MOTORDA TASARRUF

Başlatan tahsin173, 18 Şubat 2013, 01:51:53

tahsin173

SAYIN ARKADAŞLAR ÇALIŞTIĞIM YERDE YAKLAŞIK 750 ADET ASENKRON BULUNMAKTADIR. YILDIZ BAĞLI BULUNMAKTA VE KW LARI   0,75 İLE 2 KW ARASINDA DEĞİŞMEKTEDİR.  LAKİN FAZLA ENERJİ TÜKETİLDİĞİ  DÜŞÜNÜYORLAR BU AÇIDAN NELER YAPMAMIZ GEREKİR NE YAPMALIYIZ Kİ ENERJİ TASARRUUFU SAĞLAYABİLİRİZ LÜTFEN YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM. SAYGILARIMLA.

OG

Kompanzasyon, dikkatli kullanım, bakımlı ve verimli cihaz.

Piyasadaki uyduruk yöntemlere inanmayın.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Erol YILMAZ

motorlar için AC sürücü kullanman tüketimi direkt olarak %30 azaltır diye tahmin ediyorum...
%10 hız düşüşü %20 tasarruf manasına mı ne denk geliyormuş. diye okumuştum.

Okan AKÇA

motorlar duruş kalkış yapmadıgı sürece motor sürücüsü herhangi bir tasarruf saglamaz.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: cyclone - 18 Şubat 2013, 10:04:35
motorlar duruş kalkış yapmadıgı sürece motor sürücüsü herhangi bir tasarruf saglamaz.

denedin mi ?

Mucit23

Eğer Motor bir işi tam güç tam devirde yapıyorken aynı işi daha düşük devirlerde de yapabiliyorsa neden enerji tasarrufu sağlanmasınki. İyi bir analizle tasarruf sağlanabilir bence

tahsin173

motorlar konveyör sistemlerinde takılı bagaj taşıma işini yapıyor. lenze diye bir sürücü kullanılmaya başladı lakin sonuç verimli olmadı. başka ne yapılabilir ?

tahsin173

ayrıca 0,75 KW MOTORLAR VAR. BİR YERDE OKUMUŞTUM. KONDANSATÖR YARDIMI İLE TEK FAZDA MOTOR ÇALIŞTIRILABİLİYORMUŞ BU NE KADAR DOĞRU BÖYLE BİRŞEY OLABİLİR Mİ ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM

SERRO EFE

Alıntı yapılan: tahsin173 - 18 Şubat 2013, 12:32:48
ayrıca 0,75 KW MOTORLAR VAR. BİR YERDE OKUMUŞTUM. KONDANSATÖR YARDIMI İLE TEK FAZDA MOTOR ÇALIŞTIRILABİLİYORMUŞ BU NE KADAR DOĞRU BÖYLE BİRŞEY OLABİLİR Mİ ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM
Böyle birşey oluyor ama enerji tasarrufundan çok enerji kaybına sebep olur. Üç faz motoru kondansatörle tek faz çalıştırma sebebi genelde 3 fazın olmadığı yerlerde sürücü maliyetinden kaçıp 1 kondansatörle işi bitirmektir.

Okan AKÇA

Alıntı yapılan: Allegro - 18 Şubat 2013, 10:23:00
denedin mi ?
çalısan motorda durk kalk yok ise nasıl tasarruf yapacaksınız hayret verici yeni teknoloji yapıldıda benimmi haberim yok  pardon fizik kurallarımı degişti :D