hyper terminalden usb ile pic18f4550 ye veri gönderme alma

Başlatan exkalibur, 01 Şubat 2013, 01:21:04

exkalibur

Merhaba arkadaşlar bir aydır usb den veri gönderme alma üzerine araştırma yapıyorum dogru düzgün hiç yol kat edemedim en uygun pic in 18f4550 oldugunu ögrendim ,o kadar .Ben bu entegreye hyper terminalden bir komut gönderip karşılıgında işlem yapmasını(bir çıkışı aktif yapma gibi) ve sonrada sonucu bana geri göndermesini istiyorum. birde ben c diline yeni başladım asm de buna benzer bir devreyi RS232 ile yaptım ama artık ne asm kullanan kaldı nede seri port. Yardımlarınızı bekliyorum ALLAH a emanet olun

mdargut

Hyper terminal seri port üzerinden haberleşme sağlar. Neden USB ile hyper terminal kullanmak istiyorsun ki?

Yinede isteğine cevap vermeye çalışayım. Aklıma 2 seçenek geliyor.
1. Devrene FTDI entegresi ekleyerek USB bağlantısını bu entegre ile sağlayabilirsin. Bu entegre bilgisayarında bir sanal seri port oluşturur. Sende Hyper terminal ile bu sanal seri porta bağlanıp veri gönderirsin.

2. 18F4550 dahili USBye sahip. Hatırladığım kadarıyla C18'in USB örneklerinde seri port emülatörü vardı. Bu kodları kullanarak yukarıdaki entegrenin yaptığı gibi sanal seri port oluşturup ona bağlanabilirsin. Microchipin PICDEM FS USB bordu bu işlemciyi kullanır. Onun için yazılmış örnekler işine yarayacaktır.

MCansız

haberleme için hyperterminal kullanacaksan seri port kullanman gerek

usb olayı hyperterminal gibi düzmantık çalışmaz bunun için kendin program yazman gerek işin içine vendor ve produc ıd giriyor

zorunlu olarak hyperterminal  ile usb yapmak istiyorsan seri dönüştürücü kullanacan lakin burada usb hızını elde edemezsin

exkalibur

takılı olan ubs aygıtının comportu kaçıncı port oldugunu belirleyip o portu hyper terminalden kontrol edebiliyoruz. yani seri portu deilde usb portu aynı şekilde kullanabiliriz

exkalibur

(kim) hocam PICDEM FS USB ile ilgili örnek program vs. link varsa verebilirmisiniz saygılar

skara1214

Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

exkalibur

iyide ben bu devreyi yaptıktan sonra mesela bir wınn modeme baglayıp mesaj atacam veya barkot okuyucuya takıp kablosuz kullanacam .bu gibi durumlarda o kabloyu kullanamam gene başa dönecez. Yokmu arkadaşlar karşılıklı iletişim olayını usb kullanarak hyper dan yapabilen

serhat1990

Merhabalar , hyper terminal'den usb ile haberleşebilmek için USB CDC veya USB to Serial Converter kullanman gerekir . USB CDC ile converter kullanmadan işini halledebilirsin yalnız seri port haberleşmesi kadar kolay birşey değil . Bunun için Microchip 'in örneklerini indirmeni tavsiye ederim . Bu örnekler arasında USB CDC  çalışmaları yer almaktadır . Ayrıca bu usb olayında Host , Client kavramlarını araştır . 18F serisi yanlış hatırlamıyorsam Host olarak kullanılmıyor . 2 Client cihazı birbirine bağlayıp haberleşmek istiyorsun . Host Client kavramlarına göre işlemcini seçmeni öneririm. CCS C ' de programın kurulduğu klasörde USB CDC örneğide bulunuyor bu örneğide inceleyebilirsin ama söylediğin işlemler USB Host özelliğini barındıran bir mcu ile yapılmalı .
http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=2680&dDocName=en547784
İyi çalışmalar dilerim .
Saygılarımla ...

