işlemcinin beslemesinin kesildiğini nasıl anlarım?

Başlatan zamzam23, 02 Şubat 2013, 23:39:35

zamzam23

arkadaşlar enerji kesildiğinde, işlemci kapanmadan hemen önce,  rf vericiden veri gönderip alıcıya bunu bildirmem gerekiyor. bunu nasıl yapabilirim? kondansatörlü bişiler düşündüm ama olmadı

gnc

alıcı işlemciye belli olarak bir veri gönder
alıcı bu veriyi belli bir süre almadığında verici devrenin enerjisi kesildi diye bilirsin mesela

skara1214

pille olur anca karar verir  mesaj atar uykuya dalar uyanınca bir daha mesaj atar
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

HexfeT

Diyelim ki sistem 12v ile çalışıyor. İşlemciye güç sağlayan 3.3V regülatörümüz var. Bu regülatörün girişini 12 dan ayırıp araya bir diyot koyarız. Diyot sonrasına kesinti sırasında işlemciyi bir süre daha idare edecek değerde bir kapasitör ekleriz. Böylece elektrik kesildiğinde işlemcimiz kapasitörde depolanmış enerji ile bir süre daha çalışabilir. Sonrasında yapmamız gereken 12V besleme belli bir değerin altına düştüğünde çıkış verecek basit bir devre düşünmek ve çıkışını kesme için kullanarak kesinti anında işlemciye işi gücü bıraktırıp kapasitördeki enerji bitmeden durumu rapor ettirmek.

Şebekedeki 50Hz i takip edip bir kaç periyot aksama gördüğünde kesme oluşturacak bir şeyler de düşünülebilir.

z

Alternatif bir öneri: Eğer şebeke elektriğinin kesilmesi durumunu anlamak değilse derdin;

İşlemcinin powerını hard olarak kesmek yerine  bir butonla power on-off bilgisini işlemciye bildir.

İşlemci kendi powerını kendisi keser. İstediğin her türlü numarayı da çekersin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

zamzam23

halilgalic

ben şöyle yapmıştım devrem 12v ile besleniyordu ve 7805 ile regüle ediyordum  pic beslemesine 0.10F-5v kondansatör taktım ve regülatörün girişinden gerilim bölücü ile porta girdim ve porttta devamlı 5v oluyordu elektrik kesildiğinde port  0  potansiyeline cekiliyordu kondansatörde işlemçinin bir süre çalışmasını sağlıyordu bende bu arada eproma değerlerimi kayıt ediyordum. 

LukeSkywalker

Söyledikleriniz iyi hoş fakat, vericiyi besleyecek akımı sağlayamaz kondansatör. Pil şart.

zamzam23

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 03 Şubat 2013, 13:31:50
Söyledikleriniz iyi hoş fakat, vericiyi besleyecek akımı sağlayamaz kondansatör. Pil şart.

evet denedim sağlayamıyor. sadece işlemci değil rf modülün de akımını karşılaması gerek. yaklaşık 50ma kadar.

sizler nasıl çalıştırdınız ki?

LukeSkywalker

Hocam bir adet şarjli pil kullanin 9v degerinde. Besleme uzerinden sarj olsun, enerji kesildiginde regulatorun diger tarafindan olcer bakarsiniz enerji kesilmismi kesilmemis mi? Pilde diyot uzerinden devreye girer.

mesaj birleştirme:: 03 Şubat 2013, 14:04:24

Su an pc yok elimde, aksama dogru cizerim bir devre size.

zamzam23

9V luk şarjlı pil değil de,

http://www.dorukanstore.com/36V-60mAH-Ni-Cd-Sarjli-Hafiza-Pili,PR-12708.html

bu pili kullanmayı düşünüyorum. hem şarjlı hemde bana gereklı akım ve gerılımı saglar. ama şunu yapabılırsem daha guzel olacak: şarj lı pili de, görevini tamamladıktan sonra devreden cıkarmak lazım. zira o da biterse, tekrar kısa süreli acıp kapatmalarda pil de görevini yapamayacak. röle kullanmadan şarjlı pili de devreden cıkarabılır mıyız?

LukeSkywalker

Pil sürekli şarj olacak hocam zaten. Yeteri kadar şarj olunca şarjı duracak.

mesaj birleştirme:: 03 Şubat 2013, 17:21:41

Bir mosfet bağlantısı ile o da çıkarılabilir görevden. Tabi Regülatörün +5V  tarafına büyük değerli bir kondansatör bağlamak lazım.