tek zil ayağı ile iki zil çalışrtırmak.

Başlatan temha, 07 Şubat 2013, 18:21:09

temha

Bismillahirrahmanirrahim
Arkadaşlar apartmanlarda zil tesisatlarındaki kopuklarda şöyle bir uygulama yapıyordum. kopuk olan dairenin zil ayağını yan daireninkiyle birleştirip. aşağıdaki zil butonundan aynı kabloya birbiriyle zil ayaklarını irtibatladığım dairelerin butonlarına ters yonde diyot takıp yukardanda zilleri diğerine göre ters takıyordum. kanarya zillerde sorunsuz çalışıryordu. sistemim. zil hattına + geldiği zaman dairenin biri - geldiği zaman dairenin diğeri çalışıyordu. Ama melodili zillerde aynısını yapmaya çalıştım olmadı. işin özü bana şöyle bir devre lazım aynı kablo üzerinden + geldiği zaman rolenin biri - geldiği zaman rolenin diğeri çekmesi lazım. Basit bir devre olursa sevinirim. pic ile yapabilrim ama bence daha kolay bir çözümü olmalı. Allah hepinizden razı olsun.

cetinkaya

hocam pnp ve npn transistor ile röle cektirsen olmazmi ? biri artida digeri ekside ceker.

pisayisi

Pozitif kutupta çekmesi için aşağıdaki şemadan npn transistor ve negatif kutpta çekmesi için aynı devrenin pnp olanını kullanabilirsin. Zil tesisatından anlamam ancak, bu hatlarda ac 12v dolaşmıyormu, birşekilde transistorleri beslemek ve sürmek için dc gerkecektir. TR olarak bc337 bc327 çifti kullanılabilir...

http://3.bp.blogspot.com/_j9YTUBd9BtA/TB4VKeH1lbI/AAAAAAAACaA/V8ahcVIMdZ0/s400/brfrc4.jpg[/url]

mesaj birleştirme:: 07 Şubat 2013, 19:45:01

Murat

temha

Alıntı yapılan: rck8942 - 07 Şubat 2013, 19:35:31
hocam pnp ve npn transistor ile röle cektirsen olmazmi ? biri artida digeri ekside ceker.

öncelikle cevabın için teşekkür ederim. ilk denemem bu şekilde olmuştu. ama npn ve pnp transistörlerin beylerini birbirine bağlayınca pnp transistörün emiterinden gelen + ile direk iki transistörde iletime geçiyor.

z

Butonlara diyod eklemiş ve kanarya zilleri sorunsuz çalıştırmışsın.

Kanarya zili yerine seri diyod bağlı role taktığını varsay. Roleye paralel olarak da 1000 yada 2200uF kapasitor.

Bu durumda + yollayan buton 1.roleyi çalıştırırken, - yollayan buton da aynı hatta bağlı diğer roleyi çalıştıracaktır.

Role kontakları ile artık istediğin zili çalıştırırsın fakat her zile besleme amaçlı ayrı bir trafo bağlaman gerekecek.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Andromeda

Diyot kullanınca zile 12 V Ac  yerine yaklaşık 6 V dc gidiyordu ve zil  sesi azda olsa çalışıyordu belki..
ama farklı devreli zil olunca gerilim yeterli gelmiyor..zil girişlerine kondansatör takınca düzelmesi gerekir diye düşünüyorum..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

temha

Alıntı yapılan: z - 08 Şubat 2013, 13:23:04
Butonlara diyod eklemiş ve kanarya zilleri sorunsuz çalıştırmışsın.

Kanarya zili yerine seri diyod bağlı role taktığını varsay. Roleye paralel olarak da 1000 yada 2200uF kapasitor.

Bu durumda + yollayan buton 1.roleyi çalıştırırken, - yollayan buton da aynı hatta bağlı diğer roleyi çalıştıracaktır.

Role kontakları ile artık istediğin zili çalıştırırsın fakat her zile besleme amaçlı ayrı bir trafo bağlaman gerekecek.

Evet hocam sağolasın bu yöntemle sorun çözüldü. Benimde ilk aklıma gelen yöntem buydu ama roleler 24 volt olduğu için 12v yarımdalgada çalışmayacağını düşünüyordum. ama çalıştı

z

Rolelerin 24v fakat beslemen 12v ise zaman zaman sorun yaşayabilirsin.

Apartmanın kapı otomatiği kablo kesitlerinin çok küçük olmasından dolayı bazen çalışıyor bazen çalışmıyordu. Muhtemelen günün farklı saatlerindeki şebeke yüklenmesinden kaynaklanan bir durumdu.

24v roleler de 12v da zaman zaman sorun çıkarabilir. Hele hele ki yarım dalga doğrultma ile besleniyorken.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com