rgb repeater

Başlatan molla_202, 02 Mart 2013, 01:29:09

molla_202

merhaba arkadas konu baslığında  yazdığım gibi endi yapabileğim bi deve arıyorum cokda bılgım yok elektrik bölümü mezunuyum az bucuk gördüğümüz kadar aklımızda kalan var .
ben öncelikle amacımı söyleyim.
cocuk odasına  rgb led döşemek istiyorum led 5050smd metrede 60 led var
tek kumandadan kontrol etmek ıstıyorum arada çoşup cok süsleyebılırım ledi aldığım yeden sodum rgb repeater almam gerekıyormus neyse nette arastırdım bağlantısını falan şöle bişi

evet kumanda cıhazını alıcaz
şimdi bu repeater için bi devre buldum oda bu
[img]macım tek basına gucu yetmeyeceği i,çin araya yukseltici tamak bu repeater devresinin beslemesi ayrı bi 12v guc kaynağından vericem
şimdi devreye bakıyorum sağda 4 cıkıs var + direk lede verip - donuslerden  mosfetlerle  geri donuyoruz peki bu kumanda cıhazından gelen + uc neeye takılıcak :D
bu devre elşemanlarını almaya gittim ırlz yokmus  verdi adam buda işini görür dedi  delikli plakeimizi alan alıp donduk geri gene arastırma falan derken optokuplör koymak gerekiyor gibi bi kaç yazı okudum  açıkcası tam olarak nedir bılmıyorum dediğim gişbi amacım bu bana bi repeater devresi lazım en basitinde kullabılceğim tabıkıde ömrü uzun olması lazım 12v gucude eski pc guc kaynakları var ondan bağlarım  dedim bölelikle bana maddi açıdan pek yuk olmaz bu aradada bu işlerle urasmayı sevdiğim için tecrube olmus olur
hekeze şimdiden teşekkürler. saygılar :)

OG

Kontrol cihazı ile repeater arası bağlantını 2 şekilde yapabilirsin
-İzolesiz
-İzoleli

İzoleden kasıt kontrol cihazı ile repeater aarasında elektriksel bağlantı olmamasıdır. Optokuplor kullanmak bu işe yarar. Bazen küçük ve yakın işlerde gereksiz olabilir.

İzolesiz kullanırsan Kontrol cihazından gelen + ucu Repeater ın + ucuna bağlarsın.

İzoleli kullanırsan kontrol cihazından gelen hiçbir uç repeaterın hiç bir ucu ile temas etmez,
optonun diyot tarafının anodları birleştirirsin kontrol cihazından gelen + uca bağlarsın
3 Diyodun katodlarını ise birbiri ile temas ettirmezsin, her birine seri bir direnç bağlarsın kontrol devresinden gelen r g b lere ayrı ayrı bağlarsın.
Optonun çıkış tarafındaki transistorun emetorlerini birleştirir repeater tarafının - ucuna bağlarsın. Collectorleri ise ayrı ayrı Ausgang Controller yazan giriş uçlarına verirsin.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

omereliusuk

-------

ogy

Smd 5050 m/60 ürününden kaç metre kullanmayı düşünüyorsunuz? 10 Metreyi geçmeyecekse repeater kullanmanıza gerek kalmaz.

molla_202

cvplar için tsk ederim evet sanırım anlatmak ıstediğinizi cok guzel anladım vede cok guzel bır açıklama yaptınız sade anlaşılır  bu konuda tebrık ederim .
şimdi oto ile yapmaya kalsam acaba bana bu devreye eklme yapabılırmısınız bide eklemesiz rica etsem ben yapabılıcek bilgide değilim
yani paintte bıle olsa olur nasılsa delikli plakette yapıcam :D
bu arada evet bazıyerlerde mesafe fazla  yani toplamda bi 100 metre gider sanırım bazı yerlede balık sırtı kanal kullanıcam şeffaf kapaklılarından buldum bazısıda dolabların arasında olucak

molla_202

program ındırıp uraştım biraz böle bişi oldu bağlantılar konulan  elemanlar doğrumudur diren değerleri falan proda 12v guc kaynağı ekleyemedım :D sonuna led koyup denerdim :D
bide bu yapılan devreyi program otomatik derleyebiliyormu yenı bağlantıya göre ihzalayıp sıralayabılıyormu :D bide baskı devre programına arese gönderip baskı devresini nasıl cıkarırız aktar deyince sadce malzemeler geçti dediğim gibi yeni baktım programa çözemedığım cok şey oldu

molla_202

acaba ilgilencek biri varmıdır mumkunse