220 volt hat üzerinden piclerin haberleşmesi

Başlatan Murat Mert, 06 Şubat 2013, 17:29:48

Murat Mert

S.A.
220 Volt üzerinden picleri nasıl haberleştirebiliriz bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.
Google de aratma yaptım birşey bulamadaım yanlışta aratmış olabilirim çeşitli şekildearama yazıları denedeiim ama hep alakasız konulara yönlendirdi.
bu konuda googleye sitem etmiyorun aramada hatam olabilir yardımlarınızı rica ediyorum kolay gelsin.
mert07

rf

KOSGEB Girişimcilik Desteği Bilgi ve Paylaşım Platformu http://www.girisimcilikdestegi.com/

Okan AKÇA

x10 diye bir şey var yanlış hatırlamıyorsam araştırabilirsiniz hocam

asma

Alıntı yapılan: cyclone - 06 Şubat 2013, 19:05:09
x10 diye bir şey var yanlış hatırlamıyorsam araştırabilirsiniz hocam
Ben de siz yazınca merak edip baktım.  ;)

http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=1824&appnote=en012050
Sayfanın altında pdf var ve ayrıntılı anlatıyor (anlamadığım kadarıyla) benim ingilizcem iyi olmadığından fazla anlıyamadım.
Şebeke gerilimi faklı ama uygulamada gerilimle ilgili sıkıntı olmaz, şebeke frekansı belki sorun çıkartır.  :-\
Kolay gelsin.

Okan AKÇA

uzun zaman once bende biraz araştırma yapmıstım fazla tercih edilen bir sitem degil

ylmz

Böyle birşey gerçekten mümkünmü ? şaşırdım açıkcası
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

malpaslan1979

Alıntı yapılan: ylmz - 06 Şubat 2013, 20:41:13
Böyle birşey gerçekten mümkünmü ? şaşırdım açıkcası

220volt ev tesisatı üzerinden interneti bile paylaştırabilirsiniz. Homeplug diye araştırırsanız görürsünüz.  Şüphesiz ki mümkün...

MCansız

piyasada binadaki elektrik hattı üzerinden haberleşen modemler (internet için) var örneğin cihazı prize takıyon tüm binadakiler prizden modem datasını alabiliyolar  ama içerik nasıl çalışıyor bilmiyorum 

ylmz

Alıntı yapılan: malpaslan1979 - 06 Şubat 2013, 20:49:02
220volt ev tesisatı üzerinden interneti bile paylaştırabilirsiniz. Homeplug diye araştırırsanız görürsünüz.  Şüphesiz ki mümkün...
Çok iyiyimiş müdür ya valla şaşırdım gerçekten
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

ayhan_eee

Arkadaşın dediği gibi araştırman gereken konu PowerLineCominication(PLC). Staj yaptığım firmadan çalışma yaparken PLC üzerinden de haberleşme yaparak 2 kart arasında Elektrik hattı üzerinden chat programı yapmıştık MSP ile. USB ile devre kartını PLC modülüne bağlıyorusunz. PLC moden de 50Hz olan şebekeye 70kHz sinyal bindiriyor.Alıcı kısım da 70kHz deki sinyai süzüp okuyor...

ArGeMaNiA

Haydi göreyim sizi, vazife-i ubudiyetinizi unutmamak şartıyla öyle çalışınız ki,  rûy-i zemini, her tarafı herbirinize görülen ve her köşesindeki sesleri size işittiren bir bahçeye çeviriniz.

Murat Mert

Arkadaşlar hepinizden Allah razı olsun şimdi bakacağım.
mert07

trgtylcnky

Hocam  bu şekilde ağ komşuyu ve hatta mahallenin öbür ucundaki bakkalı da kapsamış olur mu? Aynı trafoya bağlı olan evler kullanmak isterse birbirine karışır mı?

RaMu

Bende birara merak etmiştim bu konuyu, anlatılanların yanısıra, konu 220 v ama şuda var, elektrik üretim tesislerinde yüksek gerilim hatları üzerindende iletişim yöntemi kullanılıyormuş, hem barajda çalışan bir mühendisten öğrenmiştim hemde nette karşılaşmıştım, yukarıda söylendiği gibi power hattı üzerinden iletişim çok tercih edilen birşey değilmiş, nedenini bilmiyorum. 220 volt haberleşmede datayı 220 den ayıran bir modül ve devamında I2C ile aynı hatta çoklu master slave kullanımı yapılan bir yöntem okuduğumu hatırlıyorum.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html