Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

ICD Nedir?

Başlatan oktayc84, 10 Kasım 2004, 17:56:00

oktayc84

selam arkadaşlar bu ICD nedir bilen varmı yardımcı olursa sevinirim
Her İyiliğin İçinde Bir Kötülük Her Kötülüğün İçinde Bir İyilik Vardır

DumrulBey

Merhaba,

Kısaca ICD'nin açılımı "In-Circuit Debugger" (Devre-içi Hata Ayıklama ) olarak yazılabilir. Olay ise çalışma anında mikrodenetleyici/işlemci veya cihazın iç durumlarını/yazmaçlarını (register), giriş/çıkış (I/O) değerlerine müdahale ederek izlemek (monitoring) şeklinde tarif edilebilir.

Mikrodenetleyicilerde bu işi yapmak için bir önyükleyici (boot looader) ve bilgisayar tarafında çalışan yazılıma ihtiyaç vardır. Genelde bu yazılımlar derleyicilere (CCS PIC C,  MCSP ve MPLAP gibi) tümleştirilmiştir, 'entegre edilmiştir'. Bu sayede programlamak ve çalışma zamanı hatalarını (run-time error) bulmak kolaylaşmıştır.

Aslında işkembeden atmak kolay! Yani ben şahsen hiç uygulamadım. Açıkcası ihtiyaç hasıl olmadı. Deneyen arkadaşlar daha doğru bilgiler verip senin yönlendirebilir. Ama önce hangi mikrodenetleyici veya nasıl bir donanım ile bunu yapmak istediğini belirtirsen sana daha çok yardımcı olunacaktır.

Kolay gelsin...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

axanc

merhabalar,

@dumrulbey dostum sana da merhaba nasılsın...

arkadaşım, ICD dediğimiz şeyden önce bootloader nedir onu bilmen lazım.. bootloader, piv içine yüklediğimiz bir programdır. Pic'e reset attığımız zaman çalışır ve bilgisayar'ın picîn hafızasına yazılması için gönderdiği bilgileri pic'in hafızasına yazar. bunun bir diğer şekli olan ICD ise pic'e yüklenen program çalışırken, belirli aralıklarla değişkenlerden, durumlara her türlü bilgiyi bilgisayara gönderir, bilgisayarda da bu sayede yazmış olduğun programın satır satır işleyişini görür, isteğin dışında gelişen olayları görüp ona göre programını güncellemeni sağlayan bir programdır. güsel mi? o zaman Micro Code Studio Plus indir ve bu programı dene.. :)
Uzmanlık: Bilgisayar Müh. öğrenci Derleyici: PicBasic Pro Compiler Ver. 2.45 Program: Proteus 6.2.5 ve MCSP