6v u 4,15 v a düşürme

Başlatan floresan, 01 Mart 2013, 20:54:03

floresan

arkadaşlar elimde 6v 800ma çıkışlı adaptör var. bunu 4,15 v a regüleli bir şekilde nasıl düşürebilirim. lithium pile bağlayacağım. 4,15v sabit olması gerekiyor 4,2v dan yukarı kesinlikle çıkmaması gerekiyor. 

çıkışa aynı zamanda radyo bağlı olduğundan çekilen akım sabit omayacak. değişken olabilir. kısa yoldan linner bir malzemeyle olursa çok makbule geçer :)

polleme

Okan AKÇA

EGE

6 volta 2 ad 1n4001 seri baglayın  işinizi görmesi lazım,

polleme

Pardon ben yanlış anladım. 4,15V isteniyorsa diyot bağlayarak düşürmek iyi bir yöntem olabilir, ama 6V beslemenizin ne derece regüleli olduğu çok önemli. Eğer çıkış 6V üzerine çıkarsa diyot bağlayıp 4,15V elde etseniz bile kolayca 4,2V üstüne çıkar. Benim tavsiyem, o 6V adaptörünüz trafolu tip ise sadece trafosunu kullanıp LM317'li bir devre ile istediğiniz voltajı elde etmeniz. O zaman çıkışın istediğiniz değerde olmasını garanti edebilirsiniz. Trafolu tipten değilse piyasadan küçük bir trafo alıp işinizi görün. O trafo zaten çok ucuz olur.

floresan

trafolu tip değil hocam switch mod besleme.

MCP1700T-3302E/TT  güzel parça ama bulunduğum ilçede bulamam. çıkış akımı da 250mA miş. bana en az 500ma lazım.

polleme

O zaman küçük 5W bir trafo alıp LM317 ile istediğinizi kolayca yapabilirsiniz.

Switch mode besleme de modifiye ile düşürülebilir ama inceleyip olurluğuna bakmak lazım.