Form Factorün Akıma Etkisi

Başlatan fractal, 20 Şubat 2013, 10:05:35

fractal

çok basit olabilir ama kafamı karıştıran bir şeyi paylaşmak istiyorum.şimdi negatif alternansı olan bir sinüsün akımını ölçmek istiyoruz.ortalama değer

[jstex]F=\frac{1}{T}\int_{0}^{T}f(t)dt[/jstex]

rms değeri ise

[jstex]Frms=\sqrt{\frac{1}{T}\int_{0}^{T}f(t)^{2}dt}[/jstex]

[jstex]form faktör=\frac{rms \;deger}{ortalama\;deger}=1.111[/jstex]

şimdi sadece pozitif veya negatif alternasta olan bir sinüsün akımını ölçmek istersek hangisi daha doğru sonuç verir.sinüs yada cosinüs simetrik olduğu için ortalama değeri sıfır onun için  etkin değeri alıyoruz.simeterik olmayanlar içinde yani akım yön değiştirmeyen durumları kasten aynı durum gecerlimidir?
sinüs formunda olmayan ve aynı zamanda doğrusalda olmayan sinyallerin akımını bulmak için hangi yorumları yapabiliriz bu yöntemler için?
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

z

Sinüs simetriktir ve ortalaması sıfırdır. Bu durumda form faktörü yarı alternans için yaparsak

Vort=2/Pi
Veff=1/Kok(2)

formfak=Veff/Vort=(1/Kok2)*Pi/2=1.111 çıkar.

Eğer sinyalin 1 peryoddaki ortalaması sıfır değilse bu durumda form faktörünü zaten 1 alternans için hesaplayabilirsin.

Mesela + alternansın genliği, - alternansın genliğinin 2 katı olan sinyal için hesaplayabilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fractal

tam olarak cevap alamadım.yani peryodik olmayan akımın belli bir düzende artıp azalmadığı sistemlerde en doğru akım nasıl aölçülür?iki formülde eğirnin altında kalan alan hesabı.nede  olsa ortalama ile karesel ortalam arasındaki fark 1.111 kat..
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

z

Peryodik bir durum yoksa keyfi tanımlayacağımız bir zaman aralığı için ortalama yada efektif değerden bahsedebiliriz.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ErsinErce

rms, ortalama değer gibi hesaplamalar için mutlak değer ile işlem yapılıyor diye hatırlıyorum hocam
diğer türlü dediğiniz gibi ortalama değer sıfır çıkar