Kullanılabilir Microchip ( PIC ) tavsiyesi

Başlatan ehliseyf, 08 Şubat 2013, 23:28:44

ehliseyf

Şuan için uğraşmakta olduğum bir proje var.Bir başka chip i Kontrol etmem gerekiyor. SPI Haberleşme ile register ayarlarını yapıp birkaç pin ile DRDY  , PWRDWN  gibi birkaç bacak ile kontrol  etmek istiyorum.Fakat Şuana kadar kullandığım picler 16F877 18F4550 18F2550 ve bunlara benzer chiplerdi. Bunları iyi bir şekilde programlama yapabiliyorum. Çogu şeyini öğrendim.

İstediğim chipteki özellikleri

1- Bu adını vermiş olduğum chiplere benzerliğinin çok olmasını istiyorum.
2- 3.3 V ile çalışabilirse mükemmel olur ( kontrol edeceğim chip 3.3 V ile besleniyor )
3 USB portu ile haberleşme sağlamam gerekiyor. (kafamda bulunan 3.3 V ile usb portu arasındaki bağlantıyı hala çözebilmiş değilim . Bunu da aydınlatırsanız çok sevinirim. 3.3 V ile beslenen bir pic pc usb portu ile direk haberleşebilir mi ? )
4 mümkün olan kadar SPI portu olması. 2 3 4 artık ne kadar olursa.
birde osc si geniş aralıkları desteklemesini istiyorum

Bu özelliklerde bir chip biliyor musunuz ? Daha önce kullandığınız oldu mu ? Örneklerini bulabilir miyim ?

Tecrübelerinizi aktarırsanız memnun olurum.
Code'm mu oturturum !

skara1214

Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

ehliseyf

ben daha çok şöyle bir cevap aramıştım.

ben daha önce şu chip i kullandım böyle özelliği vardı performansı şöyledi gibi ?

cevabınız için teşekkürler.
Code'm mu oturturum !

RaMu

Linkin üzerine birşey söylemeye gerek yok ama 16f877 programladımm demisin, aradığın özellikler olmasada 18452 16f877 nin hemen hemen aynısıdır, belki biryerde lazım olursa kullanabilirsin, fiyatı daha ucuz.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

sadogan

PIC18LF45K50 iyi gibi duruyor.
Kullandınmı? dersen  kullanmadım.

omenek

Okan AKÇA

şu anda bütün projelerimde 18f46k22 kullanıyorum

ehliseyf

Alıntı yapılan: cyclone - 09 Şubat 2013, 19:59:48
şu anda bütün projelerimde 18f46k22 kullanıyorum

peki hangi özelliklerinden dolayı bu entegreyi tercih ediyorsunuz.
Code'm mu oturturum !

Okan AKÇA

hafıza hız haberleşme portları dahili kristal

ehliseyf

daha önce dahili kristal kullanmadım.Bunun için programlamada ne gibi ayarlar yapılması gerekiyor.mahsuru yoksa önemsiz birkaç projenizden kod parçacıkları gönderir misiniz. en azından ayarları öğrenmek için tecrübelerinizi kullanıp zaman kazanabilirim.

* Şimdi fark ettim USB port desteği yok bu bahsedilen entegrenin yanılıyor muyum ?
Code'm mu oturturum !

Okan AKÇA

kullandıgın derleyicide sigorta ayarlarını sececeksin mclr bacagı iptal dahili kristal aktf gibi

ehliseyf

usb portu yok bu yüzden başka bir alternatif aramak zorundayım.Aslında şuan ki ana sorunum 3.3 V ile çalıştırmak istemem.çünkü kontrol edeceğim alet 3.3 Volt ile besleniyor ve haberleşmesi bu voltaj üzerinden yapılıyor. 3.3 Volt ile beslenen bir entegre bulduğum da ise usb portu 5 Volt oluyor çıkamadım işin içinden. usb port 3.3 Volt ile haberleşir mi yada 5 volt ile beslenen picten 3.3 Volt sağlıklı bir SPI haberleşmesi yapmam mümkün mü ?
Code'm mu oturturum !

ehliseyf

şuan için elimde bulunan ve aşağı yukarı istediğim özellikleri sağlayabilecek kadar yeteneği olan bir chip var.Fakat usb ile ilgili birkaç sorum olacak.

Bu chip i 3.3 Volt ile beslemem gerekiyor. USB haberleşmesi  3.3 Volt ile beslediğim de ne gibi farklılıklar gösterecek.Ben 5 volt ile çalışan picleri usb ile kullanabiliyorum ama daha önce 3.3 Volt ile çalışmamıştım.

2. osilatörü kullanmak bize ne artı ne eksi kazandırır.ne için 2.ci osilatör kullanılıyor bilmiyorum . Aydınlatırsanız memnun olurum.

kullanılması muhtemel .pic24Ffj256gb110

datasheeti  : http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/39897c.pdf
Code'm mu oturturum !

skara1214

usb yi ftdi gibi bir çiple sağlıyorsan 5 v tolerant pinlere bağla sıkıntı olmadan kullanırsın(ben kullanıyorum).2. oscilaltor yanlis bilmiyorsam rtcc (real time clock calender ) ve timer kaynağı olarak kullanılıyor.Şimdiye kadar hiç kullanmadım  eksikliğinide hissetmedim
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

gtekdemir

Alıntı yapılan: skara1214 - 13 Şubat 2013, 12:19:40
usb yi ftdi gibi bir çiple sağlıyorsan 5 v tolerant pinlere bağla sıkıntı olmadan kullanırsın(ben kullanıyorum).2. oscilaltor yanlis bilmiyorsam rtcc (real time clock calender ) ve timer kaynağı olarak kullanılıyor.Şimdiye kadar hiç kullanmadım  eksikliğinide hissetmedim

RTCC için gereken osilatörü kullanmasanda olur fakat osc tune ile falan kurtarılamayacak ciddi sapmalar olabiliyor, 18F87K22 ile yaptığım denemelerde 60s' de 4-5s gibi yanlışlık olduğunu gördümki bu şekilde kullanıldığında gerçekten oldukça uzak bir gerçek zaman saati elde dilmiş oluyor.