amperli.

Evet devreyi fiziksel olarak kurdum üzerinden aldığım sinyaller. Evet schottky diyot olması lazım elimdeki diyotları denedim DSEI-12A-12 denediğimde hemen hemen ayni sonuç veriyordu 1n6283'e göre. 1n5822 denedim o daha kötü sonuç verdi. Ucuz olduğu için ve elimde DSEI-12-12 kalmadığı için 1n6283 kullandım.

Alıntı yapılan: z - 01 Şubat 2013, 11:25:16
Evet bobin akımını hızlıca sıfırlamak istiyorsan bobine negatif gerilim uygulamak zorundasın. (Bobin uçlarını aç diyeceğim ama bu çok riskli olur) Bobine paralel bağlı diyodu MOS ile değiştirir ve alttaki mos ile 180 derece faz farklı çalıştırırsan işin kolaylaşır. Bobine paralel bağlayacağın yüksekçe bir direnç sayesinde akımı sıfırlamak istediğinde her iki mosu da birden off yaparsın. Bu durumda bobin akımı * paralel direnç kadar bir volaj darbesi sistemi zorlar. Anahtarları bu voltaja dayanacak şekilde seçersen mevcut şemeda en hızlı sonümlemeyi elde edersin. Aksi halde negatif gerilim şart olur.

Rıpılı azaltmak için;

Grafiklere göre senin kullandığın palsların tekrarlama sayısı daha az. (Frekans düşük) Bunun rıpıl üzerindeki etkisi büyük. Frekansı artırmalısın.

Devremdeki diyodu çıkarınca alttaki dalga şekli meydana geliyor ve snubberlı en son dalga şekli de en altta. Benim tahminim diyot ekleyince diyodun kesime gitti andaki reverse recovery time süresince geçirdiği akım sinyalin üstüne biniyor diye tahmin ediyorum. z hocam acaba aşağıdaki hangi devreyi kurayım ki bu sorun ortadan kalksın artık kafa patlatmaktan akşamları başım ağırıyor. Yoksa h-bridge mi kurayım bilmiyorum. Yardım ederseniz sevinirim.

z

A daki devreyi deneyebilirsin. Yalnız Q2 iç diyodunu devre dışı bırakman şart. Bunun için Q2 ye seri bir diyod bağlaman gerekiyor. Endüktansa paralel direnci de unutmuyoruz tabiki. PWM lerin de 180 derece faz farklı olması gerekiyor.

Fakat bu kadar masraf yaptıktan sonra H bridge kullanıver.  Böylece hem akımı sıfırlama hızın artar hem de dirençli sifırlamadaki güç kayıplarından kurtulursun.

Bu devre ne işe yarayacak?

Pir-O

Alıntı yapılan: z - 01 Şubat 2013, 19:26:38
A daki devreyi deneyebilirsin. Yalnız Q2 iç diyodunu devre dışı bırakman şart. Bunun için Q2 ye seri bir diyod bağlaman gerekiyor. Endüktansa paralel direnci de unutmuyoruz tabiki. PWM lerin de 180 derece faz farklı olması gerekiyor.

Fakat bu kadar masraf yaptıktan sonra H bridge kullanıver.  Böylece hem akımı sıfırlama hızın artar hem de dirençli sifırlamadaki güç kayıplarından kurtulursun.

Bu devre ne işe yarayacak?

Bu devre benim tezim burda bahsedilen bobin aslinda bir valfi kontrol ediyor. Dizel motorlardaki enjektör pompasi aslinda. Bu pompaları test eden cihaz üreteceğiz ayni zamanda benim tezim oluyor.

H-Bridge kullanmayı düşünüyorum aslında. h-bridge için bir sorum var internette baya aradım da bulamadım. Mosfet driver olarak TC427 kullanıyorum. Acaba H-bridge yaparken bu mosfet sürücü high side'ı da sürer mi yoksa high side tarafında p-channel mosfet mi kullanayım?

z

Ben olsam IR210x tipi sürücü ve NMOS kullanırdım. Neden? Özel birşeyler aramaya gerek yok, piyasada bol.

Goo

Bu tarz devrelerde "Ultra Fast" tip diyotlardan kullanmak oldukça iyi oluyor.  Maksimum recovery akım değerine göre piyasadan kolaylıkla bulabilirsiniz. FR5404, FR307, MUR820 vs. bunları inceleyebilirsiniz.

Pir-O

Çok teşekkür ederim cevaplarınız için. Sırayla deneyeceğim önce 2 mosfetle deneyeceğim eğer olmazsa artık h-bridge kullanacağım.