ADRESH ve ADRESL Nasıl okunur.

Başlatan blacklogic, 24 Şubat 2013, 17:28:08

blacklogic

Merhaba arkadaşlar ben adc ile ADRESH ve ADRESL bilgiyi alıyorum fakat bu bilgiyi lcd ekranında 16 hane şeklinde yazdıramıyorum misal: 0000001101010101 şeklinde bu ADRESH ve ADRESL  nasıl okuyacağım ?
Şimdiden teşekkürler herkese kolay gelsin.

Kabil ATICI

(hex)16'lık sayı sistemini kullanmanı önerebilirim.
İkilik sayı sistemi yetersiz kaldığında diğer sayı sistemlerine geçilebilir.4'er bitlik gruplar halinde hex formatına çevirir ve ekranda gösterirsin.
ambar7

MrDarK

LCD içine bir sayıyı direk atamazsın, ASCII karşılı ile göndermelisin, lcd sayıyı ascii kodu ile anlayabilir. 16 basamağı LCD'de göstermek için 16 basamağı ister desimal'e çevirip basamaklarına ayırıp ascii yapıp gösterebilirsin yada 16 bitlik sayının her basamağını ayırıp ayırıp 1-0 olarak ascii'ye çevirip ekrana basabilirsin buda ayrı bir çözüm yöntemi.

Kullandığınız dil nedir programlama için ?
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

blacklogic

Hi tech kullanıyorum. Ayırıp yazmayı nasıl yapacağım anlamadım. Bir örnek yazabilir misiniz?

MrDarK

Örneğin elinde 255 sayısı var, bunu LCD'ye basamak basamak göndermelisin bu şekilde sayı yani 0xFF şeklinde gitmez sayıyı 2,5,5 şeklinde ayrı ayrı basmak zorundasın özellikle Hi-Tech gibi bir ansii tabanlı derleyicide.

Ayırma işlemine örnek vermek gerekirse ;

void donustur (void)
{
unsigned char sayac;  // For döngüsü için gerekli olan değişken
char don[2];
		for (sayac=2;sayac!=255;sayac--)  // Sayının mod10'a bölünmesi ile ilk değişkeni sonra ikinciyi sonra ücüncüyü alırsın.
		{
			don[sayac]=sayi%10;       
			sayi=sayi/10;
		}
		for (sayac=0;sayac!=2;sayac++)
			don[sayac]= don[sayac] + 0x30;		// Sayı Ascii Karakterlerine göre dönuşturuldu hoca (:
}

Dipnot : Ascii karakter tablosunda 0x30 değeri '0' sayısının hex karşılığıdır. Elindeki sayı diyelim ki 1 bu 0x30 sayısı ile toplandığında 0x31 oluyor ki buda ascii koda göre '1' sayısıdır.

Sanırım bu örnek yeterlidir ?
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

blacklogic

Anladım sağol yardımların için.