RS-485 Repeater

Başlatan Pyrodigy, 02 Mart 2013, 15:53:52

Pyrodigy

Merhaba
Mesafe artırımı yapmak amacı ile her slave üzerine Çift yönlü Repeater kurmak istiyorum. Mantığını anlamak adına şema varsa paylaşırsanız memnun olurum.
Persistance is the name of the game in this business....

mehmet

Eğer yanlış bilmiyorsam aradığınız RDM Splitter.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Pyrodigy

Alıntı yapılan: mehmet - 02 Mart 2013, 15:58:29
Eğer yanlış bilmiyorsam aradığınız RDM Splitter.
Üstad bahsettiğin DMX ise bu değil kendi protololümüzü kullanıyoruz. Hazır modül yerine devre üzerinde çift RS-485 entegresi kullanmak istiyoruz.
Hali hazırda slaveler üzerinde tek entegre var.

mehmet

Rs-485 içerisinden bir çok protokol taşınabilir.
Sadece bir tanesi DMX. Fakat geri dönüş toplamak
baya zahmetli. Bu neden le RDM Splitter öneriyorum.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Klein

İki tane RS485 çipi kullanılacak.
Bir taraf Master Diğer taraf Slave hat için.

Boşta beklerken
Her iki taraf da RX modunda bakleyecek.
Bir hattan RX sinyali alınınca, sinyalialan taraf  RX modunda kalacak. Diğer taraf TX moduna geçirilecek.

Nasıl olacak?
Rx pinin 0'a düşerken (alçalan kenarda)  bir monostable tetikleyecek (Piyasada bolca monostable çipi ve şeması vardır) . Monostable çıkışı karşı tarafın TXEN ucuna bağlı olacak. Monostable darbe atım süresi , bir bitten biraz uzun olacak. Monostable yeniden tetiklenebilir olacak. Yani girişinin sıfıra her  düşüşünde süre yeni baştan başlayacak.

Aynı devreden 2 tane yapacaksın.

Pyrodigy

Alıntı yapılan: mehmet - 02 Mart 2013, 16:15:01
Rs-485 içerisinden bir çok protokol taşınabilir.
Sadece bir tanesi DMX. Fakat geri dönüş toplamak
baya zahmetli. Bu neden le RDM Splitter öneriyorum.
Demek stediğim DMX sinyalleri için yapılmış bir hazır modül iş görmez. Tasarım henüz bitmedi her slave için ilave RS485 IC kullanarak tekrar revize edeceğim. Tek bir ilave IC koymak yerine modül satın alıp bağlamak pek işime gelmiyor.
Ayrıca data iletimim Bi-directional.

Alıntı yapılan: Klein - 02 Mart 2013, 16:19:22
İki tane RS485 çipi kullanılacak.
Bir taraf Master Diğer taraf Slave hat için.

Boşta beklerken
Her iki taraf da RX modunda bakleyecek.
Bir hattan RX sinyali alınınca, sinyalialan taraf  RX modunda kalacak. Diğer taraf TX moduna geçirilecek.

Nasıl olacak?
Rx pinin 0'a düşerken (alçalan kenarda)  bir monostable tetikleyecek (Piyasada bolca monostable çipi ve şeması vardır) . Monostable çıkışı karşı tarafın TXEN ucuna bağlı olacak. Monostable darbe atım süresi , bir bitten biraz uzun olacak. Monostable yeniden tetiklenebilir olacak. Yani girişinin sıfıra her  düşüşünde süre yeni baştan başlayacak.

Aynı devreden 2 tane yapacaksın.
Mantığını anladım.(Sanırım)
Tek bir IC yerine 2 farklı IC konulacak akış yönüne göre Enable pini kontrol edilecek. Devrede halihazırda bir PIC mevcut, sanırım 2-3 adet pin boşta kalacak, bahsettiğiniz Monostable çıkış yerine bu pinler ile kontrol edebilirim sanırım.