PSU İle PIC Besleme

Başlatan Emre5134, 27 Şubat 2013, 15:13:39

Emre5134

Arkadaşlar merhaba,

Ben aranıza yeni katıldım. Birkaç haftadır elektronikle ilgili forumları inceliyorum ve Isis ile devre simülasyonları yapıyorum. Bugün 16f628a, direnç, led, kondansatör gibi devre elemanlarını aldım ve ilk pratik denemelerime başlayacağım. Elektronikle ilgili çok fazla bilgim yok, hatta bütün bildiğim V=IxR bile denilebilir :) ama yeni şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Şimdi sormak istediğim konu şu; elimde eski bir psu var bunun +5V veren çıkışını pici beslemek için kullanabilir miyim? Eğer kullanırsam bir regüle devresine veya 7805 gibi bir entegreye ihtiyacım var mıdır? Bir de datasheetten gördüğüm kadarıyla sanırım 16f628a'nın içerisinde dahili osilatör mevcut. Bu durumda kristal kullanarak osilatör katmanı yapmama gerek yok sanırım doğru mudur?

Dediğim gibi henüz fazla bir bilgi ve tecrübeye sahip değilim, sorduğum sorular saçma ve gereksiz gelebilir o yüzden affınıza sığınıyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

pisayisi

Bilgisayar güç kaynağı ile pic sürmek kafadan enerji sarfiyatından başka birşey değil. Kullanmak icabediyorsa 5 v luk çıkışı doğrudan kullanmak yeterlidir. Bu noktaya 7805 tipi bir regülatör bağlayamazsınız çünkü 7 v un üstünde bir giriş gerilimi uygulamak gerekir 7805 regülasyon entegresine. Ancak 12v luk çıkışı kullanarak 7805 kullanılabilir. Bu işler için en güzeli 19 v luk laptop adaptörlerine 7805 gibi gerilim regülatörü bağlayarak kullanmaktır. Ya da doğrudan 12 v luk 1 amperin üstündeki dc adaptörler de kullanılabilir. SMPS pc güç kaynaklarında anahtarlama frekansına senkron bir dalgalılık bazan gereğinden fazladır. NAdir de olsa bu dalgalılık düşük akımla çalışan mikroişlemcili devrelerde sorunlar oluşturabilir. Bu açıdan başlangıç için, bir dc adaptör daha uygun olacaktır...
Murat

Emre5134

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

polleme

Bu arada 5V kaynağın gerçekten o voltajda olduğu ölçülmeli, zira birçok MCU veya TTL devre, 5,5V ve üstünde arızalanmaktadır.

Bir de breadboard üzerinde 7805 kullanırken 7805 orta ucunun tam temas ettiğinden emin olun, benim bir kere başıma geldi, 7805 orta ucu bazen temas etmiyormuş, giriş voltajı aynen çıkışa gelince PIC yandı. O günden beri breadboard üstüne asla 7805 takmıyorum, dışarıdaki bir 7805 çıkışını breadboard'a giriyorum.