current to voltage conversion?

Başlatan Veli B., 18 Kasım 2004, 00:00:27

Veli B.

Üzerinde çalıştığım bir sensör için 4-20 yi 0-5V a çevirmem gerekiyor.Detaylı araştırma yapabilecek kadar internete giremiyorum.
OP-AMP ile yaptığım çalışmalarda ise istediğim kadar iyi sonuçlar elde edemedim.Önerisi olan ya da link verebilecek var mı?
Teşekkürler...

DumrulBey

Merhaba,

Dostum senin aradığın yine Op-Amp IC'ler. Ama "Rail to Rail" olması gerekiyor. Mesela bende 3V bir tane (TS3V912) var, bunu 2,7 ile 16 volt arası çalıştırabiliyorsun. Çıkış ise 0..3V. şeklinde. Yani hattan hatta 5 volt işlemsel yüklelteç işini görecektir.

Başarılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

kesmez

anladığım kadarıyla minimum 4 ma. maximum 20 ma. akımı 4 ma. geldiğinde 0 volt 20 ma. geldiğinde 5 volta lineer olarak çevirmek istiyorsun..
Belki şöyle olabilir...
lm334 müydü şimdi tam hatırlayamayacağım, 3 uçlu akım kaynağı..
Bu aleti kullanarak 4 ma. şasiye bağlı bir akım kaynağı yap.. 4-20 ma. akım kaynağının ucuna bağla , bu şekilde gelen akımın 4 ma miktarını yok et..
daha sonra iki tane seri diyot üzerinden diğer ucu şasiye bağlı olan  312,5 ohm dirence bağla.. Böylece 0-5 volt lineer elde edersin.. diyotlar akım kaynağı üzerinde kalması muhtemel olan 1-2 voltu yok etmek için...
dirençler metalfilm olmalı..
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

salim ALTIN

İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

ods

Endüstriyel kullanım amaçlı çeşitli markaların akım-gerilim, gerilim-akım vb sinyal dönüştürücüleri mevcut. Gerçi standart olarak 0-10V kullanılıyor ama phoenix-contact firmasının giriş ve çıkış sinyallerinin isteğe göre kalibre edilebildiği bir modeli var. Phoenix-contact'ın internet sitesinden inceleyebilirsiniz.
Ben bu tür cihazları kullanıyorum. Hoş, fiyatları kendinizin yapacağı bir devreden elbetteki çok daha yüksek, ancak hassasiyet ve çalışma kararlılığı açısından tercih edilebilir.

memed52

Sensor çıkışını bir toplayici devre ile -4 voltluk gerilimi toplayin, böylece sensor cıkışından 4 volt geldigine 0 elde edersiniz. Daha sonra 0 - 16 volt luk cıkış degerini uygun bölen bir direnç bölücüden gecirin size 0-5 volt arasi degişen gerilim kalacaktır. Kolay gelsin.

fsan

merhaba katana
mini 12Fxxx serisi bazi PIC' lerde ADC var bununla 4-20 (mA) okutup
gerekli hesaplamalar yapildiktan sonra cikisada PWM ile (V) 0-5 gönderebilirsin

kolay gelsin

arif

Erol YILMAZ

OPAMPLAR la yapilabilir...
4-20 mA ise bunu kisaca 100 ohm (mesela) direncten gecirirsen 400 mv Ile 2000 mV arasi bir gerilim elde edersin.
Cikarici opamp devresinde bu gerilimden 400 mV cikarirsin.
Sonra carpma katsayisi 5000 mV/1600 mV olan basit bir opamp devresi ile cikis i yaparsin. Devre analog oldugu icin cozunurluk vs gibi problemin olmaz. bence :)

Veli B.

4-20yi adc ile alamadığım yada almanın yolunu bilmediğim için 0-5v a çevirmek istiyorum.Yani sonlandığı nokta adc.
@Fsan Üstat, ADC ile 4-20 ma nasıl işleme sokabiliriz.
@Erol Üstat, dediğine benzer bir yöntemi maximin sitesinde buldum.250 ohm ile 1-5v çıkış veriyor.Şimdi ona bakacağım.
Kullandığım işlemci 877 bu arada.

bmutlu

1 - Diferansiyel girişli adc kullan örnek yukun 100 ohm olsun 4mA de direnc üzerine 400mV düser adc nin - giriş ucunu 400mV getir (potansla) adc nin + giriş ucunu da direncin sensor ile baglı olan kısmına bağla.Böylece farkı olcmus olursun.
2 - normal adc ile okuyacaksan yukun yine 100 ohm olsun 4 mA de diren uzerine dusen gerilim 400mV buna karsilik okudugun adc degeri X olsun
Gercek deger = ADC - X (400mV taki ADC degeri) seklinde hesap yaparak ta okuyabilirsin (16f877 ile bu sekilde yapabilirsin). ;)

hunter

tnen

Merhaba hocam senin derdine cozum OP-AMP lar . Bu isi opamplarla kolayca yaparsın. 4mA de cıkısı sıfıra cekmek icin 2.5V luk referans gerilim saglayan elemanlar var yanlıs hatırlamıyorsam LM336 senin sıfıra cekişini saglar bunun icin 4mA ilk once gerilime cevir. sonra bi opamp ın girişine bu gerilimi ve 2.5V luk referans gerilimi bir trimpot ile (+) girişine ver trimpot ile 4mA verdiğinde cıkışı 0 a ayarla (Zero ayarı) sonra opampın geri besleme direncine seri bir baska trimpot ilede 20mA de 5 V cıkış verecek sekilde kazancını ayarla . Bu sekilde olayın cözülecektir.

aster

Thanks, Free Image Shack  http://www.imageshack.us
Adam çok malzeme mi kullanmış bu iş için ? :P

Erol YILMAZ

@Aster;
Be devre sadece bir cevirici değil zannedersem. Baska islemlerde yapıyor mu bu alet?