Lisp - Phyton gibi diller...

Başlatan Elektroemre, 18 Şubat 2013, 23:48:33

Elektroemre

Elektronikle uğraşan bir çok kişi basic, c, c++ dillerinde yazılım geliştiriyor.

Peki Lisp, Phyton, Perl, Ruby, Clojure, Go gibi alternatif diller hakkında ne düşünüyorsunuz?
Bazıları hakkında çok iddialı laflar okudum. Mesela Paul Graham kitabında Lisp'le C'ye göre 20 kat hızlı kod geliştirilebileceğinden bahsediyor.
Başka bir arkadaşım Phyton'ı öve öve bitiremiyor.
Olaya MCU-gömülü sistemler dışında bakarsak yorumlarınız ne olur?

ayhani

Pyhton ve Rubby duydumm. Pyhton özellikle telit modülleri programlamada kullanılalıyor. Öğrenmem için sırada bekleyen dillerden.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

polleme

Gömülü sistemler için Python kolay ve uygun bir dil. Ondan sonra C derim. Basit ve başlangıç düzey çalışmalar için Python, profesyonel çalışmalar için C. (Bence)

Elektroemre

C ve türevlerinde program yazmak çok hoşuma gidiyor.Ancak,
Hayatında sadece pirinç yemiş bir insan olarak dünyadaki en güzel yiyeceğin pirinç olduğunu zannetmekten korkuyorum  :)

speak48

Paul Graham lisp te yazılan programın c de yazılandan 20 kat hızlı çalışcağından değil
yazma aşamasının hızlı olacağını söylüyor
adam lispte uzmanlaşmıştır lispte hızlı yazar c de uzmanlaşmıştır c de hızlı yazar.
ama hiçbiri c den hızlı çalışamaz.
yarumlana bilir dilleri söyle anlamak gerek
derlenebilir dilde program yapılır
yorumlanır dilde adam programı yapmıştır siz  o programa şunu yap bunu yap dersiniz.
yani sizin yazdığınız şey o programın bir argümanı olur.programlar java,python,perl,tcl,lisp uzar gider.
ama sorarsanız bir eletronikçi hangisini bilmesi gerekir
en başta matlab gerisi ihtiyaç olursa öğrenilir sonra unutulur.

Elektroemre

Evet asıl nokta bu zaten kod geliştirme hızı. 3 ayda bitirebilecek bir iş için 2 senemi harcamak istemem.
Donanımlar yeterince hızlı ve ucuz ama insanın zamanı parayla ölçülemez :)

Gömülü sistemlere bu dillerden hangisini soksak insanların hoşuna gider ?  ::)

Seckin ALAN

ihtiyacim ne ?

Seri port ile haberlesme yapip bunu grafik ekranda gostermek mi? Visual C# linux tarafin qt ile python olabilir.

Bazi noktalarda amerikayi yeniden kesfetmeye gerek yok. Python Cden yavastir. Evet dogrudur niye yorumlanir. JVM hantaldir neden bir OS katmaninin ustunde calisir. Lakin, bunlardaki hiz farklari hangimizi cildirtti?? Bence ihtiyacini goruyor ise bash scriptler bile yeterli.

Bu isi pazar odakli yapacaksaniz, cihaz ureteyim musteriye rahat kullanim sunayim o zaman donanim tarafinda ityicak ne ise c/cpp gorsel traftada visual cpp veya c# .
Ben linux uzerinde genelde python ile kod yaziyorum. arasira c++ daldim ama herseyden once ihtiyac meselesi :)
Kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirlerine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu.. Mevlana

Elektroemre

Phyton'u dün akşam biraz inceledim. Ne yalan söyleyim hoşuma gitti.
El altında iş görecek tool programları yazmak çok güzel olur gibi. Mesela hamallığını yapacağım bir c tablosunu benim yerime oluştursun gibi...
Lips ise değişik biraz. Matematiksel ifadelerde prefix gösterim kullanılmış. (derleyicisini yazan arkadaş işin kolayına kaçmış gibi geldi ne yalan söyleyeyim  :)  (tabii ki olay farklı aslında )) Macrolarının çok güçlü olduğundan bahsediyorlar.

Yapmak istediklerimi iyi kötü yazıyorum şükür ama, kullandıklarım dışında dünya da neler oluyor ya da program geliştirme hızımı nasıl 4-5 katına çıkarırım?

KaraBekir

Mesela ben X 'in C/C++ kütüphanesini proje oluşturmak için kullanıyorum. X bana aynı zamanda Python desteği de sunuyor. Öncelikle projeyi Python kullanarak geliştiriyorum. Python da program geliştirmek çok kolay ve hızlı olduğu için birçok tekniği kısa sürede deneme fırsatım oluyor. İlgili herşey kesinleşince bu programı C/C++ ile tekrar yazıyorum. Kütüphanedeki fonksiyon vs. C/C++ da da mevcut. Sadece programı C/C++ a göre tekrar yazmak gerekiyor.

Diğer bir örnek, MATLAB yerine Python ile birlikte Scipy, Numpy gibi alternatifler ile çalışıyorum.

Python ile C/C++ ı karşılaştırmak bana göre doğru değil. İkisinin yerleride farklı. Kahramanmaraş dondurmasıyla Konya nın etli ekmeğini karşılaştırmak gibi.

mufitsozen

Alıntı yapılan: Elektroemre - 19 Şubat 2013, 10:40:25
Yapmak istediklerimi iyi kötü yazıyorum şükür ama, kullandıklarım dışında dünya da neler oluyor ya da program geliştirme hızımı nasıl 4-5 katına çıkarırım?

Ben televizyonda gordum, "Redbull Kanatlandirir!" diyor. Program yazarken icilebilir  :P

Saka bir yana swig library'si ile C/C++ kolayca Python'a baglanabilir. Hiz sorununu bu sekilde bir nebzede olsa cozulebilir.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

yamak

Hocam Python gömülü sistemlerde çok işe yarıyo.Mesela X86 mimarili bi makinada python ile yazdığın bir program Arm mimarili bi makina da python yorumlayıcısı olmak şartıyla tıkır tıkır çalışıyo. Cross compile olaylarına girmene gerek kalmıyo.Ayrıca çok hızlı kod geliştiriliyo. Bir de PyQt kütüphanelerini kullanarak da çok güzel Gui'ler tasarlamak mümkün.Tabi profesyonel uygulamalarda c/c++ ın yerini hiçbiri tutamaz.Ama test amaçlı bi uygulama yapmak istiyosan python birebir.Ayrıca örneğin c/c++ ile yazdığın bi program var programın bazı kısımları python ile de tamamlayabilirsin.Bu da projeyi daha hızl ve zahmetsiz bi şekilde bitirmeni sağlar.

ErsinErce

Hızlı yazım için dil değiştirme yerine IDE gücünü arttırma durumu da mevcut
Resharper, coderush, visual assist gibi eklentiler elinizdeki güçlü derleyiciyle kod yazımını cidden kolaylaştırıp hızlandıran eklentiler

Elektroemre

Bilgiler için teşekkür ediyorum arkadaşlar,
Mufit hocam Redbull fena değil  :D

Python ile yakınlaşmaya başladık bakalım şimdilik...