STM32 SD Kart FatFs kullanımı

Başlatan Mucit23, 13 Şubat 2013, 14:48:30

Mucit23

Arkadaşlar stm32 ile SD kart içerisinde log tutmak istiyorum.

Bunun için kendi projeme elm-chan nın fatfs kütüphanesini eklemem gerekiyor. Bu işlem bayağı bir zor, 3-4 Saattir araştırma yapıyorum elde tutulur bir ilerleme kaydedemedim henüz.

Burada birşeyler var fakat sanırım direk keil ile derlenmiyor sanırım. Gnuarm de lazımmış. İkisi keil ile birlikte nasıl kullanılacak onu bilmiyorum.

Bu konuda bana biraz kaynak gösterirseniz sevinirim.  İlk Hedefim Elm-Chan Kütüphanesini Keil projeme ekleyip derleyebilmek.

alper06

keil in rl lbrary sinde fat dosya sistemi desteği var.
Text dosyası olarak sd karta kayıt yapıp, bilgisayardan okuyabilirsin. Yada tam tersini yapabilirsin.
Ben hex dosyasını pc den sd karta binary olarak yükleyip, LPC23xx serisini sd karttan boot ettirerek yazılım güncellemesi yaptırırken kullanmıştım.
Yalnız fat32 değil, fat12 dosya sstemini destekliyor...

Mucit23

Alper Bey kullanımını biraz anlatırmısınız.

Kendi keil projeme dahil edebilmem için sırayla ne yapmam gerekir

birde Keil>>ARM>>RL>>FlashFS>>Examples içerisindeki projeyi derlerken aşağıdaki hatayı aldım.

.\Obj\File_ex1.axf: Error: L9937E: RL-ARM is not allowed with this license

Lisans hatası veriyor. Normalde bu kütüphane lisanslı olarakmı kullanılıyor?

armsistem

Alper Hocam merhaba ,aşağıdaki iletini gördükten gözlerim parladı 1-2 aydır bir konu üzerinde çalışıyorum fakat takıldığım bir kaç nokta var yardımcı olursan çok sevinirim. 

- Bootloader yapmak istiyorum netten bir kaynak buldum 'LPC2000 Series Secondary Bootloader' burada sd kart eeprom ve uart üzerinden örnekler yapılmış ve uart üzerinden yapılan örneği denedmi çalıştı buraya kadar problem yok , fakat anlayamadığım bir kaç yer var.

1- HEX dosyasını nasıl bin'e çevirdiniz ? Keil sitesinde HEXTOBIN diye bir dosya var hata veriyor. Acaba AXF formatından mı çevirdiniz. Bir örnek verirmisiniz.

2- Keil 'de options for Target kısmında ki değerleri anlamakta zorluk çekiyorum mesala IRAM2:start:0x7fd0000 size:0x2000 bu değerler ethernet ram adresine denk geliyor , diyelimki projemizde kullanacağız ,default tick 'mi koymam gerekiyor , veya no init ilk açılışta burayı sil anlamına mı geliyor. IROM1: Start:0x0 Size: 0x80000 burası işlemcinin Flas memory ile ilgili işlemler yapılıyor. on-chip off-chip ne anlama geliyor tam olarak default tick koyduğumuzda buraya programı mı yazıyor. Startup mantığı nedir programı adresini istediğimiz yerden başlatabiliyormuyuz.

- Keil'in options for taget kısmındaki sorular bootloader da kullanabilmek için sordum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Alıntı Yapkeil in rl lbrary sinde fat dosya sistemi desteği var.
Text dosyası olarak sd karta kayıt yapıp, bilgisayardan okuyabilirsin. Yada tam tersini yapabilirsin.
Ben hex dosyasını pc den sd karta binary olarak yükleyip, LPC23xx serisini sd karttan boot ettirerek yazılım güncellemesi yaptırırken kullanmıştım.
Yalnız fat32 değil, fat12 dosya sstemini destekliyor...

pisayisi

Alıntı yapılan: Mucit23 - 13 Şubat 2013, 15:00:56

birde Keil>>ARM>>RL>>FlashFS>>Examples içerisindeki projeyi derlerken aşağıdaki hatayı aldım.

Forumda pek çok kez verilen ilaçlardan birini kullanarak licence management den RL-arm için de ayrıca key girmeniz gerekmekte...
Murat

alper06

Alıntı yapılan: Mucit23 - 13 Şubat 2013, 15:00:56

Uzun zaman once çalışmıştım.
Aradan bayağı bir zaman geçti.
Neden nasıl diye sorarsanız cevap veremeyebilirim.

Ama zamanında böyle bir döküman yazıp kenara koymakla çok iyi etmişim.

https://hotfile.com/dl/194264683/9b6a8c3/SD_MMC_Firmware_Update.doc.html

Mucit23

Alıntı yapılan: pisayisi - 13 Şubat 2013, 18:18:11
Forumda pek çok kez verilen ilaçlardan birini kullanarak licence management den RL-arm için de ayrıca key girmeniz gerekmekte...

Hocam Evet dediğiniz şekilde hallettim. Şimdi RL içerisindeki örnek programları derleyebiliyorum.

FlashFS içerisindeki SD kart kütüphanesini biraz inceledim. Açıkçası nasıl çalıştığınıda pek anlayamadım.  Benim işimi göreceğini sanmıyorum.

ElmChan Efendinin kütüphanesinin Keil ile kullanımını Anlatacak bir mübarek arkadaş yokmudur?

mcan

FlashFS(keilin kendi dosyasistemi) kütüphanesinde flush fonksiyonu sd kart için çalışmıyor daha doğrusu sd kart için kodlanmamış.O sebeple dikkatli olmak lazım.

Mucit23

Arkadaşla gnu arm  derleyicisini keilde kullanmak için bazıayarlarla oynadım, Şimdi keil hiç derleme yapmıyor. .h dosyalarını açmıyor. Yaptığım ayarlamaları geri aldım(düzelltim) ama sorun düzelmedi

src/eeprom.c(25): error:  #5: cannot open source input file "eeprom.h": No such file or directory

Hep bu hatayı alıyorum. Bunun gibi .h dosyalarını açamıyor. Bana böyle bir dosya yok diyor ama dosyalar yerli yerinde

erolca

FatFs_R0.08a File System ait aşağıdaki linkte mevcut...
denemekte fayda var :)

http://www.element14.com/community/community/knode/dev_platforms_kits/element14_dev_kits/stm32f4-discovery-expansion-boards
eroool

Klein

Alıntı yapılan: Mucit23 - 14 Şubat 2013, 09:59:23
Arkadaşla gnu arm  derleyicisini keilde kullanmak için bazıayarlarla oynadım, Şimdi keil hiç derleme yapmıyor. .h dosyalarını açmıyor. Yaptığım ayarlamaları geri aldım(düzelltim) ama sorun düzelmedi

src/eeprom.c(25): error:  #5: cannot open source input file "eeprom.h": No such file or directory

Hep bu hatayı alıyorum. Bunun gibi .h dosyalarını açamıyor. Bana böyle bir dosya yok diyor ama dosyalar yerli yerinde

Yol tanımları duruyor mu?

Mucit23

evet hocam duruyor

Bu arada sadece bir projede bu sorunu yapıyor, Daha öncede aynı projenin başka bir yerde yedeğini almıştım onu derliyor.. Keilde problem yok sanırım  :(