skara1214

Alıntı yapılan: exkalibur - 04 Şubat 2013, 00:48:03
iyide ben bu devreyi yaptıktan sonra mesela bir wınn modeme baglayıp mesaj atacam veya barkot okuyucuya takıp kablosuz kullanacam .bu gibi durumlarda o kabloyu kullanamam gene başa dönecez. Yokmu arkadaşlar karşılıklı iletişim olayını usb kullanarak hyper dan yapabilen
bu verdiğim link kolayca deneme yapman içindi yoksa o kablonun içinde ft232rl diye aratacağın smd bir entegre var devrene takıp kullanabilirsin kablo şart değil
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

mdargut

Alıntı yapılan: exkalibur - 02 Şubat 2013, 19:03:41
(kim) hocam PICDEM FS USB ile ilgili örnek program vs. link varsa verebilirmisiniz saygılar
http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=1406&dDocName=en021940
Buradan USB frameworku indirip kurduğun zaman içerisinde bir sürü örnek proje göreceksin. Header dosyalarına bak PICDEMFSUSB adında header dosya varsa o proje bu kart için derlenebilir demektir. O örneklerden yola çıkarak başlayabilirsin.
Serhat'ın dediği gibi 18F serisinde host özelliği yok diye biliyorum,En azında 184550 de yok ondan kesin eminim. Dediğin gibi başka USB cihazları devrene bağlamak istiyorsan USB host özelliği olan bir pic seçmelisin.
Ek olarak bağlayacağın cihazın haberleşme protokolünüde bilmen gerekiyor. Mouse, USB bellek gibi bazı cihazların USB standartlarında tanımlanmış protokolleri vardır ve buna uygun olarak haberleşirler. Ancak birçok cihazın kendi driverı vardır. Üretici firma driverıda üretir ve cihaz bu şekilde haberleşir. Sen cihazın gönderdiği paket yapısını bilmezsen haberleşemezsin. Wınn modem yada barkot okuyucunun standartı varmıdır bilemiyorum bu konuyuda araştır.
http://www.lvr.com/
Bu linkte tanıtılan kitaplardan USB hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsin. Hatta USB Embedded host kitabı çıkmış bende yeni gördüm:) Kitapları nette pdf halinde bulabilirsin.

hikko

Merhaba
mikroc ve pic18f4550 kitabinda tamda istedigin tarzda örnekler var, tavsiye ederim.

exkalibur

hocam tavsiye ettigin kitabın siparişini 2 gün önce verdim bugun adres teyidi için aradılar en geç 2 günden elimde olacak inşallah faydalı olur tavsiye eden çok kişi var..

hll

ccs dilende yazılmış güzelbi örnek internette gezinirken bulmuştum örnek olsun diye çöplüğümde bulunduruyordum

https://hotfile.com/dl/192568542/40e9102/USB.rar.html

buda benim yaptığım bi örnek  hikko ustamın söylediği mikroc ve pic18f4550 kitabını çalışırken yapmıştım c# ve proteus dosyaları mevcut ha bu arada proteusta similasyon yapabilmek için 7.10 versiyonunu kullanman lazım

https://hotfile.com/dl/192569327/3b92fd3/usb_lcd.rar.html

mesaj birleştirme:: 04 Şubat 2013, 19:45:16

https://hotfile.com/dl/192571331/a1d2d1d/Desktop.rar.html
yukarıdaki iki örneği birlikte içeren link hiç dikkat etmemişim kusura bakmayın

exkalibur

arkadaşlar konu ile ilgili 12 ileti var fakat 290  kişi merak etmiş bakmış bu konuyu aydınlatacak kimse yokmu .devresini yapıpta arkadaşlar şu şekilde ben yaptım diyerek bizi aydınlatacak ,devresini veye programını istemiyorum sadece nasıl yapılacagını püf noktalarını anlatsın yeter...saygılar

t2

Püf noktasını açıklıyorum

• hyper terminalde sorun var.Docklight kullanın
  • picin baudrati kristale göre hesaplanacak bunun usart girişine uyguladığınız data aynı baudda olmalı yoksa sorun çıkar, baud eşit olmazsa data gitmez.
  • pic18f4550 usart girişine seviye dönüştürücü max232 bağlamak gerekmeyebilir. gelen data nasıl geliyor buna bakmak lazım. 5V seviyesinde geliyorsa max232ye gerek yok doğrudan usart giriş çıkışı kullanılır.
  • Dışarıdan usarta giriş olmayacak ise,pic18f4550  zaten usbden gelen bilgiyi alır, çıkışları kontrol edebilir. led, yakıp söndürür. burada sıkıntı mı var?

pic 18f2550 ile18F4550 arasında  CDC projesi için pek fark yok

CSS c demo :
http://www.robotcu.com/adim-adim-pic18f2550-ile-usb-iletisim/