19V luk motor için 12 Volt yeterli mi?

Başlatan rogue_cn, 22 Şubat 2013, 16:42:57

rogue_cn

Arkadaşlar elimde 19V ile çalışan Step motor var. Birde 12 voltluk adaptör. Pic'e ULN2003A bağlayacağım. Bu motor çalışır mı? çalışmaz ise 19 Voltu nasıl elde ederim? Yada 20 veya 24 Volt verirsem motor zarar görür mü? Motorun içi direnci 100 ohm.

sezgin05

Step motorlarda voltaj pek anılmaz.Genelde akım ile ilgilenilir. Burada önemli olan sürücünüzün akım ayarlama özelliği varmı yokmu onu bilmek lazım.Özellikle chopper tarzı bir akım sabitleme özelliği varsa 1 ohm luk bir step motora 100 volt bile uygulanabilir.Sizin bobin drenci 100 ohm olduğuna göre 12 veya 24 volt rahatlıkla kullanabilirsiniz.Frekans olmasa bile 24 voltta 240ma çeker en fazla.

rogue_cn

Sezgin kardeş çok güzel anladım. Çok Teşekkür ederim. Peki ne kadar akım ile çalışacağını nasıl hesaplayabilirim? yani 19(volt)/100(ohm)= 190 mA mi? eğer öyleyse ne kadara kadar toleransı olduğunu nasıl hesaplarım? yani 300 mA e kadar sorun olurmu yada 120 mA ile çalışırmı?

pisayisi

Azami çalışma gerilimi 19volt olarak verildi ise içdirenç 100 ohm ise yazdığınız gibi 190 ma kadar akım rahatlıkla akıtılabilir. Eğer elinizde 20 voltluk bir adaptör var ise artı kutbuna bir adet seri 1n4001 bağlayın ve çıkışı 19 voltluk gerilim kaynağı gibi motorun beslemesine veri, akım çekildiğinde 19.2 voltluk bir gerilimi motora uygulamış olursunuz.Tolerans değerleri göze alındığında normalde 20 volt doğrudan besleme olarak verilse de sorun olmaz ...
Murat

rogue_cn

Arkadaşlar son olarak elimde kademeli 1.5-12 V ve max 500 mA lik adaptörlerden var. Onu bağlayınca çalışmıyor. Ben motor için gerekli olan akım değerini AVOmetreyi nereye takarak ölçebilirim? Yani devre çalışımıyor ama Akımı ölçmek istiyorum. Avametreyi nereye bağlamalıyım?  iki iki Step arasına mı?

polleme

Akım ölçmek için avometre devreye seri bağlanır. Yani gerilim ile step ucu arasına bağlamak lazım.