Ram yazma-okuma hatası ve yeni ram almak hakkında

Başlatan trgtylcnky, 31 Ocak 2013, 17:14:42

trgtylcnky

Merhaba,
Bilgisayarımı alalı yaklaşık bir buçuk yıl oluyor. 5-6 aydır anlaşılmaz biçimde Segmentation Fault hataları veriyor. Bilgisayar açıldığından bir saat sonra başlıyor ve sürekli program çökmeleri oluyor. İlk şüphelendiğim donanım harddisk oldu çünkü yoğun disk kullanımlarında disk I/O hatası gösteriyordu fakat harddiski çıkarıp USB'den sistemi açtığımda aynı hatayla karşılaştım. Daha sonra http://www.cyberciti.biz/tips/howto-linux-server-memory-check.html adresinde anlatılan testi birkaç defa uygulayıp ram hatasını doğruladım.
Buraya kadar olan kısmı belki birinin işine yarar diye anlattım. Şimdi sorum şu: 4 ya da 2 gb ram almayı düşünüyorum, bilgisayarımda 1333 MHz gösteriyor, mutlaka 1333 mü almalıyım?

Cemre.

Hocam bu anakartınızın uyumlu olmasıyla ilgili, şuanki ram'iniz 1333ise yenisi de öyle olmalı ama bazı anakartlarda bu birden fazla değerde kullanmak için de mümkün olabiliyor, yani anakartın marka modeline bakarak nasıl bir ram kullanmanız gerektiğini bulabilirsiniz, ancak örneğin iki farklı değere uygunsa ve siz iki ayri 2gb ile toplam 4gb ram kullanmak istiyorsanız, o iki farklı değerden birini seçip, ona göre iki aynı ram almanız gerekiyor, aynı marka model olursa daha stabil olur diye düşünüyorum ama yinede tek parça kullanmak bence mantıklı olanı. Dediğim gibi anakartınız için uygun değeri üreticinin sayfasında bulabilirsiniz :)

MC_Skywalker

Artık RAM larde eski anfi lambaları gibi fabrika çıkışlı olarak eşleçmiş çift olarak satılıyor. Bu tip RAM seçmenizde fayda var. Ben kendi topladığım PC'im için böyle bir seçim yaptım.